Nieważne czy psy są rasowe, czy są kundelkami. Pies może być duży, mały, wyszczekany lub spokojny. Kolor też nie ma żadnego znaczenia. W końcu właściciele psów zawsze uważają, że ich pupil jest najpiękniejszy. Szczególnie uroczo zaś wyglądają, kiedy wpatrują się w nas te błyszczące oczka, podczas gdy my spożywamy akurat posiłek. I jak tu takiemu nie dać kawałka szynki, czekoladki albo innego smakołyku? Jest to jednak duży błąd i to jeden z wielu, które popełniają właściciele czworonogów. Tak wynika z najnowszych badań.

Prawie nikt nie przestrzega wytycznych dotyczących żywienia psów

Najnowsze badania pojawiły się w artykule, który opublikowano w czasopiśmie naukowym "PLoS One". Uczeni zwracają uwagę, że bardzo mało właścicieli psów zdaje sobie sprawę z wytycznych Agencji Żywności i Leków. Chodzi tu bowiem o pewien szczegół, który nie jest bezpośrednio związany z samym jedzeniem, a sposobem jego podawania.

Naukowcy twierdzą, że niewielka część opiekunów zwierząt zdaje sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia konserwacja i czyszczenie misek, w których podajemy karmę dla psów. Co więcej, może mieć to negatywny wpływ zarówno na zdrowie zwierząt, jak i ludzi. Naukowcy zebrali dane na ten temat od 417 właścicieli czworonogów oraz pobrali próbki i wymazy z domowych misek, aby zbadać je w kontekście występowania różnych bakterii.

Właściciele zwierząt nie dbają o odpowiednią higienę, a to niesie ryzyko zakażenia

W toku badań okazało się, że zaledwie 4,7% osób była świadomych wytycznych dotyczących higieny oraz tego, w jaki sposób należy podawać karmę dla zwierząt. Okazuje się, że tylko 34% osób myło ręce przed i po karmieniu, a 33% przygotowywało karmę dla psów na tej samej powierzchni, na której przygotowywane były posiłki dla ludzi. Co więcej, tylko 22% badanych zadeklarowało, że regularnie myje miski dla zwierząt. Natomiast ponad 40% osób robi to w zlewie, razem z innymi naczyniami.

– Właściciele zwierząt powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w miskach z karmą dla zwierząt domowych mogą występować groźne bakterie. Mało kto jest świadom, że istnieją konkretne zalecenia, jak należy dbać o tę higienę – powiedziała Emily Luisana, główna autorka badania w komunikacie prasowym. Badacze podkreślają również, że mało kto wie, że przez żywność również można nabawić się groźnych chorób.

Dlaczego przestrzeganie tych reguł jest tak ważne?

Naukowcy przyznają, że te wytyczne może wydają się dziwne, ale nie są całkowicie irracjonalne. Okazuje się, że przestrzegając ich, możemy uchronić siebie i nasze zwierzaki przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Badacze w artykule zwracają uwagę na to, że nie mycie rąk i naczyń może prowadzić do przenoszenia bakterii takich jak salmonella i E. coli. Co ważne, narażone są na nie szczególnie osoby z obniżoną odpornością i dzieci.

W artykule opisano korelacje między przestrzeganiem zasad higieny, a ryzykiem zakażenia. Właściciele psów, którzy dokładnie, a przede wszystkim regularnie dbają o czystość wokół siebie i swoich pupili, są mniej podatni na infekcje. – Nasze badania pokazują, że istnieje bardzo duża potrzeba edukacji w zakresie obchodzenia się ze zwierzętami w trakcie karmienia – czytamy w pracy badawczej.

Źródło: Plos One.