W ciągu ostatnich lat, a nawet miesięcy, jesteśmy świadkami rewolucji w rozwoju sztucznej inteligencji. Coraz częściej słyszymy o nowych możliwościach AI. Wraz z pojawieniem się chatbotów pojawiło się również dużo obaw o to, jak zmieni się świat w dobie nowych technologii.

Sztuczna inteligencja w nauce

Jednak niezależnie od wątpliwości sceptyków, trzeba przyznać, że modele AI zrewolucjonizowały podejście w wielu dziedzinach, m.in. w archeologii. Tylko w tym roku informowaliśmy o tym, że sztuczna inteligencja pomogła rozszyfrować tabliczki z pismem klinowym sprzed 5 tysięcy lat. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości AI pomoże im odczytać niezidentyfikowane dotychczas systemy pisma, takie jak linearne A, pismo cywilizacji Doliny Indusu, czy pismo protoelamickie.

Z kolei w czerwcu tego roku japońscy naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję w badaniu słynnych rysunków z Nazca. Ich model pomógł odnaleźć 4 nowe geoglify na peruwiańskiej pustyni. Takich przykładów jest jednak więcej. Wielu badaczy jest zgodnych, że AI już ma, a będzie miał jeszcze wpływ na naukę w przyszłości. Jednak sztuczna inteligencja wykorzystywana jest nie tylko przez naukowców.

Zdjęcia autorów lektur stworzone przez AI

Przekonali się o tym ostatnio uczniowie, którzy 4 września oficjalnie rozpoczęli rok szkolny. Z tej okazji Storytel, platforma do słuchania audiobooków i podcastów, przygotowała dla młodzieży coś niezwykłego. Poprosiła AI o wygenerowanie wizerunków słynnych pisarzy i pisarek, autorów i autorek lektur. Fotografie przedstawiają m.in. Adama Mickiewicza, Elizę Orzeszkową, Bolesława Prusa, czy Gabrielę Zapolską. Polscy pisarze wyglądają jednak inaczej, niż zwykle, ponieważ sztuczna inteligencja stworzyła ich w wydaniu współczesnym. 

– Jak wyglądaliby autorzy lektur, gdyby żyli w 2023 roku? Zapytaliśmy o to AI (sztuczną inteligencję) Tym optymistycznym akcentem wchodzimy w nowy rok szkolny i przypominamy, że w naszej aplikacji znajdziecie wiele lektur, w tym oczywiście wspomnianych w poście twórców! – napisało Storytel 3 września na swoim Facebooku. 

Zobacz, jak wyglądaliby polscy pisarze i pisarki, gdyby żyli współcześnie

Zdjęcia są naprawdę niezwykłe. Patrząc na mistrzów polskiej literatury w XXI-wiecznym wydaniu można znów poczuć sentyment do powieści czytanych w szkole, a przy okazji puścić wodzę fantazji, aby wyobrazić sobie, co by było gdyby te wielkie postacie żyły wśród nas współcześnie. Czy polska literatura współcześnie wyglądałaby inaczej? Czy czytelnictwo byłyby na nieco większym poziomie, niż obecnie? Na te pytania niestety nigdy nie uzyskamy odpowiedzi.

– Zawsze lubiłam Norwida, ale teraz to chciałabym iść z nim na sojowe latte – napisała jedna z internautek. – Prus jak Rusinek, a Norwid jak Miłoszewski – stwierdził inny z komentujących. Dzieło AI wywołało tak duże poruszenie, że Storytel postanowiło opublikować kolejne zdjęcia z innymi pisarzami.

– Prosiliście o WIĘCEJ, zatem… Jak wyglądaliby autorzy i autorki lektur, gdyby żyli w 2023 roku? Ponownie pytamy AI. Po naszej poprzedniej publikacji chciałoby się napisać: „Cudze chwalicie, swoje… kochacie”. Jesteśmy wzruszeni Waszą entuzjastyczną reakcją i niezmiennie zachęcamy do powrotu do polskiej klasyki. Dzieła autorów i autorek widocznych w poście czekają na Was w formie audiobooków w naszej aplikacji – czytamy na Facebooku Storytel. Poniżej możecie obejrzeć wszystkie zdjęcia autorów lektur, które stworzyła sztuczna inteligencja.

Źródło: Storytel