W mieście Uzgen, na południu Kirgistanu w Kotlinie Fergańskiej, naukowcy z Narodowej Akademii Nauk Republiki Kirgiskiej prowadzili wykopaliska archeologiczne. Badania rozpoczęły się w drugiej połowie lutego. Po niespełna 10 dniach prac badacze natknęli się na wyjątkowe znalezisko. Odnaleźli olbrzymie gliniane naczynie, które przypominało słój, garnek lub urnę.

Olbrzymie naczynie przypominające słoik odkryte w Kirgistanie

Nienaturalnie wielki artefakt miał ok. 1,75 metra wysokości. Znajdował się ponad 2 metry pod ziemią. Datowanie radiowęglowe wykazało, że pochodzi z okresu pomiędzy VII a IV wiekiem p.n.e. Archeolodzy wydobyli naczynie i przetransportowali je do Muzeum Archeologicznego w Uzgen. W oświadczeniu napisali, że było w niemal nienaruszonym stanie.

Archeolodzy nie są pewni do czego służyło naczynie, ale powstało ponad 2500 lat temu, za czasów jednej z lokalnych kultur / fot. Narodowa Akademia Nauk Kirgistanu

– Po dokładnym oczyszczeniu tego niesamowitego artefaktu czeka nas teraz dalsze badanie w ramach naszego projektu. W przeszłości odkryliśmy już fragmenty podobnych naczyń glinianych, które wskazują na kulturę Shoro-Bashat. To świadczy o bogatym historycznym dziedzictwie regionu – powiedział Turarbek Abdyrahmanov, kirgiski archeolog i kierownik wykopalisk.

Artefakt może pochodzić z mało znanej kultury z epoki żelaza

Uzgen wspomniane było już w chińskich kronikach z II wieku p.n.e. Jednak jego wcześniejsza historia jest dużo mniej znana. Archeolog wyjaśnił, że miała znajdować się tu starożytna osada ludu, który prowadził tryb życia częściowo koczowniczy. Abdyrahmanov podkreślił, że region należał również do strefy wczesnych kontaktów Jedwabnego Szlaku. Główny okres rozwoju siedliska przypadał na IV–I wiek p.n.e.

O kulturze Shoro-Bashat wiadomo niewiele. Archeolodzy twierdzą, że jej centrum znajdowało się między Uzgen a Jalal-Abad. Siedlisko zajmowało obszar ok. 70 hektarów i było otoczone 3-kilometrowym wałem obronnym. W przeszłości zidentyfikowano tu miejsce kultu i praktyk religijnych, a także cytadelę o wymiarach 250 na 300 metrów.

„Odkrycie jest świadectwem długiej historii Kirgistanu”

– Kultura Shoro-Bashat prawdopodobnie rozwijała się równolegle z kulturami koczowniczymi Kairakkum i Eilatan, które datowane są na XI–III w. p.n.e., a także z kulturą osiadłą Chust. Uważamy, że kultura Shoro-Bashat była osiadłą kulturą rolniczą – twierdzi Mars Boranbaev, archeolog i współautor odkrycia.

Miejsce wykopalisk zlokalizowane jest w pobliżu rejonu Kyzyl-Oktiabr, gdzie trwają prace nad projektem obwodnicy. – To region, który cechuje naprawdę duży potencjał historyczny. Wzmożone badania archeologiczne prowadzono w nadziei znalezienia większej liczby starożytnych artefaktów – komentował Abdyrahmanov.

– Mamy nadzieję, że kolejne odkrycia rzucą nowe światło na mało znaną historię tego obszaru – dodał archeolog. – Gliniane naczynie jest świadectwem starożytnych kultur, które niegdyś rozwijały się na kirgiskich ziemiach. To dowód na to, że nasza historia jest fascynująca i wciąż pełna tajemnic – podsumował. Przyszłe badania mają wyjaśnić, do czego służył ten enigmatyczny artefakt.

Źródło: The Archeologist.