W tym roku po raz pierwszy oprócz produkcji profesjonalnych i półprofesjonalnych zostaną nagrodzone także obrazy amatorskie w nowych kategoriach! Jedną z nich będzie Nagroda Prezesa Uzdrowiska za film najbardziej odbiegający od konwencji filmu górskiego, a także Grand Prix za:

•    Najlepszy krótki film,
•    Najlepszy montaż,
•    Najlepsze zdjęcia,
•    Najlepsza muzyka,
•    Najlepszy scenariusz,
•    Najlepszy debiut reżyserski.
oraz
•    Nagroda im. Andrzeja Zawady za Najlepszy film Polski - przyznawana przez Annę Milewską

Najważniejszą jednak nagrodą, istniejącą od samego początku Przeglądu, jest Nagroda Publiczności przyznawana przez widzów. W przeszłości zdarzało się też, że wyjątkowe filmy otrzymywały wyróżnienia spontaniczne, które wychodziły poza ramy konwencji festiwalu.

Tu można zgłaszać filmy: http://festiwalgorski.pl/zglos-film/

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju to impreza na którą przyjeżdżają najciekawsi ludzie gór  - do stałych bywalców należą Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Dariusz Załuski, Leszek Cichy. Odwiedzali przegląd Gerlinde Kaltenbrunner, Peter Hamor, John Porter, Cecilia Buil, Davo Karnicar, Tomek Kowalski,  Adam Bielecki i inni. To właśnie w Lądku bywał Andrzej Zawada, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Po jego odejściu w 2000r. Przegląd przyjął imię Andrzeja Zawady. Co roku przyjeżdża do Lądka żona pana Andrzeja - Anna Milewska.
Ale Przegląd to nie tylko filmy. To również pokazy slajdów, Spotkania Młodych Podróżników, koncerty, wystawy fotograficzne, prezentacje książek, zawody wspinaczkowe, zawody biegowe, konkurs na najlepszą książkę o tematyce górskiej, nocne imprezy i wiele, wiele innych.

Pełną listę gości i program Wydarzenia zostanie opublikowany wkrótce, tymczasem prezentujemy obrazy wyróżnione w ubiegłych latach:
Edycja 2012
GRAND PRIX: „ART OF FREEDOM” w reż. Marka Kłosowicza i Wojciecha Sloty
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „VERTICAL SAILING GREENLAND” w reż. Seána Villanueva
Edycja 2011
GRAND PRIX I NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „TROU DE FER” w reż. Pawła Barabasza
Edycja 2010
GRAND PRIX: „THE ASGARD PROJECT” w reż. Alastaira Lee
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „CO SIĘ WYDARZYŁO NA WYSPIE PAM” w reż. Elizy Kubarskiej
Edycja 2009
GRAND PRIX: nie przyznano
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „W DRODZE” w reż. Pawła Wysoczańskiego
Edycja 2008
GRAND PRIX I NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „PUSTELNICY W GÓRACH” w reż. Mirosława Dembińskiego

Więcej o Przeglądzie na www.festiwalgorski.pl . Zapraszamy do Lądka Zdroju w dniach 19-22 września 2013r. Warto tam być!