Wilbur nie jest pierwszym czworonogiem na fotelu burmistrza Rabbit Hash. Wcześniej to stanowisko piastowali: Goofy, adoptowany przez rodzinę Borneman-Calhoun w 1985 roku i powołany na burmistrza jako pierwsze zwierzę w historii Rabbit Hash; czarny labrador o imieniu Junior; border collie Lucy Lou oraz pitbull Brynn.

Rabbit Hush nigdy nie miało „ludzkiego” burmistrza, a pomysł, aby burmistrzem symbolicznie zostało zwierzę – choć niekoniecznie pies – pojawił się w latach 90. dzięki Donowi Claire’owi. Nietypowe są też same wybory, bowiem zamiast kart do głosowania, w ich trakcie zbierane są fundusze na miejscowe towarzystwo historyczne. 

 

 

Ten z kandydatów, który zgromadzi najwięcej głosów – czyli najwyższą kwotę – zostaje mianowany na burmistrza. Co prawda decyzja ta nie ma żadnego znaczenia politycznego, jednak jak zauważają lokalni mieszkańcy, zbiega się w czasie z wyborami prezydenckimi. 

W tym roku oddano aż 23 tysiące głosów, czyli wpłacono 23 tysiące dolarów, z czego rekordowa jak dotąd suma – 13 tysięcy – została przekazana jako „głosy” na Wilbura. 

Amy Noland, opiekunka, rzeczniczka i szefowa sztabu wyborczego Wilbura, powiedziała w rozmowie z NBC News, że buldog świetnie sobie radzi z nowymi obowiązkami. - Udzielił wielu wywiadów, był głaskany, drapany po brzuchu i uszach – opowiada. 

Amy adoptowała Wilbura cztery miesiące temu. Zdziwiła się widząc rasowego psiaka w schronisku, tym bardziej, że był zarejestrowany przez American Kennel Club. Być może stał się „ofiarą” popularności swojej rasy. Buldogi francuskie są w ostatnich latach najczęściej kupowanymi psami rasowymi. 

Kobieta pod swoją opieką ma już kilka kotów i psów oraz aktywnie angażuje się w działania na rzecz ochrony bezdomnych zwierząt. Postanowiła zorganizować kampanię wyborczą Wilbura, aby aby oderwać się od ciągłych negatywnych doniesień na temat pandemii, wyborów czy protestów. 

Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w wyborach, beagle Jack Rabbit i golden retriever Poppy, będą ambasadorami Rabbit Hash. Ambasador Lady Stone, border collie, pozostanie na swoim obecnym stanowisku.

Miasteczko Rabbit Hash położone jest nad rzeką Ohio i liczy niecałe 500 mieszkańców. Figuruje w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych, częściowo ze względu na bardzo stary sklep wielobranżowy, zbudowany ok. 1831.

Ze względu na swoją tradycję wybierania psich burmistrzów doczekało się wielu publikacji w amerykańskich i światowych mediach.