Niebo – przyzwyczajeni jesteśmy do jego codziennego, zwykłego widoku. Wiemy, że jego wygląd zmienia się w zależności od pory dnia, pogody czy pory roku. Zazwyczaj ma ono postać tafli w odcieniach niebieskiego lub szarego. Czasem występują na nim chmury, świetliste refleksy, czy barwne pokazy kolorów podczas zachodu i wschodu słońca. Tymczasem, przy odpowiednich okolicznościach zdarzyć się może, że na niebie zobaczymy dziwne zjawiska. Niektóre z nich są ekstremalnie rzadkie, inne – spotykane stosunkowo często. Wszystkie je natomiast łączy jedno – są wyjątkowo spektakularne dla obserwującego je widza.


Dawniej, wszelkie niecodzienne zjawiska występujące na niebie tłumaczono działaniem bóstw lub istot pozaziemskich. Rzeczy obce, nieznane i dziwne rozpalały wyobraźnie ludzi przez tysiące lat. Dzisiaj, wraz z postępem nauki i badań, doskonale wiemy w jaki sposób i dlaczego powstaje większość dziwnych zjawisk na niebie. A rozwiązanie zagadki powstawania reszty z nich jest zapewne tylko kwestią czasu.

 

Dziwne zjawiska na niebie: superkomórki burzowe

Pierwszym przykładem dziwnego zjawiska na niebie są superkomórki burzowe. Ich powstawanie jest dość powszechne na całym świcie, jednak najczęściej pojawiają się w tzw. Alei Tornad, czyli obszarze położonym w Stanach Zjednoczonych, na którym licznie występują trąby powietrzne.
Superkomórka burzowa (ang. supercell storm) jest bardzo niebezpiecznym rodzajem chmury burzowej, którą charakteryzuje wstępujący mezocyklon, czyli wirujący prąd powietrza. Superkomórki burzowe mają postać ogromnej, widowiskowej, sięgającej nawet kilkadziesiąt kilometrów chmury. Mogą one powodować silne tornada oraz ulewne opady deszczu czy opady gradu o dużych rozmiarach.

 

Dziwne zjawiska na niebie: Ognista tęcza

Trzeba przyznać, że już zwykła tęcza widniejąca na niebie jest ładnym i miłym dla oka zjawiskiem. A co dopiero, kiedy w grę wchodzi ognista tęcza. Jak sama nazwa wskazuje, jest to tęcza, którą cechą charakterystyczną jest podobieństwo do płomieni. W rzeczywistości nie jest jednak ani tęcza ani płomienie. Jest to łuk horyzontalny, o mocnych, barwnych kolorach, który powstaje poprzez załamanie światła na kryształkach lodu na chmurach pierzastych. Zjawisko powstaje tylko wtedy, kiedy słońce jest położone nie wyżej niż 55° nad horyzontem. Ognista tęcza występuje także w Polsce – możną ją zaobserwować od maja do sierpnia.