Istotą treningu pod kątem tej dyscypliny sportu jest wzmocnienie ciała, ale też poznanie odpowiedniej techniki, która zapewnia bezpieczeństwo podczas wspinaczki.

 

Na czym polega trening wspinaczkowy?

Trening wspinaczkowy na początku drogi ma przede wszystkim na celu wyposażenie nowego adepta w odpowiednią technikę. Wspinanie się to bardzo specyficzny rodzaj obciążenia dla ciała. Specyfiką treningu wspinaczkowego jest przyzwyczajenie ciała do tego typu obciążeń, głównie poprzez pracę na sztucznej ściance oraz w warunkach naturalnych, przy odpowiednio dobranym poziomie trudności.

Dopiero na dalszym etapie, gdy wspinacz dysponuje już umiejętnością wspinania się pewnie i w bezpieczny sposób, można myśleć o dodaniu do treningu ogólnych ćwiczeń wzmacniających różne partie mięśni. Aby dobrze się wspinać, trzeba być silnym i dysponować dobrą kondycją (wytrzymałością).

 

Jak zacząć trening wspinaczkowy?

Trening wspinaczkowy dla początkujących niełatwo jest ułożyć i przeprowadzić samemu. Niezbędne będzie profesjonalne wsparcie. Warto znaleźć w okolicy klub dysponujący ścianką oraz wykwalifikowanymi instruktorami. Brak takiego wsparcia na początku drogi może skutkować nie tylko brakiem postępów, ale wręcz groźnymi kontuzjami i wypadkami. Samodzielne pokonywanie początkowej drogi skutkuje też nabieraniem złych nawyków ruchowych, które znacznie spowalniają dalszy rozwój.

Zazwyczaj ćwiczenia dla początkujących wspinaczy opierają się głównie na budowaniu techniki wspinania - głównie chwytów przydatnych podczas pokonywania trasy. Dlatego niezbędne będą regularne wizyty na ściance. Każdy początkujący wspinacz musi się nauczyć tajników asekuracji, pracy stopami i chwytania palcami elementów, na których może się podciągnąć. Doświadczeni wspinacze twierdzą, że sama wyrobiona poza ścianką siła w niczym nie pomoże, jeśli wspinacz nie jest w stanie przełożyć jej na odpowiednią technikę pokonywania trasy. W zdobyciu takich umiejętności i rozwinięciu tej techniki pomaga wsparcie doświadczonego instruktora.

Ważnym elementem sportu wspinaczkowego jest także budowanie psychicznej odporności i pewności siebie. to sport, który docelowo odbywa się na wysokości. Wiele osób ma przed tym naturalny opór. Odpowiednio dobrane i zaplanowane ćwiczenia dla wspinaczy pozwalają przełamywać obawy i nabierać pewności w ruchu, co z kolei przekłada się na rozwój i sukcesy.