Na początku marca pisaliśmy, że powietrze w Chinach już dawno nie było tak czyste, jak w czasie przymusowej kwarantanny i przestoju gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa z Wuhan.

Wtedy to NASA przedstawiła zdjęcia pokazujące poziom zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu – NO2, jedną z głównych składowych smogu.

Teraz drastyczny spadek zanieczyszczenia powietrza odnotowano także we Włoszech. Animowane zdjęcia satelitarne, oparte na danych z satelity Copernicus Sentinel-5P pokazują poziom zanieczyszczenia powietrza we Włoszech między 1 stycznia a 11 marca 2020 r.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zauważa, że przebieg zmian w poziomie zanieczyszczeń był szczególnie widoczny w północnych Włoszech, co „zbiega się z ogólnokrajową blokadą, mającą zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa”.

– Szczególnie widoczny jest spadek emisji dwutlenku azotu w dolinie Padu w północnych Włoszech. Chociaż dane mogą być nieznacznie zróżnicowane z powodu zachmurzenia i zmieniającej się pogody, jesteśmy przekonani, że zauważalna redukcja emisji tlenku azotu zbiega się z kwarantanną we Włoszech, powodującą mniejszy ruch i zmniejszenie działalności przemysłowej – komentuje Claus Zehner, kierownik misji Copernicus Sentinel-5P.

 

 

Sieć wciąż zalewają zdjęcia opustoszałych włoskich ulic i placów. Miejsca, które jeszcze niedawno tętniły życiem i przyciągały tysiące turystów, teraz wydają się wymarłe. Jednak restrykcyjne zasady wprowadzone przez władze Włoch są niezbędne, aby sytuacja mogła ulec poprawie.

Podobnie jak wiele innych krajów na całym świecie, Włochy wprowadziły liczne ograniczenia w celu uniknięcia nagłego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Z obecnych danych wynika, że Włochy są drugim – po Chinach – najbardziej dotkniętym przez pandemię krajem na świecie.

W poniedziałek rano liczba potwierdzonych przypadków we Włoszech wynosi 24 747, a zmarłych – 1 809. 2 335 pacjentów uznano za wyleczonych.

WHO poinformowała, że ​​Europa jest teraz „epicentrum” pandemii. W całej Europie odnotowywanych jest bowiem coraz więcej nowych zakażeń, podczas gdy sytuacja w Chinach powoli wraca do normy.

Szef WHO poinformował też, że w Europie każdego dnia zgłaszanych jest łącznie więcej nowych zakażeń, niż w Chinach w najgorętszym okresie epidemii.