O tym, jak wiele sekretów mogą skrywać nawet najsłynniejsze metropolie, widzowie National Geographic przekonają się w nowym cyklu programów o miastach. Od 22 września w każdą środę i czwartek od godz. 21.00 na kanale oglądać można premierowe serie „Mistrzowska Architektura” oraz „Pomysł na miasto”, które zabierają widzów w niezwykłą wyprawę m.in. przez ulice Sydney, Neapolu czy Seattle.

Filip Springer i Vienio tłumaczą, czym jest flanerowanie

Wraz z nowym cyklem programów rusza też kolejna, miejska edycja akcji #jesttyledoodkrycia. Tym razem na poszukiwanie nieoczywistych atrakcji wyruszą dwaj niepowtarzalni w swoim stylu odkrywcy – Filip Springer i Vienio. Fotograf i raper słyną z umiejętności doświadczania miast po swojemu, wyznaczania własnych ścieżek i oryginalnego spojrzenia na życie ulicy. W ramach akcji #jesttyledoodkrycia razem z National Geographic odwiedzą 4 polskie miasta i przybliżą pojęcie flanerowania.

Flanerowanie oznacza swobodne spacerowanie, zbaczanie ze znanych ścieżek po to, by dostrzec nieznane oblicze miasta. Więc jeśli na wakacjach lub nawet w drodze z pracy zdarza Ci się celowo błądzić między uliczkami, by po prostu porozglądać się dookoła oznacza to, że sztuka flanerowania nie jest Ci obca!

– Hip-hop bierze inspiracje z ulicy, a ulica jest częścią miasta. Odkąd pamiętam bujam się po mieście i jak się okazuje można to też nazwać flanerowaniem. Miasto to dla mnie po prostu naturalne środowisko. Wiem, że Filip Springer również ma duszę flanerysty, dlatego tym bardziej jestem ciekaw, co zwróci jego, a co moją uwagę – przyznaje Vienio.

– Pisanie o mieście i fotografowanie go oznacza konieczność zejścia z utartych ścieżek. Przez aparat widzi się więcej i inaczej. Przemierzając miasto na piechotę widzi się dokładniej. Flanerowanie  czasem oznacza poddanie się intuicji. Ale flanerować można podążając szlakiem jakiegoś abstrakcyjnego klucza – można iść szukając określonego koloru, stylu architektonicznego, można skręcać tylko w prawo i w ten sposób zataczać koła wokół punktu wyjścia. Najważniejsze jest, żeby się w tym wszystkim nie spieszyć, dać sobie czas by stanąć i popatrzeć. Wtedy rzeczy zaczynają się dziać same – tłumaczy Filip Springer.

(Nie)znane miasta do odkrycia

W ramach miejskiej odsłony akcji #jesttyledoodkrycia Vienio i Filip Springer wykonają dokumentację zdjęciową z Bytomia, Tarnowa, Warszawy oraz jednego miasta wskazanego przez fanów. Relacje z miejskich eskapad śledzić można na ich instagramowych profilach. Zdjęcia odkryć będą również publikowane na stronie jesttyledoodkrycia.pl.

Dla widzów, którzy chcą być zawsze na bieżąco z odkrywaniem, polecamy profil National Geographic na Facebooku.