W ostatnim roku świat jakby zwolnił. Przez wiele miesięcy nie tylko Polacy borykali się z pandemią i lockdownem. Trudne warunki nie uśpiły jednak ciekawości i kreatywności  pasjonatów fotografii. To dzięki Wam 17. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego okazała się sukcesem. Otrzymaliśmy tysiące zdjęć. Wybór tych najlepszych nie był łatwy, o czym świadczy, chociażby podwójne wyróżnienie w jednej z kategorii.

Wielki Konkurs Fotograficzny – wyniki

Jury WKF w składzie Agnieszka Franus, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Marek Arcimowicz i Paweł Młodkowski zwraca uwagę nie tylko na aspekty techniczne konkursowych zdjęć, ale również na historię i przekaz, jakie niosą. W tym roku część nagrodzonych fotografii w kreatywny i intrygujący sposób pokazuje, jak pandemia wpłynęła na naszą codzienność.

– W tym roku, ze względu na pandemię, większość zdjęć nadesłanych na konkurs została wykonana w Polsce. I to jest wyjątkowe w tej edycji konkursu. Zobaczyć nasz kraj, naszą codzienność, naszą przyrodę pokazane z tak wielu często zaskakujących perspektyw. Oglądając tysiące zdjęć, jako jury, zawsze szukamy zaskoczeń, nowego spojrzenia, ciekawych i ważnych tematów, wrażliwości autorów i ich umiejętność opowiadania historii i ta edycja WKF-u dostarczyła nam takich emocji – podsumowuje Agnieszka Franus, redaktor naczelna National Geographic Polska.

W redakcji National Geographic Polska, zarówno papierowej, jak i online, poruszamy różnorodne tematy: od odkryć naukowych, przez porady podróżnicze po problemy zarówno globalne, jak i te dotykające najmniejsze społeczności świata. Dlatego też w tym roku jury oceniało zdjęcia w 4 kategoriach tematycznych:

  • Ludzie
  • Krajobraz
  • Zwierzęta
  • Fotoreportaż

Jak co roku przyznano również nagrodę Grand Prix.

Poniżej pełna lista laureatów i wyróżnionych w 17. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego:

GRAND PRIX Luc Kordas „Wypoczynek w czasach pandemii”

KRAJOBRAZ

Nagroda: Kinga Wrona „Ulice Walencji”

Wyróżnienie: Jakub Groenwald „Martwe wśród żywych”

LUDZIE

Nagroda: Agnieszka Szypulska „Skok na miasto”

Wyróżnienie: Jacek Obloj „Pasterze”

ZWIERZĘTA

Nagroda: Mariusz Kowalski „Powitanie dnia”

Wyróżnienie: Piotr Szumigaj „Rodzinna sprzeczka”

Wyróżnienie: Waldemar Graś „Jak Batman”

FOTOREPORTAŻ

Nagroda: Joanna Mrówka „Mikroświaty”

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zobaczycie w galerii na dole strony.

– Oprócz zdjęć nagrodzonych postanowiliśmy też dodatkowo wyróżnić więcej zdjęć nadesłanych na nasz konkurs, które z różnych względów przykuły naszą uwagę. Będą się one ukazywały regularnie na Instagramie National Geographic Polska. Gorąco zachęcamy więc do jego śledzenia – zachęca Agnieszka Franus.

Nagrody dla fotografów

Wielki Konkurs Fotograficzny kolejny raz został zorganizowany we współpracy z marką CEWE – producentem fotoksiążki numer 1 w Europie. Twórcy marki podkreślają, że są szczęśliwi, kiedy mogą towarzyszyć swoim klientom w ich najwspanialszych chwilach życia – pełnych emocji, złapanych w kadrach i zapamiętanych na lata w autorskich fotoproduktach.

Laureaci otrzymają również nagrody przygotowane przez Peak Performance: torby podróżne Vertical Trolley, które dzięki gwarancji jakości, będą towarzyszami podróży na długie lata.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!