Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że małpy są o wiele bardziej sprytne i rozwinięte, niż nam się wydaje. Szympansy bonobo na przykład żegnają się i witają, tak jak ludzie. Pawiany gwinejskie z kolei stawiają na równość płci – na czele stada są liderzy i liderki. Teraz naukowcy z University of Birmingham odkryli, że makaki japońskie wyróżniają się na tle swoich kuzynów szczególnymi umiejętnościami. Potrafią idealnie dostosować się do zmieniających warunków.

Makaki japońskie to mistrzowie elastyczności

Makaki japońskie, jak sama nazwa wskazuje, zamieszkują Japonię, gdzie zimy potrafią być wyjątkowo chłodne i przede wszystkim śnieżne. Biały puch nie jest jednak wielkim problemem dla tych zwierzaków. Fakt, mają utrudniony dostęp do ulubionych przysmaków, czyli owadów i roślin, ale i na to znalazły sposób. To dlatego, że są zwierzętami wszystkożernymi, a ich dieta zmienia się sezonowo. Badania wykazały, że zimą małpy są w stanie zanurkować w wodzie, żeby znaleźć pożywienie, na przykład kraba. Dzięki swojej elastyczności zwierzaki mogą przetrwać kryzysowe chwile w Alpach Japońskich, które nie bez powodu są zaliczane do jednych z najchłodniejszych regionów na świecie.

– Populacja makaków japońskich jest wyjątkowo wysoka, a muszą zimować w niezwykle surowym środowisku – podkreśla główny autor badania, profesor Alexander Milner.

Jak dodaje, w najzimniejszych miesiącach małpy przypominają sobie o tym, że w okolicy bije wiele naturalnych źródeł. Te najgorętsze nie są pokryte lodem, więc zwierzęta mogą wskakiwać do wody.

Co jedzą makaki japońskie?

Latem makaki japońskie żywią się głównie owadami. Zimą, kiedy pożywienie staje się niedostępne, są w stanie znacząco zmienić swoje zachowania i dietę, aby przetrwać. Woda w strumieniach zasilanych wodą gruntową ma stałą temperaturę około pięciu stopni Celsjusza. To właśnie one stają się dla małp alternatywnym źródłem pożywienia.

Z czego dokładnie składa się zimowa dieta tych małp? Po przenalizowaniu próbek kału profesor Milner i jego koledzy ustalili, że makaki japońskie chętnie żywią się między innymi pstrągiem, owadami rzecznymi i ich larwami oraz różnymi mięczakami.

– Dzięki dużej liczbie zwierząt słodkowodnych w rzekach i strumieniach obszar Kamikochi może być jedynym środowiskiem w Japonii, w którym warunki topograficzne, geologiczne i meteorologiczne pozwalają japońskim makakom uzupełniać w ten sposób swoją zimową dietę – podsumowuje profesor Milner.

Źródło: Scientific Reports