Najgroźniejsze psy na świecie, czyli które? Czy da się wskazać rasy najgroźniejszych psów? To czy pies jest agresywny lub niebezpieczny zależy od tego, jak jest wychowywany i w jakich warunkach żyje. Biorąc to pod uwagę, istnieją jednak rasy psów, które są bardziej podatne na agresywne zachowania od pozostałych. Nawet najbardziej przyjazne psy mogą ugryźć, jeśli zostaną sprowokowane.

Chociaż rasa nie jest niezawodnym wskaźnikiem tego, czy pies będzie agresywny, niektórzy ubezpieczyciele nadal biorą to pod uwagę, ponieważ rasa psa może wpływać na temperament zwierzaka oraz jego instynkty obronne.

Pitbulle wiodą prym wśród ras najgroźniejszych psów

Za najbardziej agresywne psy świata uchodzą pitbulle. W ciągu 13 lat pitbulle był doprowadziły do 284 zgonów, co odpowiada 2/3 wszystkich śmiertelnych ataków psów w Stanach Zjednoczonych. Warto tu podkreślać, że tylko 6% wszystkich psów w USA to pitbulle. Dlaczego psy tej rasy stanowią zagrożenie? Można to wytłumaczyć tym, że od pokoleń był hodowane jako zwierzęta myśliwskie o bojowym nastawieniu.

Dorosłe pitbulle. / fot. cuppyuppycake/Getty Images

Nie bez znaczenia jest też fakt, że dorosłe pitbulle ważą nawet do 25 kg. Do tego mają mocne szczęki. Ich ugryzienie może więc skończyć się o wiele gorzej niż atak na przykład jamnika. Mimo to wielu właścicielu twierdzi, że ich pitbulle to są spokojne zwierzęta domowe.

Przed adopcją psa, dobrze poznać różne rasy. Przydatne będą książki o psach i ich zachowaniach.

Czy rottweilery są agresywne?

Za agresywne i niebezpieczne psy uważa się również rottweilery. Czworonogi te mają duże i umięśnione ciała. Dorosłe samce ważą około 50 kg, a w kłębie osiągają od 61 do 68 centymetrów Ich temperament sprawia, że są przyjazne i opiekuńcze dla domowników, ale odwiedzającym obcym mogą nie przepuścić. Zwykle rottweilery są bardzo agresywne, gdy chronią swoich właścicieli.

Przez 13 lat psy tej rasy był odpowiedzialne za 45 śmiertelnych ataków, co stanowiło 10% wszystkich śmiertelnych pogryzień w Stanach Zjednoczonym. Cóż, rottweilery wiedzą, jak posługiwać się potężną szczęką.

Rasy najgroźniejszych psów: bulteriery

Bulteriery łatwo rozpoznać po dużej głowie w kształcie jajka. Ich kolejnym znakiem rozpoznawczym jest masywne, umięśnione ciało. Psy tej rasy nie są raczej niebezpieczne dla ludzi. Mogą jednak być agresywne wobec mniejszych psów i zwierząt. Instynkt wywiera na bulterierach silną potrzebę polowania na zdobycz. Tu również można szukać odpowiedzi w tym, jak wyglądała historia ich hodowli. Psy te były źle traktowane i trenowane do atakowania.

Odpowiednio wyszkolony bulterier może być wspaniałym zwierzakiem rodzinnym, nawet w domach z małymi zwierzętami. Bulteriery są szybkie i wytrzymałe, co przydaje się nie tylko w obronie (lub ataku), ale też podczas długich spacerów i zabaw z domownikami.

Owczarki niemieckie i owczarki kaukaskie

Jaki pies jest najgroźniejszy? Wysokie miejsce w zestawieniu zajmują owczarki niemieckie. Nie bez powodu od lat są zatrudniane w policji czy w wojsku. Psy tej rasy są silne, inteligentne i niebezpieczne. Są też w stanie zabić człowieka. W ostatnich latach doprowadziły do około 5% wszystkich śmiertelnych pogryzień w USA. Warto również doliczyć liczne pogryzienia bez skutków śmiertelnych.

O ile behawioryści często przekonują, że nie ma psów, które z natury są złe, o tyle w przypadku owczarków niemieckich agresja jest dość częsta. Na szczęście jest to ta rasa bardzo łatwa do wyszkolenia. Do okiełznania temperamentu czworonoga może być potrzebny specjalista.

Owczarek niemiecki w trakcie treningu na obronnego psa. / fot. Natalie Fobes/Getty Images

A jak zachowują się owczarki kaukaskie? Czworonogi te hodowano w celu ochrony zwierząt gospodarskich. Na tle innych psów wyróżniają się siłą i odwagą. To ważne cechy u wyszkolonego psa. Mogą też doprowadzić do tego, że pupil będzie dziki i niemożliwy do opanowania. Owczarki kaukaskie mają ogromną potrzebę obrony swojego domu i ludzi w nim przebywających

Ze swoją wagą i rozmiarami (wysokość w kłębie wynosi od 55 do 65 cm; waga między 30-40 kg dla samca) owczarki kaukaskie mogą być nie powstrzymania przez właścicieli.Według danych opublikowanych przez Animals 24-7, psy tej rasy były odpowiedzialne za 24 śmierci latach 2004-2014. Wśród ofiar nie było dzieci.

Najgroźniejsze psy na świecie: husky

Psy rasy husky są bardzo silne, co do dziś jest wykorzystywane do ciągnięcia sani z ludźmi lub towarami. Psy te mają też instynkt drapieżnika, dlatego mogą być niebezpieczne. Według National Association of Dog Bite Statistics, w ciągu ostatnich 15 lat husky były odpowiedzialne za 15  zgonów.

Czworonogi mogą być niebezpieczne nie tylko dla ludzi i mniejszych zwierząt, ale też dla sprzętów domowych. Pod nieobecność domowników husky mogą pogryźć meble i zrobić ogromny bałagan.

Niebezpieczne rasy psów: dobermany

Już sam wygląd dobermana może wywołać lęk i niepewność. Psy sprawiają wrażenie, jakby stale czuwały. Nieprzypadkowo na przestrzeni lat wielokrotnie wykorzystywano je do stróżowania. To też kolejna rasa hodowana od pokoleń, aby stać się doskonałymi psami atakującymi. Nie powinno dziwić, że są dość agresywne.

Osoby, które na co dzień nie mają kontaktu z psami, często boją się dobermanów. / fot. Per Breiehagen/Getty Images

W badanym czasie dobermany doprowadziły do kilku zgonów i odpowiadały za wiele przypadków ugryzień. Rasa jest więc niebezpieczna i zdolna do zadawania poważnych obrażeń. Dorosłym dobermanom w atakowaniu sprzyjają gabaryty: około 70 cm i 40 kg.

Czy chow chow może pogryźć człowieka?

Psy rasy chow chow również bywają niebezpieczne i agresywne. Choć długa, gęsta sierść kojarzy się raczej z pluszowym misiem, ich zachowanie może zaskoczyć. Chow chow nie mają najlepszej reputacji. Między innymi dlatego, że w latach 1979-1998 doszło do ponad 230 ataków. Wśród pogryzionych było 37 dzieci i 40 ofiar śmiertelnych. Bez odpowiedniego szkolenia chow chow mogą być bardzo niebezpieczne.

Do tej pory w niektórych amerykańskich stanach wymaga się, aby mieli specjalne ubezpieczenie na pokrycie wszelkich szkód, jakie mogą spowodować psy tej rasy. W opiece i wychowywaniu chow chow ważne jest aby zapewnić im przestrzeń na aktywność fizyczną. W przeciwnym razie ich niespożytkowana energia może być zalążkiem problemu.

Wśród rasów psów uważanych za agresywne i niebezpieczne często wymieniane są również:

  • boksery,
  • malamuty,
  • spaniele,
  • labradory,
  • buldogi amerykańskie.

Oczywiście nie wszystkie z nich są w równym stopniu zagrożeniem dla ludzi i innych zwierząt.