Ile ludzi na świecie korzysta obecnie z social mediów? W lutym tego roku było to 4,6 mld osób, czyli prawie 60 proc. wszystkich mieszkańców Ziemi. W tym samym okresie w Polsce portali społecznościowych używało 27 mln osób, czyli dwie trzecie mieszkańców naszego kraju.

Dane te pochodzą z raportu „Digital 2022”, udostępnianego na portalu datareportal.com. Można w nim również wyczytać, że na początku 2022 r. z Facebooka korzystało prawie 17 mln Polaków, natomiast z Instagrama 10 milionów.

Ile czasu Polacy spędzają w social mediach?

W sieci spędzamy wiele godzin dziennie – dla osób w wieku 16–64 lat jest to średnio 6 godzin i 39 minut. Z tego trzy godziny i kwadrans przypada na oglądanie różnych form internetowej telewizji. Zaś średnio godzinę i 50 minut każdego dnia zajmuje nam przeglądanie mediów społecznościowych.

Czy jednak czas, jaki poświęcamy na tę ostatnią czynność, spędzamy zdrowo? Naukowcy mają co do tego coraz więcej wątpliwości. Grupa badaczy z Uniwersytetu Bath postanowiła właśnie sprawdzić, jak byśmy się poczuli, gdybyśmy zrezygnowali ze skrolowania portali społecznościowych przez tydzień.

Tydzień bez social mediów – cyfrowy post

Używanie portali społecznościowych jest powszechne. Wielu z nas robi to właściwie bez zastanowieniu od momentu, gdy rano podnosi powieki, do chwili, gdy nocą kładzie się spać – mówi dr Jeff Lambert, główny autor badań.

Naukowiec zauważa, że pojawia się coraz więcej obaw, iż social media pogarszają zdrowie psychiczne ludzi. – Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, co się stanie, gdy poprosimy ludzi o zaprzestanie używania social mediów przez tydzień – mówi. To swoisty cyfrowy post.

Osiem godzin tygodniowo na social media

W eksperymencie, którego rezultaty zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Cyberpsychology Behavior and Social Networking”, wzięły udział 154 osoby. Badani mieli od 18 do 72 lat. Wszyscy przyznali, że korzystają z social mediów każdego dnia. Średnio tygodniowo poświęcali na nie osiem godzin.

Naukowcy podzielili badanych na dwie grupy. Pierwsza mogła używać portali społecznościowych tak, jak robiła to dotychczas. Drugą poproszono o zrobienie sobie tygodnia przerwy od social mediów.

By upewnić się, że osoby w tej grupie rzeczywiście stosują się do tej prośby, naukowcy sprawdzali ich statystyki korzystania z aplikacji internetowych. Okazało się, że badani okazjonalnie zerkali na swoje konta. Jednak tylko przez 21 minut w ciągu tygodnia.

Co daje odstawienie mediów społecznościowych?

Na początku i na końcu badania naukowcy ocenili ogólne samopoczucie badanych, ich nastrój oraz poziom lęku. Okazało się, że wszystkie te wskaźniki wypadły po tygodniu lepiej w grupie, które nie korzystała z platform społecznościowych.

– Wiele osób dostrzegło pozytywny efekt odcięcia od social mediów – komentuje dr Lambert. – Ich nastrój się poprawił i mniej dokuczały im lęki. To wskazuje, że nawet mała przerwa w korzystaniu z mediów społecznościowych ma na nas dobroczynny wpływ.

– Oczywiście social media to ważna część życia wielu ludzi – trzeźwo zauważa badacz. – Dla niektórych to niezastąpiony składnik tego, kim są i jak komunikują się z innymi. Jeśli jednak spędzasz wiele godzin tygodniowo, skrolując newsfeedy i masz wrażenie, że czujesz się przez to gorzej, zrobienie sobie przerwy może być dobrym pomysłem – dodaje.
 
Naukowcy zamierzają teraz sprawdzić, jak zaprzestanie korzystania z social mediów wpłynie na ludzi w różnym wieku. A także co się stanie, jeśli przerwa będzie dłuższa niż tydzień.

Źródło: Cyberpsychology Behavior and Social Networking, datareportal.com.