Nie wiadomo, kiedy dokładnie udomowiono psy. Różne źródła historyczne pozwoliły ustalić badaczom dość szerokie ramy: od dziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy lat temu. Nie ma wątpliwości, że czworonogi miały bliską relację z ludźmi w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Najnowsze odkrycie wskazuje na to, które rasy mogły cieszyć się wówczas największym zainteresowaniem.

Nowość na salonach: psy towarzyszące

Przy wyborze psa ludzie kierują się różnymi kryteriami. Od rozmiarów po usposobienie. Przyszli właściciele czworonogów często zastanawiają się też, które psy są najbardziej niebezpieczne. Wśród najbardziej agresywnych ras na pewno nie ma buldogów francuskich. Psy te charakteryzują się pyszczkami, które wyglądają, jakby zostały spłaszczone. Ten istotny szczegół wykorzystali archeolodzy prowadzący badania w ruinach Tralleis na terenie dzisiejszej Turcji.

W 2007 roku naukowcy trafili tam na spłaszczoną czaszkę i szczękę psa. Zwierzę zostało pochowane między 169 r. p.n.e. a 8 r. n.e. u stóp ludzkiego opiekuna w grobowcu wyłożonym kafelkami. Analiza szczątków wykazała, że pupil wyglądał jak współczesny buldog francuski. Kości czworonoga nie nosiły śladów choroby, a jego zęby nie były zużyte. To może sugerować, nie był to pies pracujący, a wręcz przeciwnie – bliżej było mu do dzisiejszych kanapowców.

Buldog francuski kiedyś i dziś

– To mógł być najlepszy przyjaciel i towarzysz zmarłego, który prawdopodobnie zażyczył sobie w testamencie wspólnego pochówku – pisze zespół badaczy kierowany przez Vedata Onara, osteoarcheologa z Uniwersytetu Stambulskiego

Odkopaną czaszkę i szczęki porównano z rozmiarami i strukturami kości ponad 50 współczesnych ras psów. W ten sposób ustalono, że czworonóg z Tralleis miał nieco ponad 18 miesięcy. Najprawdopodobniej był to samiec. To drugi znany okaz psa o płaskim pysku, który pochodzi z czasów rzymskich. Poprzedni został wydobyty w ruinach Pompejów.

Czy Rzymianie hodowali buldogi francuskie?

Wizerunki tych psów nigdy nie zostały znalezione w klasycznych inskrypcjach, płaskorzeźbach ani mozaikach z czasów rzymskich. To nie powstrzymuje jednak naukowców przez twierdzeniem, że właśnie wtedy psy będące przodkami współczesnych buldogów francuskich zaczęły być hodowane na coraz szerszą skalę.

Ich popularność trwa do dziś. Warto jednak pamiętać o tym, że psy tej rasy mogą wymagać szczególnej opieki weterynaryjnej. Ich spłaszczone pyszczki prowadzą do problemów z bezdechem sennym czy zapalaniem spojówek.

Zapisy historyczne wskazują, że Rzymianie byli prawdopodobnie pierwszą cywilizacją, która systematycznie hodowała psy. Podzielili nawet czworonogi na trzy grupy funkcjonalne: psy hodowlane, psy pasterskie i psy myśliwskie. Małe psy do zabawy i towarzyszenia właścicielom, tak jak ten z Turcji, były jednak czymś nowym.

Źródło: Journal of Archaeological Science: Reports