Na ekrany wszedł właśnie Everest opowieść o najtragiczniejszej w historii wyprawie na najwyższy szczyt świata. Kiedy to 10 maja 1996 roku w straszliwej burzy śnieżnej zginęło dziewięć osób. Takich filmów się nie zapomina. Ułożyliśmy krótką listę mocnych i pięknych. Niektóre z nich nie mają niestety happy endu. A mimo to zachęcamy was do obejrzenia, bo to prawdziwe i piękne kino. Macie swoje ulubione filmy o podróżach na krańce – świata, wytrzymałości, człowieczeństwa? Podzielcie się tym z nami. 

Coś dla odkrywców

Wyprawa Kon Tiki reż. Joachim Roenning, Espen Sandberg
– Inspirujące.

Ekranizacja legendarnej wyprawy sprzed lat! Dokładnie z roku 1947. Norweski naukowiec, Thor Heyerdahl, chcąc udowodnić, że Polinezja w czasach przedkolumbijskich mogła zostać zasiedlona przez mieszkańców Ameryki Południowej wyrusza w rejs przez Pacyfik. Tratwą! Do obejrzenia jest też oscarowy dokument samego Thora Heyerdahla z 1950 r.
Coś dla spragnionych adrenaliny

127 godzin, reż. Danny Boyle
– Ten film to jedna wielka emocja.

Tyle trwał dramat alpinisty Arona Ralstona, który uwięziony przez spadający głaz w Robbers Roost, Canyonlands w Utah przez pięć dni walczył o życie. Zmuszony do amputacji prawej ręki, bez noża, za to z ogromną wolą przetrwania.
Coś dla włóczykijów

Dzika droga reż.Jean-Marc Vallée
– Seans lepszy, niż niejeden seans terapii.

Nakręcona na podstawie historii Sheryl Strayed, o dziewczynie, której wali się życie, a ona rusza 1700 km trasę Pacific Crest Trail by z dala od cywilizacji spotkać się z samą sobą.

Coś dla kochających góry

Czekając na Joe, reż. Kevin Macdonald
– Oglądasz i kubeł zimnej wody ląduje ci na ramionach.

Jest rok 1985, Joe Simpson i Simon Yates wyruszają zdobyć szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. Szybko okazuje się, że nie ma na to szans. Joe ma wypadek, strzaskana noga na tej wysokości to dramat. Teraz najważniejsze, to przeżyć. Simon opuszcza partnera na linie, a potem a potem podejmuje dramatyczną decyzję i tę linę przecina... Przeżywają obaj.
Coś dla buntowników

Wszystko za życie, reż Sean Penn
– Zostaje wzruszenie.

Christopher McCandless mógłby być świetnym studentem, mógłby, ale on woli sprzedać wszystko, rozdać resztę i ruszyć stopem w kierunku dzikiej Alaski. W stronę natury. I żyć z nią blisko i w zgodzie. Tak bardzo chcesz, żeby mu się udało…