Istnieją dowody, że ograniczanie ilości spożywanego jedzenia może spowolnić proces starzenia. Efekt ten zaobserwowano u wielu gatunków zwierząt. Z badań na ludziach również wynika, że osoby jedzące mniej, statystycznie żyją dłużej i w lepszym zdrowiu. Poprawę przynosi nawet krótki, regularny post.

Naukowcy badają tę zależność głównie u zwierząt laboratoryjnych. Tym razem przyjrzeli się zwierzakom domowym. W ramach Dog Aging Project każdy właściciel psa w Stanach Zjednoczonych może raz do roku wypełnić ankietę. Na tej podstawie badacze chcą stwierdzić, jak starzeją się psy i co ma wpływ na ich zdrowie.

Matta Kaeberleina, współzałożyciela projektu badawczego i jego współpracowników zainteresowało, czy psy karmione raz dziennie rzadziej zapadają na schorzenia związane ze starzeniem się, niż te karmione częściej. Pod uwagę wzięto szeroki zakres chorób: od nowotworów, po psi odpowiednik demencji. Okazało się, że rzadsze karmienie sprzyja długowieczności.

Większość psów nie odmówi łatwej przekąski. Należy jednak uważać i niedokarmiać zbyt często zwierząt domowych. / Serhii Hudak/Ukrinform/Future Publishing via Getty Images

Im częściej karmimy psy, tym gorsze zdrowie mają na starość

Z ankiet wypełnionych przez 24 tysiące właścicieli psów wynika, że im częściej w ciągu dnia zwierzę jest karmione, tym częściej zapada z wiekiem na różne choroby. Kaeberlein zastrzega jednak, że to pierwsze badania, które na to wskazują.

– Na ich podstawie nie zalecamy właścicielom zmiany obecnego sposobu żywienia psów – mówi. Badacz wyjaśnia, że na razie nie odkryto związku przyczynowo-skutkowego, lecz jedynie korelację.

Istotna bowiem może być raczej ilość spożywanego pokarmu, a nie sama liczba porcji dziennie. Psy karmione raz dzienne mogą po prostu dostawać mniej pożywienia niż te karmione mniejszymi porcjami, ale dwa lub więcej razy na dzień.

Jeśli psy dostają mniej pożywienia, jest mniejsze ryzyko, że będą otyłe. Otyłość u psów, tak samo jak u ludzi, wiąże się z wyższym ryzykiem wielu schorzeń: od cukrzycy, przez choroby serca, po nowotwory.

Karmienie raz dziennie może być korzystne dla psów. Pochodzą bowiem od wilków

Komentujący pracę Alex German z Uniwersytetu w Liverpoolu twierdzi, że siłą badania jest liczba ankiet, a metody statystyczne są solidne. Zwraca jednak uwagę także na ograniczenia analizy i również nie namawia do zmiany dotychczasowego sposobu żywienia psów. Większość źródeł zaleca karmienie psa dwa razy dziennie.

Psy domowe swoje żywieniowe potrzeby odziedziczyły po wilkach. Na zdjęciu: wilk himalajski (Canis himalayensis). fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images

Dlaczego jedzenie raz dziennie mogłoby w ogóle wpływać na zdrowie psa? Może być to wynik ewolucji. Psy pochodzą od wilków, a drapieżniki te nie jadają codziennie. Między jedną zdobyczą a drugą mija czasem wiele dni. Wilcze pochodzenie ma bezpośrednie przełożenie na to, ile powinien jeść pies

Projekt Dog Aging Project ma objąć inne kraje w przyszłym roku. Pozwoli to na zdobycie większej liczby ankiet. Badacze zdają sobie sprawę z ograniczeń, jakie niesie ich analiza. Mają nadzieję na przeprowadzenie badań obserwacyjnych, w których związek karmienia raz dziennie ze zdrowiem psów zostanie zbadany dokładniej.

Źródło: New Scientist, BiorXiv