Agresja Rosji wobec Ukrainy jest odczuwalna niemal na całym świecie. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekło już ponad pół miliona osób. Uchodźcy najczęściej szukają schronienia w Polsce. Tysiące Ukraińców przekroczyło też granice ze Słowacją, Rumunią, Mołdawią i Węgrami.

Branża turystyczna łączyły siły w pomocy dla uchodźców

Z kraju objętego wojną uciekają ludzie w różnym wieku i o różny statusie materialnym. Część z nich ma w Polsce rodzinę lub przyjaciół. Niektórzy dopiero na miejscu szukają noclegów. Jeszcze inni do Polski przyjeżdżają na chwilę, żeby stąd wyjechać dalej na zachód.

Jeszcze zanim liczba uchodźców z Ukrainy zaczęła być podawana w setkach tysięcy, Polacy zmobilizowali się i zaczęli organizować zbiórki żywności, odzieży oraz środków medycznych. W wielu miejscach magazyny są już pełne. Tu znajdziesz listę zaufanych organizacji niosących pomoc Ukraińcom.

W pomoc Ukraińcom angażuje się też branża turystyczna. Dla większości uchodźców przekroczenie polskiej granicy to nie koniec podróży, a jedynie początek jej kolejnego etapu. PKP Intercity jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw turystycznych w Polsce zaoferowało pomoc uciekającym przed wojną. Od 26 lutego wszyscy obywatele Ukrainy mogą poruszać się pociągami obsługiwanymi przez przewoźnika za darmo. Do bezpłatnego biletu upoważnia ukraiński paszport.

Taka forma pomocy ma potrwać co najmniej przez kolejne cztery tygodnie. Wzorem PKP Intercity darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy zaoferowały również Koleje Wielkopolskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie oraz Śląskie.

Podobną akcję zorganizował również Flixbus. W mediach społecznościowych przewoźnika czytamy, że zgłoszenia na bezpłatne podróże z Przemyśla i Rzeszowa są przyjmowane online.

Bezpłatne bilety można także nabyć w aplikacji Koleo.pl.

Te informacje mogą pomóc uchodźcom

Po przyjedzie do miast, Ukraińcy nie muszą martwić się o bilety na przejazd autobusem, tramwajem czy metrem. Gdańsk, Warszawa i Kraków oferują im bezpłatną komunikację.

Kto regularnie porusza się Uberem, pewnie wie, że za kierownicą często siedzą Ukraińcy. Firma także wspiera uchodźców i wolontariuszy. Kursy na granicę dla osób, które chcą pomóc, są bezpłatne. Przed wyjazdem należy jednak pamiętać o tym, żeby wcześniej umówić się na odebranie konkretnej osoby lub rodziny.

Na wielu przejściach granicznych panuje chaos. Uciekający przed wojną, zwłaszcza kobiety z dziećmi, nierzadko boją się wsiadać do obcych samochodów bez uprzedniego kontaktu.

Bezpieczny powrót do Europy i bezpłatne noclegi

Brutalna inwazja rosyjska zastała część Ukraińców na wakacjach między innymi w Egipcie czy Turcji. Ponieważ przestrzeń lotnicza nad Ukrainą została zamknięta dla cywilnych samolotów, turyści mają utrudniony powrót do Europy. Część polskich biur podróży, w tym TUI i ITAKA, oferuje Ukraińcom darmowe miejsca w samolotach czarterowych do Polski.

A co z noclegami? Tu pomoc niesie między innymi popularna platforma turystyczna Couchsurfing. Ukraińcy zostali zwolnieni z opłat. Powstała również specjalna grupa, na której uchodźcy mogą kontaktować się z gospodarzami. 

Airbnb z kolei oferuje pomoc  w zorganizowaniu i opłaceniu noclegów dla 100 tys. osób z Ukrainy. Brian Chesky, dyrektor i współzałożyciel serwisu ogłosił w mediach społecznościowych, że pilnie potrzebne są domy w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii.

Większość przedsiębiorstw turystycznych organizuje zbiórki pieniędzy oraz darów. Angażując się w nie, pamiętajmy o tym, żeby przekazywać ubrania i przedmioty, które rzeczywiście będą potrzebne ludziom w marcu. Stroje kąpielowe i słomkowe kapelusze odpadają. Pomoc uchodźcom to nie czyszczenie szaf.