Rzeczy, które są „naj”, budzą fascynację. Także wtedy, gdy w grę wchodzą pieniądze. W najdroższym hotelu świata ceny zaczynają się od 80 tys. zł. Najdroższy burger kosztuje 23 tys. zł. Mamy rankingi najdroższych miast w Polsce i w Europie. Istnieje nawet zestawienie najdroższych kierunków podróży.

W zestawieniach obejmujących najdroższe rzeczy na świecie znaczącą rolę odgrywają projekty naukowe. Nic dziwnego, zważywszy na to, że np. księżycowy program Apollo kosztował łącznie (po uwzględnieniu inflacji) ok. 257 mld dolarów. To ogromna kwota, choć warto pamiętać, że i tak niewielka w porównaniu ze skalą wydatków wojskowych. Koszt wojny w Iraku szacuje się na dwa biliony dolarów (bilion to tysiąc miliardów).

Ile kosztuje najdroższa rzecz na świecie?

Wojna czy program Apollo to nie jeden obiekt. W tym zestawieniu skupiamy się na najdroższych rzeczach. Czyli obiektach, których cenę możemy w jakiś sposób określić.

Teoretycznie o wartości czegoś decyduje rynek. Czyli to, ile ktoś byłby w stanie za coś zapłacić. Jednak w przypadku najdroższych rzeczy na świecie nie jest to takie proste. Wielu z nich po prostu nie sposób kupić.

W takiej sytuacji można się opierać na szacunkowej wartości obiektu. Albo wziąć pod uwagę to, ile pieniędzy kosztowało jego stworzenie. Są to oczywiście wartości przybliżone, ale dobrze obrazują skalę, o której mówimy.

Top10 najdroższych rzeczy na świecie

Rankingi tego typu z reguły są nieprecyzyjne. Warto jednak zobaczyć, na co ludzkość wydała najwięcej pieniędzy. I zastanowić się, czy najdroższe rzeczy na świecie są dobre dla jakiejś większej części świata, czy też może tylko dla garstki jego uprzywilejowanych mieszkańców.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)

Orbitalna stacja to wspólna inicjatywa 16 państw. Przy jej budowie i funkcjonowaniu mimo zawirowań politycznych współpracują m.in. USA, Niemcy i Francja. Po agresji na Ukrainę ze współpracy wycofała się Rosja. Na pokładzie ISS prowadzone są badania naukowe. Łączny koszt: 160 mld dolarów plus 4 mld dolarów rocznie na utrzymanie stacji. Za kilka lat Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma spaść do oceanu.

Zapora Itaipu

Tama i hydroelektrownia Itaipu to największa tego typu konstrukcja na świecie. Jest najdroższym obiektem na Ziemi według „Księgi rekordów Guinnessa”. Zbudowano ją na przełomie lat 70. i 80. w Brazylii, w miejscu wodospadu Guairá na rzece Parana (to jedna z niezwykłych atrakcji turystycznych, których już nie ma). Koszt budowy zapory to – po uwzględnieniu inflacji – 77 mld dolarów.

Tama Trzech Przełomów

Już w 1919 r. Sun Yatsen, twórca nowoczesnych Chin, wpadł na pomysł, by zbudować Tamę Trzech Przełomów, pozwalającą regulować nurt rzeki i przemieniać jej wielką energię w elektryczność. Marzył o tym również Mao. Projekt zrealizowano w 2006 r. Koszty były ogromne – szacowane na 32 mld dolarów. Doszło też do wysiedlenia prawie dwóch milionów mieszkańców i zatopienia wielu cennych zabytków.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST)

Od 1990 r. Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) pozwala na obserwację światła docierającego do nas z odległych zakątków kosmosu. Wiele dostarczonych przez niego danych miało przełomowe znaczenie dla astrofizyki. Misja HST kosztowała do tej pory 16 mld dolarów.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST)

Jest następcą i uzupełnieniem teleskopu Hubble’a. Został wystrzelony z Ziemi w 2021 r. Kosmiczny Teleskop Webba pozwala m.in. na obserwacje odległych galaktyk oraz badanie wczesnych etapów ewolucji kosmosu. Koszt jego zbudowania i umieszczenia w przestrzeni to 10 mld dolarów.

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC)

Służy do badania właściwości cząstek elementarnych. Znajduje się w europejskim ośrodku badań jądrowych CERN. Najbardziej znany jest z potwierdzenia istnienia bozonu Higgsa, czyli tzw. Boskiej Cząstki. Zbudowanie i obsługa LHC kosztowały łącznie 10 mld dolarów.

Jacht „History Supreme”

Platyna, kości dinozaurów i nierdzewna stal z rzadkich meteorytów – takie materiały zdobią „History Supreme”, najdroższy jacht na świecie. Do jego budowy użyto 100 ton metali szlachetnych. Wartość statku ocenia się na 4,8 mld dolarów. To pierwszy obiekt w naszym zestawieniu, który można kupić. Nabył go azjatycki miliarder Robert Kuok.

Pałac Buckingham

Siedziba brytyjskiej rodziny królewskiej to najdroższa nieruchomość na świecie. Wycenia się ją na 3 mld dolarów. Z oczywistych przyczyn nie jest na sprzedaż. Jest to natomiast jedna z najbardziej znanych atrakcji Anglii.

Rezydencja Antilia

Ten 27-piętrowy budynek jest najdroższą prywatną rezydencją na świecie. Zbudowano go w Mumbaju, w dzielnicy miliarderów Altamount Road. W budynku jest m.in. garaż na 168 samochodów, sala balowa, 9 szybkich wind, kino dla 50 osób, basen, spa, świątynia i pomieszczenie ze sztucznym śniegiem. Warta 2 mld dolarów Antilia należy do indyjskiego miliardera Mukesha Ambani.

Northrop B-2 Spirit

To amerykański bombowiec obniżonej wykrywalności (stealth). Zdolny do przenoszenia bomb konwencjonalnych i jądrowych. Powstało 21 egzemplarzy, z których 20 służy w siłach powietrznych USA do dzisiaj. Średni koszt wyprodukowania jednego takiego samolotu szacowany jest na 1,3 mld dolarów.

Jeszcze kilka przykładów najdroższych rzeczy

Warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka pozycji. Nie mieszczą się one w naszym top 10. Jednak ich wartość czy cena dają do myślenia.

  • Europejski Laser Rentgenowski (XFEL) – wytwarza bardzo silne promieniowanie X, które pozwala naukowcom na „podglądanie” cząsteczek związków chemicznych w akcji. Urządzenie zbudowano w Hamburgu. Koszt budowy to 1,2 mld dolarów.
  • Wendelstein 7-X (W 7-X) – największy na świecie stellarator – prototypowy reaktor termojądrowy. Zbudowano go w Niemczech. Polscy uczeni biorą udział w eksperymencie i współdecydują o jego przebiegu. Zbudowanie instalacji pochłonęło 1 mld dolarów.
  • Koh-in-Noor – jeden z największych brylantów na świecie. Pochodzi z Indii, ale w 1850 r. skonfiskowali go Anglicy. Obecnie wchodzi w skład brytyjskich klejnotów koronnych. Wycenia się go na 591 mln dolarów.
  • Villa Leopolda – druga pod względem wartości prywatna rezydencja na świecie. Jej wartość szacuje się na 508 mln dolarów. Wybudowano ją na Riwierze Francuskiej na terenie należącym niegdyś do Leopolda II, króla Belgii.
  • „Zbawiciel świata” Leonarda da Vinci – najdroższy obraz w historii, znany także jako „Salvator Mundi”. 15 listopada 2017 r. sprzedano go za 450 mln dolarów. Nabywcą był saudyjski książę Badr bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan Al Saud.