Satchin Panda i Pam Taub, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, to duet, który łączy w sobie kompetencje biologii komórkowej i kardiologii i który specjalizuje się w badaniu wpływu czasu jedzenia na zdrowie. Ich badania na muchach i myszach wykazały, że ograniczenie czasu jedzenia do 10 godzin dziennie może zapobiec, a nawet odwrócić niektóre choroby metaboliczne, postanowili więc pójść z nimi o krok dalej i zobaczyć, czy wprowadzenie okna żywieniowego u ludzi przyniesie podobne rezultaty. Test trwał rok i przyniósł spodziewany wynik – taki sposób odżywiania ma dobry wpływ także na zdrowie człowieka. 

Wprawdzie badania dotyczące ograniczenia czasu jedzenia do 10 godzin w ciągu dnia miały już miejsce i potwierdziły, że taki system może tylko pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia, ale wszystkie dotychczasowe testy prowadzono na zdrowych ochotnikach. Dlatego też naukowcy z San Diego postanowili sprawdzić, jak taka zmiana żywienia wpłynie na stan zdrowia osób dotkniętych chorobami metabolicznymi.

W badaniu wzięło udział 19 osób, które spełniały przynajmniej trzy z pięciu kryteriów zespołu metabolicznego, na które składają się: otyłość, wysoki poziom cukru we krwi, wysokie ciśnienie tętnicze oraz wysoki poziom złego i niski poziom dobrego cholesterolu. Wszyscy badani regularnie przyjmowali leki na ciśnienie i obniżenie poziomu złego cholesterolu. Przez 12 tygodni badania pacjenci używali smartwatcha, który monitorował ich sen, ruch i aplikacji, która gromadziła dane na temat kaloryczności spożywanych potraw. 

Wyniki nie zaskoczyły naukowców – po 3 miesiącach pacjenci wrócili na dokładne badania lekarskie i analizę krwi i wyniki były obiecujące. Większość z nich straciła niewielką ilość masy ciała, szczególnie tłuszczu z okolicy brzucha. U lwiej części badanych obniżyło się też ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Okazało się również, że wszyscy zmniejszyli dzienne spożycie kalorii średnio o 8%.

Pomimo sukcesu tego badania, restrykcyjne okna żywieniowe nie są obecnie standardową rekomendacją lekarzy dla pacjentów z zespołem metabolicznym. Niełatwo jest jednak policzyć kalorie lub dowiedzieć się, ile tłuszczu, węglowodanów i białka znajduje się w każdym posiłku, więc według naukowców z Kalifornii wprowadzenie okna żywieniowego do codziennej diety jest świetną strategią walki z otyłością i chorobami metabolicznymi, które dotykają miliony ludzi na całym świecie.


Tekst: Katarzyna Mazur