Kolejne zakończone sukcesem prace wykopaliskowe pomagają nam zrozumieć, jak żyli nasi przodkowie. Często okazuje się, że ich codzienność niewiele różniła się od naszej. Mieli podobne troski i zajęcia, ale wykonywali je w nieco inny sposób. Ostatnie odkrycie archeologów w Izraelu rzuca nowe światło na to, jak handlowano przed wynalezieniem pisma.

Jak zawierano transakcje przed wynalezieniem pisma?

Kolejny sukces archeologów na Bliskim Wschodzie. W Izraelu odnaleziono liczące nawet 7 tys. lat odbicia wraz z pieczęcią. Jej zastosowanie nie jest potwierdzone, ale badacze przypuszczają, że mogła być używana do pokwitowania przyjęcia dostaw lub zamykania silosów i wrót. Pieczęć została odnaleziona w latach 2004-2007 wraz z 150 innymi przedmiotami z ceramiki i gliny, jednak upubliczniono ją dopiero teraz.

– „Nawet dzisiaj podobne rodzaje plomb są stosowane w celu zapobiegania kradzieży” – komentuje profesor Yosef Garfinkel z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, współautor badań.

Archeolodzy wskazują na to, że pieczęć jest wyposażona w dwa różne stemple geometryczne, co według nich jest dowodem na stosowanie wczesnych praktyk administracyjnych na terenie dzisiejszego Izraela w czasach przed wynalezieniem pisma. Pieczątki miały być używanie nie tylko podczas lokalnych transakcji, ale też w handlu z ludami Mezopotamii, Turcji czy Egiptu.

Wykopaliska archeologiczne na Bliskim Wschodzie

Mimo upływu tysięcy lat pieczęć zachowała się w bardzo dobrym stanie. To zasługa suchego klimatu panującego w dolinie Beit She’an. Po przeprowadzeniu wstępnych badań archeolodzy ustalili, że stempel oryginalnie nie znajdował się w miejscu wykopalisk, a około 9-10 kilometrów dalej. W tym samym miejscu co pieczęć, naukowcy wykopali też inne przedmioty wskazujące na to, że te tereny zamieszkiwali zamożni ludzie budujący własne sklepy. To nie koniec badań w Izraelu.

– „Mamy nadzieję, że dalsze prace wykopaliskowe w Tel Tsaf i innych miejscach dostarczą dodatkowych dowodów, które pomogą nam zrozumieć wpływ władz regionalnych w południowym Lewancie” – podsumował profesor Garfinkel.