Portret biegacza przed i po biegu / Fot. Iwona El Tanbouli, Maciej Jabłoński

1. Co bieganie robi z człowiekiem? Zobacz zdjęcia PRZED i PO

- Jak się czujesz? Miałeś kryzys? Który fragment był najtrudniejszy? - te i inne pytania zadawano kolejnym biegaczom zaraz po przekroczeniu mety 53-kilometrowego IV Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego. Przedstawiamy eksperyment fotograficzny "PRZED i PO" - cykl portretów biegaczy, które zostały wykonane przed i zaraz po ukończeniu biegu. Zdjęcia Iwona El Tanbouli-Jabłońska i Maciej Jabłoński.

Szpiglasowy Wierch w polskich Tatrach / Fot. Adam Brzoza

2. Pięć najbardziej fotogenicznych szlaków w Tatrach wg Adama Brzozy

Fotograf marca National Geographic Polska poleca najpiękniejsze tatrzańskie szlaki, na których nadzwyczaj często odbywają się fascynujące spektakle świateł i kolorów, a krajobraz stwarza niemal malarskie warunki. To prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie dzisiaj zobaczysz.

Fotografia z wyprawy na K2 / Fot. Marek Ogień

4. "Ile Matterhornów mieści się w K2?" Marek Ogień pokazuje zdjęcia

Czwartego dnia trekingu dotarliśmy do Concordii. To miejsce, gdzie spotykają się lodowce. W lewo można dojść do bazy pod K2 i Broad Peak, a w prawo w stronę Gasherbumów i w stronę przełęczy Gondogolo. Usiedliśmy na kamieniach pijąc wodę i jedząc ciastka, patrząc na masyw Broad Peak i rozmawiając o K2 – mówi Marek Ogień, fotograf lutego National Geographic i bohater cyklu Storytellers. W wyjątkowej galerii pokazuje wielkość K2 i potęgę gór.

Fotoreportaż z platformy wydobywczej na Bałtyku / Fot. Mikołaj Nowacki

4. Górnicy wśród fal. Jak się pracuje na bałtyckiej platformie wydobywczej?

Nieudolnie wciskam się w obszerny kombinezon ratunkowy od elastycznych butów aż po ciasny kaptur. Obok mnie kilku górników morskich – pracowników platformy wydobywczej – ubiera się z widoczną wprawą. Każdy przed wejściem do helikoptera musi być tak ubrany. W razie wypadku na morzu kombinezon ma chronić przed hipotermią i działać wypornościowo - pisze Mikołaj Nowacki. Przedstawiamy fotoreportaż autorstwa fotografa maja.

Ujęcie z albumu "Kopalnia Soli Bochnia. Historia wykuta w soli” / Fot. Adam Brzoza

5. Te zdjęcia pokazują piękno ukryte w mroku. Fotograf National Geographic odkrywa świat kopalni soli w Bochni

Album fotograficzny Adama Brzozy "Kopalnia Soli Bochnia. Historia wykuta w soli” to fotograficzna opowieść o ukrytym w podziemnym mroku świecie sztolni, gdzie od pokoleń górnicy wyrobisk solnych. Wydany przez Kopalnie album ilustrują piękne fotografie, które wydobywają życie z tajemniczych korytarzy.