Chomik doskonale nadaje się na zwierzę hodowane w domu. Musi mieć sporą klatkę, jednak mniejszą niż królik. A chociaż potrzebuje uwagi, to zdecydowanie mniej niż pies czy kot. Należy jednak pamiętać, że jest zwierzęciem prowadzącym nocny tryb życia. W dzień śpi, budzi się zaś dopiero wieczorem i to najlepsza pora do nawiązywania kontaktu ze zwierzęciem.

Chomika, niezależnie od rasy, wpierw trzeba oswoić ze swoim widokiem, głosem i zapachem. Jeśli zwierzę jeszcze nas nie zna, w pobliżu klatki nie należy wykonywać gwałtownych ruchów ani mówić głośno. Z czasem chomik pozna nas i się do nas przyzwyczai. Wówczas można spróbować nawet nauczyć go różnych sztuczek.

Zwierzę potrzebuje dużo ruchu – i to w nocy. Dlatego obowiązkowym wyposażeniem klatki jest kołowrotek. Podstawą wyżywienia są ziarna. Chomikom trzeba też zapewnić stały dostęp do wody. Najpopularniejszy gatunek to chomik syryjski. Poniżej prezentujemy najbardziej interesujące ciekawostki o chomikach.

Wszystko o chomikach

Co najbardziej lubi chomik? Poza bieganiem i zabawą, kocha gromadzić zapasy. Jeśli sypiesz swojemu pupilowi dużo pokarmu, a on prędko znika, nie oznacza to, że zwierzak wszystko połknął. Chomiki lubią chować żywność na później, więc przenoszą ją i ukrywają w zakamarkach klatki. W czasie jej sprzątania, należy sprawdzić, czy „zachomikowane” resztki żywności nie gniją, a jeśli tak – to większość usunąć.

Jak długo żyją chomiki? Tylko dwa–trzy lata. Są przy tym zwierzętami delikatnymi, którym łatwo zrobić krzywdę. Chomiki, jak już wspomnieliśmy, prowadzą nocny tryb życia. Wtedy najchętniej się bawią, hałasują czy kręcą w kołowrotku. Natomiast w dzień nie lubią, gdy się je zaczepia.

Czy można hodować kilka chomików razem? Teoretycznie tak, jednak zwierzęta te walczą ze sobą. Najlepiej więc, gdy będą mieszkały w klatce w pojedynkę. Klatka – poza karmidełkiem i poidełkiem, najlepiej przytwierdzanymi do podłoża – powinna zawierać kołowrotek i domki. Chomiki są ruchliwe i potrzebują się wybiegać. Ważne też, by miały miejsca, w których będą mogły schować się i urządzać sobie spiżarnie.

Co potrafi chomik?

Czy chomik reaguje na swoje imię? Tak, jeśli się go tego nauczy. Wymaga to jednak cierpliwości. Najlepiej próbować zaraz po tym, jak chomik się obudzi. Wówczas należy wziąć do ręki jakiś chomiczy przysmak – na przykład nasiono albo kawałek warzywa – i pokazać to chomikowi. Głośno i wyraźnie wypowiedzieć jego imię, po czym go nakarmić. Powtarzając to regularnie, możemy sprawić, że zwierzę zareaguje na swoje imię, nawet nie widząc nagrody.

Czy chomik rozpoznaje swojego właściciela? Chomiki mają bardzo słaby wzrok. Początkowo więc nie rozróżniają ludzi, którzy znajdują się wokół nich. Jednak, jeśli będziesz się zbliżać regularnie do zwierzaka, nauczy się rozróżniać twój zapach i głos. Ważne przy tym, by – np. dając zwierzęciu do powąchania rękę – nie wykonywać gwałtownych ruchów.

Trzeba też być cierpliwym: poczekać, by chomik sam podszedł powąchać dłoń. Po pewnym czasie nauczy się, że nie ma w tym nic groźnego i zacieśni się więź między nim a opiekunem. By przetrwała, trzeba jednak poświęcać zwierzęciu uwagę każdego dnia.

Co potrafi chomik? Chomika można nauczyć pewnych sztuczek. Jednak zaczynać należy powoli. Wpierw trzeba się upewnić, że zwierzę nie boi się i nie ma nic przeciwko, gdy bierzesz je na ręce. A także – że bez lęku sięga po przysmaki, jakie mu podajesz. Trzeba też pamiętać, że chomiki skupiają uwagę na krótko i łatwo się rozpraszają.

Jakich sztuczek można nauczyć chomika? Najprościej będzie go nauczyć stawania na tylnych łapkach. To dla niego naturalna pozycja, jaką przyjmuje, by np. sprawdzić, czy w okolicy nie ma drapieżników. Nauczy się też podskakiwać na komendę, a przy odrobinie cierpliwości także turlać się albo obracać.

Ważne, by trenować chomika zaraz po przebudzeniu i raczej krótko, a także by dawać mu w nagrodę różne przysmaki. Gdy zwierzę wydaje się zmęczone lub staje się zestresowane, trzeba zakończyć trening.

Czy chomiki widzą kolory? Ponieważ są to zwierzęta nocne, na siatkówce oka mają znacznie więcej pręcików niż czopków. Pręciki pozwalają widzieć doskonale w ciemnościach. Świat chomików to więc głównie czerń, biel i różne odcienie szarości.

W jednym z badań naukowcy wykazali, że rozróżnią też pewne odcienie niebieskiego i zielonego. To jednak wszystko: nie ma szans, by chomik nacieszył się widokiem tęczy. Nadrabia to jednak doskonałym słuchem i węchem.

Ciekawostki o chomikach dżungarskich

Chomik dżungarskiChomik dżungarski / fot. Getty Images

Jak duży jest chomik dżungarski, poprawnie nazywany chomicznikiem dżungarskim? To najmniejszy z chomików domowych. Ma między 6 a 9 cm długości, waży zaś ok. 40 gramów. Masa ciała może jednak znacząco różnić się w zależności od pory roku. Chomiki są najcięższe latem, natomiast najlżejsze zimą. Na grzbiecie – od głowy do ogona – mają charakterystyczny ciemny pas futerka.

Nazwa tego gatunku pochodzi od Kotliny Dżungarskiej leżącej w północno-zachodnich Chinach. Skąd pochodzi ten gatunek? Ze stepów i tundry syberyjskiej. Na wolności chomik ten żyje w koloniach i jest aktywny przez cały rok. Nie straszne mu nawet bardzo niskie temperatury. Raz zaobserwowano chomika dżungarskiego, który opuścił norę w poszukiwaniu żywności przy temperaturze minus 40 st. C.

Co to jest choroba mokrego ogona? To choroba, na którą najczęściej zapadają młode chomiki. Wywołują ją bakterie, a dodatkowym czynnikiem podnoszącym ryzyko jej wystąpienia jest stres. Objawem jest silna biegunka i apatia. Choroba atakuje bardzo szybko, więc jeśli pojawia się podejrzenie, że chomik jest chory, trzeba jak najprędzej udać się z nim do lekarza.

Ciekawostki o chomikach syryjskich

Czy zwierzęta te pochodzą z Syrii? Tak, a także z Turcji, gdzie dawniej żyły na wolności. Udomowiono je dopiero w XX w. Do Europy chomiki syryjskie trafiły po II wojnie światowej i szybko zdobyły tu popularność jako zwierzęta laboratoryjne i hodowlane.

Czy chomiki zapadają w sen zimowy? Tak. Gdy temperatura spada poniżej 6 st. C, procesy życiowe u chomika zwalniają i zwierzę popada w stan odrętwienia. Jednak coś podobnego przytrafia się mu także latem. Gdy robi się nadzwyczaj upalnie, a na termometrze jest powyżej 37–38 st. C, chomiki mogą zapaść w sen letni, nazywany estywacją.

Jakiego koloru są chomiki syryjskie? Zwierzęta te mogą mieć najróżniejszą barwę: od złotej, przez popielatą, srebrno-szarą, do czarnej. Są dwa razy dłuższe od chomików dżungarskich i mogą być od nich nawet trzy razy cięższe. Mają krótkie, nagie ogony i ogromne torby policzkowe, w których gromadzą jedzenie.


Źródła: Wikipedia, fluffyplanet, hamsteranswers, hamsteropedia, zwierzaki.pl.