Akwarium z odpowiednio dobraną obsadą stanowi wspaniałą ozdobę domowej przestrzeni. Poza tym obserwacja podwodnego świata działa odprężająco i uspokajająco. Trzeba jednak wiedzieć, że poszczególne gatunki ryb mają inne wymagania względem pokarmu, roślin, temperatury wody i oświetlenia. Które z nich warto wybrać na początkowym etapie przygody z akwarystyką?

Zanim zdecydujemy się na dołączenie konkretnego gatunku do akwarium, należy realnie ocenić możliwości, którymi dysponujemy. Rodzaj filtra, jakość oświetlenia, grzałka, wielkość akwarium – to wszystko ma niebagatelne znaczenie. Wynika to z faktu, że różne ryby akwariowe mają różne wymagania. Dla początkującego akwarysty to wszystko może wydawać się niebywale skomplikowane, ale bez obaw. Im większe będzie nasze doświadczenie w tym temacie, tym łatwiej przyjdzie nam podejmowanie właściwych decyzji. Jakie gatunki są odpowiednie na początek? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

1. Gupik pawie oczko – osobnik stadny

Zestawienie obejmujące popularne ryby akwariowe otwiera gatunek, który cieszy się ogromną popularnością. Gupik pawie oczko ma naturę stadną, świetnie „dogaduje się” z innymi rybami i nie przedstawia dużych wymagań w kwestii hodowli. Osiąga od 3 do 5 cm długości. Żyje w górnych i środkowych partiach akwarium. Zadowala się pokarmem w postaci suszonych dafni, granulek lub płatków. Trzeba pamiętać, że gupiki rozmnażają się dość szybko, ale zjadają część narybku i w ten sposób regulują przyrost populacji w swoim środowisku.

Wymagania:

 • temperatura wody – od 24 do 27 stopni Celsjusza,
 • odczyn wody – pH 6 do 7,5,
 • akwarium – słodkowodne, o minimalnej pojemności 55 litrów.

2. Bystrzyk neonowy – idealny do ciemniejszego akwarium

BystrzykBystrzyk / Getty Images

Kolejny popularny gatunek ryb akwariowych to bystrzyk neonowy, nazywany też neonkiem. Bystrzyki są tak efektowne, że trudno oderwać od nich wzrok. Niewielkie ryby (osiągają długość do 4 cm) charakteryzują się pięknym, neonowym ubarwieniem, jak wskazuje na to sama nazwa. To sprawia, że wspaniale prezentują się w niezbyt mocno oświetlonym akwarium. Dobrze czują się w ławicy składającej się z przynajmniej 10 osobników, cieszą się dobrym zdrowiem i wykazują dużą odporność na błędy początkujących akwarystów. Żyją w środkowej warstwie akwarium. Tolerują pokarm żywy i suchy.

Wymagania:

 • temperatura wody – od 20 do 26 stopni Celsjusza,
 • odczyn wody – pH od 5 do 6,8,
 • akwarium – słodkowodne, o minimalnej pojemności 60 litrów.

3. Bojownik syjamski – piękny, ale agresywny

BojownikBojownik / Getty Images

W zestawieniu obejmującym popularne ryby akwariowe nie może zabraknąć bojownika syjamskiego, nazywanego też wspaniałym. To niezwykle efektowny gatunek – bogato wybarwiony, obdarzony długimi płetwami. Szczególnie pięknie prezentują się samce, które są obdarzone silnie nasyconymi kolorami.

Jak wskazuje na to sama nazwa, bojowniki są rybami agresywnymi. Hodowanie tego gatunku w grupie składającej się z kilku osobników to niezbyt dobry pomysł. Najbardziej agresywne wobec siebie są samce, ale samice też bywają obiektem ataków. Uwaga, bojowniki mogą atakować także inne gatunki z długimi płetwami. 

W kwestii pokarmu, bojowniki syjamskie nie są zbyt wybredne. Podstawą ich żywienia jest pokarm suchy, ale od czasu do czasu dietę ryb można urozmaicić pokarmem żywym i mrożonym.

Wymagania:

 • temperatura wody – od 24 do 30 stopni Celsjusza,
 • odczyn wody – pH od 6 do 7,5,
 • akwarium – słodkowodne, o minimalnej pojemności 55 litrów.

4. Mieczyk Hellera – żywiołowy i niewybredny

MieczykMieczyk / Getty Images

Kolejny popularny gatunek, który świetnie nadaje się na początek przygody z akwarystyką, to mieczyk Hellera. To niezwykle żywiołowa ryba – uwielbia ruch i doskonale czuje się w ławicy. To sprawia, że obserwowanie tych efektownych rybek (osiągają długość do 12 cm) w akwarium jest niemałą frajdą. Mieczyki nie sprawiają większych problemów w hodowli. Uwielbiają pokarm żywy, roślinny i suszony, zadowolą się też glonami porastającymi ścianki akwarium. 

Wymagania:

 • temperatura wody – od 23 do 25 stopni Celsjusza,
 • odczyn wody – pH od 7 do 7,5,
 • akwarium – słodkowodne, o minimalnej pojemności 100 litrów.

5. Zmienniak plamisty – towarzyski, ale płochliwy

ZmienniakZmienniak / Getty Images

Zmienniak plamisty, znany też jako platka, to niewielka ryba słodkowodna (osiąga długość do 6 cm), która wspaniale czuje się w towarzystwie innych małych i nieagresywnych gatunków. Trzeba jednak pamiętać, że zmienniaki nie powinny być współlokatorami większych ryb. Takie sąsiedztwo działa na nich onieśmielająco i sprawia, że platki często szukają kryjówek. Środowiskiem bytowym tych ryb jest górna partia akwarium. Jedzą pokarm suchy i żywy.

Wymagania:

 • temperatura wody – od 22 do 28 stopni Celsjusza,
 • odczyn wody – pH od 7 do 8,
 • akwarium – słodkowodne, o minimalnej pojemności 60 litrów. 

6. Molinezja – wytrzymała, ale wymagająca

MolinezjaMolinezja / Auscape/Universal Images Group via Getty Images

Molinezja, czyli Black Molly, to jedna z najpiękniejszych ryb akwariowych. Dzięki ciemnemu ubarwieniu prezentuje się wyjątkowo efektownie, stanowiąc prawdziwą ozdobę środkowej części akwarium, w której żyje. Osiąga do 10 cm długości i dobrze czuje się w towarzystwie gatunków o zbliżonych rozmiarach. Trzeba pamiętać, że o ile Black Molly jest odporna na choroby, to wahania temperatury wody wyraźnie jej nie służą. Najodpowiedniejszy dla tego gatunku jest pokarm roślinny, sprawdzą się też larwy i pokarm suchy.

Wymagania:

 • temperatura wody – od 24 do 28 stopni Celsjusza,
 • odczyn wody – pH od 7,2 do 8,2,
 • akwarium – słodkowodne, o minimalnej pojemności 100 litrów.

7. Kirysek pstry – charakterystyczny mieszkaniec dna

Kirysek

Kirysek / Getty Images

Tej ryby nie sposób pomylić z żadną inną. Zachodzące na siebie płytki kostne (to forma pancerza chroniącego przed atakiem), grube wąsy (dzięki którym kirysek bada grunt i zapachy) i biało-niebiesko-żółte ubarwienie czynią ją niepowtarzalną. Kiryski bytują w dolnej warstwie akwarium, najlepiej czują się w niewielkich grupach (do 6 osobników) i nie przeszkadza im towarzystwo innych ryb. Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym, obowiązkowo opadającym na dno.

Wymagania:

 • temperatura wody – od 20 do 26 stopni Celsjusza,
 • odczyn wody – pH od 6 do 7,
 • akwarium – słodkowodne, o minimalnej pojemności 55 litrów.

8. Skalar żaglowiec – dostojny, ale wymagający

SkalarSkalar / Getty Images

Skalar żaglowiec, czyli ryba księżycowa, to jeden z najpiękniejszych mieszkańców akwarium. Nazwa tego gatunku wzięła się od charakterystycznego kształtu ciała i płetw. Ten okazały gatunek osiąga do 15 cm długości. Lubi dominować nad mniejszymi gatunkami. Skalary są niezwykle wdzięczne, ale w kwestii hodowli – wymagające. Przedstawiciele tego gatunku muszą żyć w czystej wodzie. W przeciwnym wypadku, szybko zaczynają chorować. Lubią pokarm żywy, mrożony i płatki.

Wymagania:

 • temperatura wody – od 24 do 30 stopni Celsjusza,
 • odczyn wody – pH od 6 do 7,4,
 • akwarium – słodkowodne, o minimalnej pojemności 250 litrów.

9. Zbrojnik pospolity – czyściciel akwarium

Tego gatunku chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Zbrojniki pospolite, czyli glonojady, należą do najbardziej charakterystycznych mieszkańców dna akwarium. Osiągające do 13 cm ryby mają spłaszczone ciało, okazałe płetwy (dzięki którym łatwo przemieszczają się po dnie) i charakterystyczny otwór gębowy zakończony przyssawką. To właśnie ten element umożliwia glonojadowi przyczepienie się do ścian akwarium i znajdujących się na jego wyposażeniu elementów ozdobnych. W ten sposób ryba pożywia się glonami. Poza naturalnym pokarmem roślinnym, zbrojniki chętnie przyjmują opadające na dno suche tabletki. 

To gatunek nieprzejawiający agresji wobec innych ryb, więc spokojnie może być hodowany w urozmaiconych akwariach. Dbając o dobre samopoczucie ryb, należy trzymać je w parach lub grupach składających się z jednego samca i kilku samic.

Wymagania:

 • temperatura wody – od 18 do 27 stopni Celsjusza,
 • odczyn wody – pH od 5,5 do 7,5,
 • akwarium – słodkowodne, o minimalnej pojemności 75 litrów.

Inne popularne ryby akwariowe

Powyżej wymieniliśmy gatunki ryb, które pięknie prezentują się w domowym akwarium i które są łatwe w utrzymaniu. Wśród tych propozycji każdy łatwo znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jednak chcesz jeszcze bardziej urozmaicić swój mały wodny świat, możesz wybierać spośród wielu innych gatunków, które świetnie nadają się dla początkujących. Inne popularne ryby akwariowe to:

 • motylek Ramireza (pielęgniczka motylowa) – przyjazna ryba, która najlepiej czuje się w towarzystwie nieagresywnych gatunków. Należy trzymać je w parach. Ryba nadaje się do akwariów słodkowodnych o pojemności przynajmniej 50 l. Optymalna temperatura wody zamyka się w przedziale od 24 do 28 stopni Celsjusza. Właściwe pH wynosi od 5 do 7;
 • danio pręgowany – to gatunek żywotny, który uwielbia pływać. Świetnie czuje się w towarzystwie innych ryb. Wymaga akwarium słodkowodnego, o minimalnej pojemności 100 l. Temperatura wody powinna zamykać się w przedziale od 20 do 26 stopni Celsjusza, właściwe pH to 6 do 7,8;
 • Symphysodon – to piękna ryba, która jednak przedstawia duże wymagania względem jakości wody. Wynika to z jej podatności na infekcje pasożytnicze i bakteryjne, więc zachowanie czystości akwarium jest wymogiem koniecznym. Minimalna pojemność słodkowodnego zbiornika to 250 l. Wodę należy utrzymywać w temperaturze od 26 do 30 stopni Celsjusza. Właściwe pH zamyka się w przedziale od 5 do 7,8;
 • kardynałek chiński – ten gatunek dobrze czuje się w mniejszych akwariach. Zbiornik powinien legitymować się minimalną pojemnością wynoszącą 50 l. Optymalny przedział temperatury wynosi 16–22 stopnie Celsjusza, a pH – od 5 do 8;
 • brzanka wysmukła – to towarzyski gatunek, który dobrze czuje się w grupie składającej się z przynajmniej 6 osobników. Może być hodowany w akwarium o minimalnej pojemności 50 l. Temperaturę wody należy utrzymywać w przedziale od 24 do 26 stopni Celsjusza, właściwe pH to 6 do 6,5;
 • bocja wspaniała – tej ryby nie należy trzymać pojedynczo, bo w takiej sytuacji staje się agresywna wobec innych gatunków. Grupa powinna składać się z przynajmniej 5 osobników. Wymaga przynajmniej 200-litrowego akwarium. Temperatura wody nie może być niższa niż 24 stopnie Celsjusza i wyższa niż 26 stopni Celsjusza. Właściwy odczyn to 7 do 7,5.