Na program tegorocznej edycji festiwalu, poza bogatym zestawem filmów z całego świata, składają się: spotkania z twórcami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem specjalistów w dziedzinie praw człowieka, master class wybitnych dokumentalistów oraz warsztaty z ekspertami reprezentującymi branżę filmową i organizacje pozarządowe.

Wydarzeniem 13. edycji festiwalu będzie retrospektywa mistrzyni współczesnego dokumentu – brazylijskiej reżyserki, Marii Ramos.  Jej filmy zdobywały nagrody na najważniejszych światowych festiwalach filmowych: amsterdamskiej IDFIE, Visions du Reel czy DOK Leibzig. Na WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie sześć filmów reżyserki. Wśród nich najnowszy Hill of Pleasures – niezwykły dokument o podejmowanych przez władze próbach odzyskania kontroli nad fawelami w Rio de Janeiro. Maria Ramos będzie gościem festiwalu WATCH DOCS, podczas którego poprowadzi master class.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy kilkanaście światowych dokumentów dotyczących szeroko pojętej problematyki praw człowieka. Tu m. in.: Our Nixon – film zmontowany wyłącznie z archiwalnych amatorskich nagrań autorstwa najbliższych współpracowników Nixona odpowiedzialnych za aferę Watergate, przewrotny No Burqas Behind Bars, ukazujący afgańskie kobiety, które dopiero w więzieniu mogą poczuć się wolne, a także pokazywany na festiwalach Sundance i Berlinale, głośny dokument Kim Longonotto Salma, opowiadający historię żyjącej przez 25 lat w zamknięciu muzułmanki, która poezją toruje sobie drogę do wolności.
W programie 13. WATCH DOCS również: Chcę zobaczyć  – przegląd dokumentów poświęconych wydarzeniom, postaciom i tematom znajdującym się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Sundance dokument Inequality for All próbujący odpowiedzieć na pytanie o związek między jakością demokracji a nierównościami ekonomicznymi w społeczeństwie), Dyskretny urok propagandy – sekcja ukazująca  film jako narzędzie polityczno–ideologicznej indoktrynacji, Nowe filmy polskie  – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych ostatniego sezonu oraz sekcja filmów krótkometrażowych.
Na program tegorocznej edycji festiwalu składają się także trzy retrospektywy tematyczne. Dwie z nich zaprogramowane zostały we współpracy z wiodącymi europejskimi festiwalami filmowymi -  praskim One World, największym na świecie festiwalem filmowym poświęconym prawom człowieka i Międzynarodowym Festiwalem


Filmowym w Bergen (BIFF) cieszącym się opinią jednego z najważniejszych skandynawskich wydarzeń filmowych. Na trzecią retrospektywę złożą się filmy poświęcone kwestiom migracji i wielokulturowości.
Festiwalowe projekcje będą się odbywać w kinie Muranów, CSW Zamek Ujazdowski (w tym Kino.Lab) i Muzeum Etnograficznym (kino Antropos). Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.
WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Społecznego Instytutu Filmowego specjalizującego się w promocji zaangażowanego społecznie filmu dokumentalnego. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w  Polskę – w 2014 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 30 polskich miast.