Dorastanie nigdy nie było łatwe – tak jak i wychowywanie dzieci. Każdy okres w historii przynosił inne trudności. Obecnie może się wydawać, że żyjemy w dobrobycie, ale i to bywa zgubne. Powszechny dostęp do internetu, a więc i do mediów społecznościowych źle wpływa na zdrowie psychiczne najmłodszych. A co z grami wideo? Rodzice często złoszczą się, kiedy ich pociechy godzinami przesiadują z padami i joystickami w dłoniach. Okazuje się jednak, że być może wcale nie muszą być przesadnie zaniepokojeni.

Dzieci, które grają w gry wideo mogą mieć wyższe IQ

Autorzy badań opisanych na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports” przeprowadzili wywiady i zrobili testy ponad 5 tys. dzieci. W ten sposób chcieli ustalić, jak gry wideo wpływają na umysły nieletnich. Dzieciaki zostały wyłonione z większej grupy badawczej (ponad 9 tys. osób), która kilka lat wcześniej deklarowała spędzanie ponad 2 godzin dziennie przed ekranem telewizji lub komputera.

W gry wideo chętnie grają i chłopcy, i dziewczynki. / fot. OJO Images/Getty Images

Najnowsze wyniki mogą zaskoczyć przeciwników wirtualnych rozrywek. W ciągu dwóch lat między pierwszym a drugim badaniem u dzieci, które najwięcej czasu spędzały, grając w gry wideo, odnotowano wzrost IQ o 2,5 punktu powyżej średniej. Inteligencja małoletnich została zmierzona podczas testu złożonego z pięciu zadań. Dwa z nich dotyczyły czytania ze zrozumieniem, kolejne pamięci roboczej, elastycznego myślenia i zdolności wyciągania wniosków z błędów.

Skoro granie w gry wideo może poprawić inteligencję, warto odświeżyć kolekcję o nowe tytuły. Sprawdź nasze propozycje.

Inteligencja to nie wszystko

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy przyjrzeli się wpływowi ekranów na umysły dzieci. Dotąd badacze nie uwzględniali jednak czynników genetycznych i zaplecza społeczno-ekonomicznego testowanych. Tym razem otrzymali bardziej wiarygodne wyniki. Za wcześnie jednak, żeby mówić o innych korzyściach wynikających z częstego grania w gry wideo.

Nie zbadaliśmy wpływu ekranów na aktywność fizyczną, sen, samopoczucie czy wyniki w szkole. Nie możemy więc nic na ten temat powiedzieć – podkreśla neurobiolog Torkel Klingberg z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Punkt dla gamerów

Wyniki badań zainteresują sceptycznie nastawionych rodziców i ogromne środowisko gamerów. W ostatnich latach podejście do gier mocno się zmieniło. To już nie tylko hobby czy zjadacze czasu, ale sport. A właściwie e-sport. Niektóre tytuły organizują międzynarodowe mistrzostwa. Przewidziane nagrody są naprawdę wysokie .

O niesłabnącej popularności gier komputerowych świadczy też ogromna liczba internautów profesjonalnie zajmujących się ich recenzowaniem. Najpopularniejszy użytkownik YouTube, czyli PewDiePie (ponad 111 milionów subskrypcji), zyskał rozpoznawalność właśnie grając w nietypowe gry.

Źródło: Scientific Reports.