Zabytkowa kopalnia Ignacy

Rybnik, ul. Ignacego Mościckiego 3

Zabytkowa kopalnia „Ignacy” to wyjątkowy kompleks górniczy nazwany na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego, gdzie przez ponad 300 lat wydobywano węgiel kamienny. Główną atrakcję stanowią dwie unikatowe parowe maszyny wyciągowe w szybach: „Głowacki” z 1900 r. i „Kościuszko” z 1920 r., a także dawna wieża ciśnień. To z niej, na wysokości 45 m, można podziwiać panoramę Rybnika, Radlina i Wodzisławia. Jednak prócz samych budynków poprzemysłowych, na terenie skansenu znajdziemy także obiekty militarne - betonowe, jednoosobowe schrony w kształcie „ołówka”, które podczas II wojny światowej chroniły żołnierzy w trakcie nalotów.

Dźwigozaury

Szczecin, ul. Tadeusza Apolinarego Wendy 6

Znajdując się w okolicach popularnej Łasztowni, warto zwrócić uwagę na stojące w jej pobliżu trzy żurawie portowe, zwane przez lokalnych mieszkańców „Dźwigozaurami”. Zostały zbudowane w latach 30. XX wieku, najprawdopodobniej przez niemiecką firmę Krupp i do 2009 roku służyły przede wszystkim do przeładunku drobnicy np. skrzyń czy worków. W 2016 r. przeszły gruntowną rewitalizację, przywrócono im dawne malowanie – z brązową podstawą, zieloną kabiną i żółtym wysięgnikiem, a dwa lata później otrzymały stałe oświetlenie i codziennie wieczorem wykonują “świetlny taniec” dla spacerujących nabrzeżem.

Palmiarnia

Wałbrzych, ul. Wrocławska 158

Wybierając się do zamku Książ warto zwrócić uwagę na znajdującą się w okolicy palmiarnię. Jest to jeden z najstarszych ogrodów zimowych w Polsce, a także jedyny budynek zachowany w swej oryginalnej, historycznej konstrukcji. Palmiarnia powstała ok. 1911 roku z inicjatywy księcia Jana Henryka XV jako symbol miłości i oddania żonie Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej księżną Daisy. Wybudowany przez niego ogród ma około 1900 m2, a jego centralną część stanowi 15-metrowy budynek pełen palm daktylowych. To tu również we wnętrzu zastosowano wyjątkowy budulec – zastygłą lawę wydobytą z wulkanu Etna na Sycylii, której użyto do wykonania grot czy wodospadów. Dziś zwiedzający palmiarnię mogą podziwiać okazy ponad 250 gatunków roślin oraz jedyną w Polsce stałą wystawę drzewek Bonsai.

Kadzielnia Rezerwat Przyrody

Kielce, al. Legionów

Dawny kamieniołom Kadzielnia to obecnie turystyczna wizytówka Kielc. To również ścisły rezerwat przyrody nieożywionej, na którego terenie znajdują się skamieniałości koralowców czy trylobitów, wyjątkowe formy krasowe oraz liczne jaskinie. Najwięcej z nich znajduje się w Skałce Geologów górującej nad wyrobiskiem. Dodatkowo trzy jaskinie zlokalizowane na ścianie wschodniej kamieniołomu tworzą podziemną trasę turystyczną o długości ok. 160 m. Prócz pięknej natury, rezerwat oferuje też inne atrakcje - poszukiwacze przygód mogą zjechać tu jedną z najdłuższych tyrolek w Polsce, a entuzjaści wydarzeń kulturowych mogą zajrzeć do amfiteatru.

Galeria Neonów

Wrocław, ul. Ruska 46

Podwórko przy ul. Ruskiej 46 to najbardziej rozświetlone miejsce we Wrocławiu. Oświetlają je 22 neony, które niegdyś zdobiły wrocławskie ulice. Można tu zobaczyć m.in. neony z dawnych kin, potężnych rozmiarów Elam z ul. Chorwackiej czy szyld Grand Hotel. Wszystkie neony pochodzą z kolekcji fundacji Neon Side Wrocław, założonej i prowadzonej przez Tomasza Kosmalskiego. Samo miejsce ich obecnego montażu też nie jest przypadkowe. To pod tym adresem mieściło się nieistniejące już przedsiębiorstwo “Reklama”, które było największym producentem neonów na Dolnym Śląsku.

Jak działa wirtualna mapa?

Wystarczy wejść na stronę akcji, wybrać przycisk „Dodaj swoje odkrycie” i podać niezbędne informacje. Następnie w kilku zdaniach opisać „swoje" miejsce, podać jego lokalizację, dodać co najmniej 1 zdjęcie miejsca lub video i gotowe!

Miejskie odkrycia na antenie kanały National Geographic

Pamiętajcie, że miejska przygoda czeka również na antenie – poznawaj sekrety miast w specjalnym cyklu programów: „Mistrzowska Architektura”, „Pomysł na miasto” i wiele innych w każdą środę i czwartek od 21:00. Widzom, którzy chcą być zawsze na bieżąco z odkrywaniem, polecamy profil National Geographic na Facebooku.