Temperatura w tym regionie po raz pierwszy od ponad pół wieku spadła do -3°C, choć zazwyczaj o tej porze roku utrzymuje się kilka stopni powyżej zera. 

Niespodziewany spadek temperatury pozwolił miastu Aïn Séfra doświadczyć śniegu po raz czwarty od 42 lat. Pozostałe trzy przypadki miały miejsce w 1979, 2017 i 2018 roku. W 2017 roku miasteczko nawiedziła prawdziwa zamieć śnieżna, a zaspy sięgały na wysokość jednego metra. 

 

 

Tegoroczne opady nie były obfite, ale pozwoliły na wykonanie kilku magicznych ujęć. Zdjęcia pokazujące cienką warstwę śniegu pokrywającą piaszczyste wydmy opublikował w mediach społecznościowych fotograf  Karim Bouchetata. 

W pustynnym królestwie śnieg okazał się ogromną atrakcją i radością dla mieszkańców, przyzwyczajonych raczej do wysokich temperatur, a nawet ekstremalnych upałów. Serwis Geo News podał, że ludzie gromadzili się na pustyni, aby zobaczyć leżący na piasku śnieg.

 

 

Aïn Séfra znajduje się w górach Atlas w prowincji Naama w Algierii, w północnej części Sahary, w pobliżu granicy marokańskiej. Miasto leży na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza i znane jest jako „brama pustyni”. 

Pogodowe anomalie udokumentowane zostały też na Twitterze, gdzie pojawiło się zdjęcie z regionu Tabuk w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Widać na nim wielbłąda odpoczywającego na śniegu. 

 

 

Śnieg na wyspie wiecznej wiosny

Biały puch przykrył też Maderę, słynącą z łagodnego klimatu, dzięki któremu zawdzięcza swoją opinię idealnego całorocznego kierunku wakacyjnego. Średnia temperatura zimą na Maderze wynosi 18 stopni Celsjusza. Oczywiście mieszkańcy Madery mogą cieszyć się śniegiem częściej niż ci zamieszkujący okolice Sahary, jednak opady trafiają się właściwie tylko w rejonie gór.  

W ostatnich dniach śnieg pojawił się w okolicy Pico do Arieiro, trzeciego pod względem wysokości szczytu na Maderze (1818 m n.p.m.). Lokalne media podały, że temperatura spadła niespełna stopień poniżej zera. 

Zdjęcia, na których uchwycono zimową aurę, szybko pobiły sieć, choć śnieg równie szybko zniknął.