Nauka od lat umożliwia zakładanie rodzin coraz później. Teraz mogą się pojawić jeszcze bardziej zaawansowane metody przedłużania płodności. W lutowym wydaniu magazynu „National Geographic Polska" można przeczytać reportaż „Reprodukcyjna rewolucja", którego autorem jest Rebecca Tuhus-Dobrow. Późne macierzyństwo jest również tematem nowego odcinka podcastu National-Geographic.pl, w którym rozmówczyniami Łukasza Załuskiego są dr n. med. Alena Novikava z Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian" oraz Anna Niziołek, mama 7-miesięcznej córeczki. 

Jaki jest średni wiek kobiety rodzącej po raz pierwszy?

W XXI wieku jesteśmy świadkami zmian, które trwają od dekad. Coraz więcej ludzi odkłada rodzicielstwo na później. W Polsce w roku 1995 średni wiek kobiety rodzącej po raz pierwszy wynosił 23,7 lat, a w 2021 – 27,6. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w latach 1985–2022 w Stanach Zjednoczonych wskaźnik urodzeń kobiet w wieku od 40 do 44 lat rósł niemal nieprzerwanie. Chociaż liczby różnią się w zależności od kraju, w wielu częściach świata tendencja jest taka sama. 

Żeby było jasne, zawsze istniały kobiety, które rodziły dzieci w starszym wieku. W 1940 r. wskaźnik urodzeń w USA wśród kobiet w wieku od 40 do 44 lat, a nawet kobiet powyżej 45. roku życia, był nieco wyższy niż w 2022 r. Jednak w tamtym czasie było to zazwyczaj trzecie, czwarte lub piąte dziecko matki. 

National Geographic Późne macierzyństwoWięcej o późnym macierzyństwie przeczytasz w nowym wydaniu „National Geographic Polska".

Dlaczego dzieci rodzą się coraz później?

Dziś ludzie zakładają rodziny później, a w niektórych przypadkach wychowują dzieci bez partnerów. To znana historia. Ludzie, często mający dostęp do bardziej niezawodnej antykoncepcji, priorytetowo traktują edukację i karierę, nie wspominając o swobodzie przemieszczania się, zanim wezmą na siebie ograniczające obowiązki związane z wychowywaniem dzieci. Kluczowymi czynnikami przy tej zmianie były większe możliwości kariery dla kobiet i ewoluujące role płci. Tymczasem technologie wspomaganego rozwoju, takie jak zapłodnienie in vitro, umożliwiły posiadanie dzieci w okolicznościach, w których wcześniej byłoby to trudne. 

W rezultacie na całym świecie w wyniku zapłodnienia in vitro i głębokiej transformacji ludzkiej reprodukcji urodziło się co najmniej 12 milionów dzieci. Obecnie naukowcy rozwijają nowe kierunki badań mające potencjał dalszego rewolucjonizowania tej dziedziny. 

Podcast National Geographic Traveler

Przypominamy, że kolejne odcinki naszych wideopodcastów są również dostępne na kanałach National Geographic Polska na YouTube i na Spotify.