To miał być kolejny zwyczajny dzień pracy podczas pogłębiania basenu portowego przy ul. Piwnej we Włocławku. Jednak przed południem w piątek 12 stycznia pracownik firmy odpowiedzialnej za roboty zauważył coś niezwykłego. Gdy ramię koparki wyłoniło się z Wisły, w łyżce – oprócz mułu z dna rzeki – widoczny był podłużny przedmiot.

Miecz wikinga odnaleziony na dnie Wisły

Już na pierwszy rzut oka widać było, że jest to średniowieczny miecz. Naukowcy z Torunia przekonują, że odkrycie jest sensacją archeologiczną na skalę Polski.

– W trakcie prac przywracających pierwotny stan dna w basenie przystani przy ul. Piwnej został wydobyty przedmiot, który ma wielką szansę zyskać status unikatu. Skonsultowany na szybko z panem Olafem Popkiewiczem z Poszukiwaczy Historii został wstępnie datowany na okolice IX wieku – napisał portal Ośrodek Sportu i Rekreacji Włocławek, który jako pierwszy poinformował o sprawie.

O znalezisku od razu powiadomiono wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu. Pierwsza ekspertyza wykazała, że broń pochodzi prawdopodobnie z okresu pierwszych Piastów, być może Mieszka I lub Bolesława Chrobrego. Naukowcy uważają jednak, że miecz nie należał do polskiego wojownika.

Miecz prawdopodobnie pochodzi z IX wieku / fot. OSiR Włocławek

Zdaniem ekspertów broń pochodzi z początków państwa polskiego

Archeolodzy twierdzą, że była to broń wikinga. – Zdaniem ekspertów we Włocławku znaleziono wikiński miecz. Broń jest oczywiście skorodowana, silnie pokryta tlenkami, ale w stanie, który już pozwolił na ocenę, że może mieć więcej niż 1000 lat, czyli pochodzić z początków naszej państwowości – czytamy na stronie internetowej lokalnego portalu Dzień Dobry Włocławek.

– To jest duża sensacja archeologiczna. Mamy do czynienia z bardzo delikatnym i bardzo cennym zabytkiem. Miecz musi być pilnie poddany konserwacji. Sytuacja jest dynamiczna, dopiero zbieramy informacje o tym przedmiocie – powiedział Wojciech Sosnowski z działu archeologii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu w rozmowie z ddwloclawek.pl.

Archeolodzy szacują, że w całym kraju odnaleziono dotychczas zaledwie ok. 200 mieczy, które należały do wikingów. Wojownicy z Północy rozpoczęli swoje łupieżcze wyprawy poza Skandynawię w VIII wieku. Ich pierwszym celem, uznawanym za początek wikińskiej ekspansji, był angielski klasztor Lindisfarne. Wikingowie mieli pojawić się w Polsce po raz pierwszy na przełomie VIII i IX wieku.

Wikingowie na ziemiach Polski

Istnieje teoria, w myśl której to przybysze z Północy tak naprawdę założyli państwo polskie. Archeolog i autor książek Zdzisław Skrok stwierdził przed laty, że wikingami mieli być sami Piastowie, twórcy państwa gnieźnieńskiego.

Na łamach national-geographic.pl pisaliśmy o badaniach naukowych pod kierownictwem prof. Eske Willersleva z uniwersytetu w Kopenhadze. Zespół zebrał próbki DNA ze szczątków 442 osób z wikińskich grobów na terenie Europy i porównała je z próbkami 3855 współcześnie żyjących Europejczyków. Okazało się, że Polacy mają około 5% genów ze Skandynawii. Niewiele mniej niż Brytyjczycy, u których jest to ok. 6%.

Portal ddwloclawek.pl poinformował, że miecz wikinga przejdzie wkrótce nowe badania, a także zostanie poddany konserwacji w pracowni UMK w Toruniu. Następnie zabytek wróci do Włocławka. Według dziennikarzy ma zasilić zbiory Muzeum Historii Włocławka.

Źródło: ddwloclawek.pl, OSiR Włocławek