„Świadkowie Putina”, reż. Witalij Manski (2018)

„Świadkowie Putina” to filmowy dokument ukazujący drogę przejęcia władzy w Rosji przez Władimira Putina na przełomie XIX i XX wieku. Witalij Manski – reżyser filmu, a w latach 90. i 2000. szef departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej – na podstawie materiałów z tamtego okresu, relacji świadków, a także własnych doświadczeń tworzy portret Putina, marzącego o imperialistycznej Rosji i spełnieniu własnych ambicji. 

Gdzie obejrzeć? vod.pl, vod.mdag.pl, mojekino.pl

„Putin forever?”, reż. Kirill Nenashev (2015)

Silne państwo, słaba demokracja – tak w skrócie można opisać ponad 20-letnie rządy Władimira Putina. Nie jest tajemnicą, że największym wrogiem rosyjskiego przywódcy jest wolność słowa. Dlatego każdy, nawet najmniejszy akt sprzeciwu spotyka się z ostrą reakcją ze strony reżimu Kremla. W filmie „Putin forever?” reżyser Kirill Nenashev ukazuje bunt rosyjskich środowisk opozycyjnych przeciwko sfałszowaniu wyborów do Dumy Narodowej w grudniu 2011 roku. Trwające niemal pół roku protesty ostatecznie zostają stłumione przez specjalne siły milicji, w przeddzień inauguracji prezydentury Władimira Putina. 

Gdzie obejrzeć? vod.pl, Apple TV+

„Obywatel K”, reż. Alex Gibney (2019)

Jak jest cena buntu w państwie pod rządami Władimira Putina? Przekonał się o tym Michaił Chodorkowski, szef koncernu naftowego „JUKOS” i najbogatszy człowiek w Rosji. Pod koniec 2003 roku trafił za kraty na dziewięć lat i został skazany na odbycie kary w kolonii karnej. Powód? Oficjalnie został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw. Nieoficjalnie to cena, jaką musiał zapłacić za publiczną krytykę prezydenta. W 2013 roku Chodorkowski został ułaskawiony przez Putina i opuścił areszt w Moskwie. O swoich przeżyciach, a także o tym, jak funkcjonuje współczesna Rosja opowiedział w dokumencie „Obywatel K” w reżyserii Alexa Gibney'a. 

Gdzie obejrzeć? Amazon Prime Video

„Nawalny – wróg Putina numer 1”, reż. Jon Blair (2021)

Tyle szczęścia, co Michał Chodorkowski, mógł nie mieć naczelny wróg Putina – Aleksiej Nawalny. Rosyjski opozycjonista za swój sprzeciw i ujawnianie szczegółów afer korupcyjnych na najwyższym szczeblu państwowym omal nie zapłacił życiem. Kreml dwukrotnie próbował otruć działacza politycznego, ale nieskutecznie. Nasycony czarnym humorem dokument „Nawalny – wróg Putina numer 1” tylko utwierdza nas w przekonaniu, że Władimir Putin nie cofnie się przed niczym, żeby utrzymać się przy władzy. 

Gdzie obejrzeć? Canal+ online

Inne warte polecenia tytuły: „System Putina”, „Pussy Riot. Modlitwa punka”, „Rosja – długie ręce władzy”, „Anna, siedem lat na froncie”, „Ich, Putin – Ein Portrait”. 

„Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników”, Heidi Blake

O brutalności i bezwzględności, z której słynie Władimir Putin, rozpisują się także pisarze z całego świata. W 2021 roku na rynku wydawniczym pojawiła się książka zatytułowana „Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników”. Heidi Blake w przerażający sposób opisuje, jak rosyjski dyktator pozbywa się nieprzychylnych sobie rodaków w kraju oraz za granicą. 

„Władimir Putin. Wywiad, którego nie było”, Arleta Bojke

Arleta Bojke przez lata relacjonowała najważniejsze wydarzenia za naszej wschodniej granicy jako korespondentka Telewizji Polskiej. Na swoim koncie ma rozmowy m.in. z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem czy premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. W reportażu „Władimir Putin. Wywiad, którego nie było”, któremu Bojko nadała kształt wywiadu, dziennikarka relacjonuje rosyjską okupację Krymu i konflikt w Donbasie. 

„Rosja Putina”, Anna Politkowska 

Anna Politkowska, czyli najsłynniejsza ofiara Władimira Putina. Zginęła w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach 7 października 2006 roku, w dniu 54. urodzin rosyjskiej głowy państwa. Nigdy nie bała się pisać prawdy. Przepłaciła ją jednak życiem. W „Rosji Putina” wieloletnia dziennikarka „Nowej Gazety” nie uległa rosyjskiej propagandzie i przedstawiła prawdziwy obraz prokremlowskiej władzy. 

„Co ma Putin w głowie?”, Michel Eltchaninoff 

Co ma Putin w głowie? Na pytanie, które szczególnie teraz zadaje sobie niemal cały świat, odpowiedzi tuż po przejęciu przez Rosję Krymu szukał francuski pisarz Michel Eltchaninoff. Według samego autora, odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Szukać jej należy u podstaw rosyjskiej filozofii. 

 

Źródło: filmweb.pl, materiały prasowe

fot. Lauren DeCicca/Getty Images