Oficjalne dane dotyczące zakażeń mówią już o 20 636 zakażonych. Liczba ofiar śmiertelnych wirusa z Wuhan wynosi 427, a liczba wyleczonych pacjentów – 669. Jednak zgodnie z szacunkami ekspertów z uniwersytetu w Hongkongu, rzeczywiste choć nieoficjalne liczby mogą być nawet dziesięciokrotnie większe.

W Hongkongu potwierdzono do tej pory 15 przypadków zakażenia koronawirusem. Służby medyczne podkreślają, że zmarły mężczyzna cierpiał na inne poważne schorzenia, a bezpośrednią przyczyną śmierci były powikłania związane z infekcją wirusową.

W sobotę o śmierci pacjenta przebywającego poza Chinami poinformowały też władze Filipin. 44-letni mężczyzna był Chińczykiem. On i jego partnerka są jak na razie jedynymi osobami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem w tym kraju.

Liczba wszystkich państw, w których odnotowano potwierdzone przypadki wirusa 2019-nCoV przekroczyła już 20.

2019-nCoV Global Cases by Johns Hopkins CSSE

 

Koronawirus – ograniczenia dla podróżnych

Początkowo o zawieszeniach lub ograniczeniach połączeń z Chinami zdecydowało kilka linii lotniczych. Teraz obostrzenia wprowadzają także niektóre państwa, m.in. Izrael, Rosja i Tajwan.

Wszystkie połączenia między Chinami i Rosją zostały przekierowane na stołeczne lotnisko Szeremietiewo. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w nocy z poniedziałku na wtorek. W poniedziałek wstrzymano także wszystkie połączenia kolejowe z Chinami.

Od restrykcyjnej kontroli wolne są niektóre osoby, m.in. obywatele państw byłego ZSRR należących do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej czy posiadacze zezwolenia na pobyt w Rosji.

W Rosji – według oficjalnych informacji – potwierdzono dotychczas dwa przypadki koronawirusa.

Bardzo restrykcyjne zasady wprowadził Izrael, który chce pozostać państwem wolnym od wirusa z Wuhan. Tamtejsze władze poinformowały, że osoby, które odwiedziły Chiny w ciągu dwóch tygodni przed przylotem do Izraela, nie zostaną wpuszczone do kraju. Wyjątkiem są osoby posiadające izraelskie paszporty.

Podobne rozwiązanie chcą wprowadzić władze Tajwanu. Zakaz wjazdu dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni odwiedziły Chiny kontynentalne, będzie obowiązywał od 7 lutego do odwołania.

Zakaz wprowadzony na Tajwanie, nie będzie dotyczył osób przyjeżdżających z Hongkongu i Makau, miast posiadających status specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej.

Na Tajwanie odnotowano do tej pory 10 przypadków zachorowania.

 

Katarzyna Grzelak