Wielki Konkurs Fotograficzny to wielokrotnie nagradzana inicjatywa o ogromnym prestiżu. Nagrodzone prace są publikowane na łamach polskiej edycji magazynu „National Geographic”, dla którego pracują najlepsi fotografowie świata. Często wyróżnienia zdobywane przez uczestników konkursu otwierały im drogę do zawodowej pracy fotografa, a także możliwości dalszego rozwijania swojej pasji. Kolejna, 18. już edycja konkursu startuje 20 października.

Zmagania konkursowe odbędą się w 4 różnych kategoriach tematycznych:

  •     Ludzie,
  •     Krajobraz,
  •     Zwierzęta,
  •     Fotoreportaż.

Wielki Konkurs Fotograficzny – kto będzie oceniał zdjęcia?

W skład jury WKF wchodzą osoby zajmujące się fotografią od lat. Część z nich oceniała konkursowe prace w poprzednich edycjach. Tegoroczni jurorzy to:

Agnieszka Franus – redaktor naczelna National Geographic Polska. Od 15 lat bardzo związana z magazynem „National Geographic”, gdzie przez 12 lat pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego, a także dyrektora artystycznego „National Geographic Traveler”. Z wykształcenia jest geologiem. Jedną z największych pasji w jej życiu są podróże ekonomiczne i racjonalne, w ramach których z określonym budżetem udało się jej odwiedzić już ok. 60 krajów. 

Iwona El Tanbouli-Jabłońska – dyrektorka artystyczna National Geographic Polska. Fotografią i fotoedycją zajmuje się od 18 lat. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na wydziale fotografii i komunikacji multimedialnej. Większość jej pracy koncentruje się głównie na fotoreportażu społecznym i długoterminowych projektach, które realizuje w F11 STUDIO. Jurorka w konkursach fotograficznych, prowadzi warsztaty i przeglądy portfolio. Członkini stowarzyszenia RAV.A Stories. 

Marek Arcimowicz – fotograf zawodowy od „zadań specjalnych” z 20-letnim stażem. Wykładowca akademicki. Fotografował we wszystkich strefach klimatycznych. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. Od 15 lat fotograf National Geographic Polska. Z wykształcenia architekt. Żyje w międzykontynentalnym rozkroku, a w przerwach w pracy mieszka z rodziną w górach.

Paweł Młodkowski – fotograf National Geographic Polska. Od 2005 r. w ramach autorskich projektów fotografuje z lotu ptaka te fragmenty krajobrazu, które wyróżnia szczególna estetyka; harmonia lub ciekawa gra skojarzeń. Ziemia w jego oczach nabiera często nieoczekiwanie plastycznego wymiaru. Jego prace nagradzane i wyróżniane były, między innymi w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic, Pilsner Urquell Photography Awards, Prix de la Photographie Paris.

Marcin Dobas – fotograf National Geographic Polska , przewodnik i współwłaściciel biura podróży Wyprawyfoto. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Laureat wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych: European Wildlife Photographer of the Year, Memorial Maria Luisa, Grand Press Photo czy Wielkiego Konkursu National Geographic. Angażuje się w edukację fotograficzną podczas prowadzenia stacjonarnych kursów oraz dalekich wyjazdów. Autor książki „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”.

Julia Zabrodzka – fotografka, dziennikarka, autorka tekstów o miejscach, wydarzeniach i ludziach. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, portretowej i dokumentalnej, ale ma również doświadczenie w fotografowaniu ślubów, festiwali i wydarzeń kulturalnych. W sumie przygotowała zdjęcia do około 150 artykułów o tematyce podróżniczej i reporterskiej. Obecnie współpracuje z agencją „Forum”. Finalistka konkursów fotograficznych: Grand Press Photo, Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej, konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, Talent Roku galerii Pix.house, Leica Street Photo. W 2014 r. otrzymała stypendium dziennikarskie meksykańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zgłoszenia do Wielkiego Konkursu Fotograficznego

18. Wielki Konkurs Fotograficzny potrwa od 20 października do 19 listopada. Wystarczy wejść na stronę internetową www.wkf.national-geographic.pl, wybrać zakładkę „zgłoszenia" i wypełnić formularz z danymi osobowymi, a następnie załadować wybrane przez siebie zdjęcia. Proces zajmuje kilka minut, a być może będzie pierwszym krokiem do kariery profesjonalnego fotografa!

Konkurs jest organizowany we współpracy z CEWE.