Jeszcze kilka lat temu profesjonalne robienie zdjęć smartfonem wzbudzało pewne kontrowersje. Dziś jednak korzystają z nich praktycznie wszyscy: nie tylko amatorzy, ale również zawodowi fotografowie.

W robieniu zdjęć smartfonem ważny jest nie tylko sprzęt, ale również odpowiednia technika. Podstawy fotografii to dobre kadrowanie, naświetlenie czy złapanie ostrości. Dodatkowe parametry możemy podkręcić już w trakcie edycji – również na smartfonie.

Wyniki konkursu fotograficznego Huawei

O tym, że zdjęcia robione smartfonem są równie dobre, co te wykonywane aparatami przekonaliśmy się raz jeszcze, oglądając prace nagrodzone w konkursie Huawei:

5. miejsce – Alan S.

fot. Alan S.

Robienie zdjęć naturze jest bardzo wymagające. Fotografowie nierzadko czekają wiele godzin, aż uda im się uchwycić wymarzony kadr. Autor nagrodzonej pracy musiał być nie tylko cierpliwy, ale też precyzyjny.

4. miejsce – Krystian G.

fot. Krystian G.

Ale kolory! Na tym zdjęciu dzieje się naprawdę sporo, jednak dzięki umiejętnemu wyróżnieniu planu, skupiamy się na twarzy i dostrzegamy nawet najmniejsze szczegóły.

3. miejsce – Olaf S.

fot. Olaf S.

Trudno uwierzyć, że ten kadr również został uchwycony smartfonem. Na tym zdjęciu nie ma chaosu – wszystko zostało zaplanowane. Efekt? Obok elektryzującego obrazka nie sposób przejść obojętnie.

2. miejsce – Sergiusz G.

fot. Sergiusz G.

Na pierwszy rzut oka widzimy po prostu kobietę stojącą przy oknie. Szybko dostrzegamy jednak kolejne szczegóły: grę cieniami, kolejne plany, głębię… W dobrych rękach smartfony naprawdę potrafią działać cuda.

1. Miejsce – Aleksandra Z.

fot. Aleksandra Z.

To zdjęcia sprawia, że mamy ochotę rzucić wszystko i ruszyć w podróż. W końcu zdjęcie ma być nie tylko poprawne techniczne (a to zdecydowanie jest), ale też nieść ze sobą pewien ładunek emocjonalny. Profesjonalizm idzie tu w parze z pasją do fotografowana otaczającego nas świata.

W sumie organizatorzy konkursu otrzymali około 15 tys. zgłoszeń. Inne zdjęcia zobaczysz TUTAJ.

Nagrody dla fotografów

Autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrody:

1. miejsce – smartfon Huawei P50 Pocket
2. miejsce – smartfon Huawei P50 Pro
3. miejsce – smartwach Huawei Watch GT 3
4. miejsce – słuchawki Huawei FreeBuds Lipstick
5. miejsce – głośnik Huawei Sound Joy