Cała trójka została pochowana między I a IV wiekiem w skalnym szybie grobowym w Sakkarze w stylu typowym dla pogrzebów organizowanych przez osadników greckich i macedońskich. Zamiast w sarkofagach, owinięte całunami zabalsamowane ciała układane były na deskach, pokrywane gipsowym odlewem (stiukiem) a potem ozdabiane kolorowymi portretami.

Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One / CC BY 4.0

 

Rzadkie znalezisko

Ta kombinacja, po angielsku określana jako stucco-shrouded portrait mummies, jest na tyle rzadko spotykana, że owe trzy mumie uważa się za jedyne znane przykłady takiego pochówku, przekonują badacze w czasopiśmie ”PLOS ONE”. Od V wieku, gdy Egipt podporządkowali sobie Rzymianie, egipska metoda grzebania zmarłych stosowana przez Greków została zmieniona. Zamiast malowanych gipsowych masek do tworzenia portretów zaczęto stosować drewniane deseczki.

Dorosła para znajduje się w kolekcji niemieckiego muzeum, dziewczyna jest na wystawie muzeum w Egipcie. Ich badaniami z użyciem tomografii komputerowej kierowała Stephanie Zesch, antropolożka i egiptolożka z German Mummy Project w muzeum Reiss Engelhorn w Mannheim.

Historia tych mumii sięga 1615 roku i postaci włoskiego kompozytora, Pietro Della Valle. Artysta odbywający w tamtym okresie pielgrzymkę do Ziemi Świętej dotarł też do Egiptu. Gdy miejscowi donieśli mu o odkryciu pary niezwykłych mumii w nekropolii w Sakkarze, kupił je i zabrał ciała mężczyzny i kobiety do Rzymu. W kolejnych stuleciach zmieniały właścicieli, by pod koniec XX wieku trafić ostatecznie w ręce naukowców w państwowej kolekcji sztuki w Dreźnie.

Zdjęcie: Zesch S, et al. PLOS One / CC BY 4.0

Trzy ciała

Choć 40 lat temu prześwietlono mumie promieniami X, dopiero badanie techniką CT pozwoliło faktycznie zajrzeć pod zdobne stiuki i całuny skrywające ciała.

Mężczyzna miał w chwili śmierci między 25 a 30 lat, 164 cm wzrostu, dwa niewyrżnięte zęby mądrości jak i całą kolekcję dziur w reszcie uzębienia. Część jego kości była zgruchotana najpewniej na skutek rozwinięcia całunu tuż po znalezieniu ciała w XVII wieku, twierdzą egiptolodzy.