Raport jest częścią programu działań WHO na najbliższe 4 lata. Opisano w nim zarówno cele, które organizacja chce zrealizować jak i problemy, do których natychmiast trzeba się odnieść. 

1. Ruch Antyszczepionkowy 

Konsekwencje działań ruchu antyszczepionkowego pojawiły się na liście po raz pierwszy. W przeciwieństwie do pozostałych punktów listy rozwiązanie znane jest tutaj od dekad i nie ma potrzeby wymyślać niczego rewolucyjnego. Problem w tym, by rosnąca grupa ludzi przestała wierzyć teoriom spiskowym i przyjęła do wiadomości fakty. 

Według danych Research!America oraz  American Society for Microbiology od początku XXI wieku udało się uniknąć 21 milionów chorych w szpitalach oraz około 732 tysięcy zgonów wśród amerykańskich dzieci – właśnie z powodu obowiązkowych szczepień. Polski Generalny Inspektor Sanitarny, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia dodaje, że w 2017 roku w Europejskim Regionie WHO zanotowano ponad 24 tysiące zachorowań na odrę, podczas gdy rok wcześniej było ich zaledwie trochę ponad 5 tysięcy. Od stycznia do września 2018 naliczono ich już 52 tysiące, najwięcej w Rumunii, Francji, Grecji oraz we Włoszech. Wśród krajów poza Unią Europejską przoduje Ukraina, kolejna jest Rosja oraz Serbia. 

Zachorowania na odrę w okresie 01.01-05.10.2018

Kraje UE:

  • Rumunia – 5100
  • Francja – 2702
  • Grecja – 2290
  • Włochy – 2248

Kraje poza UE:

  • Ukraina – ponad 32000
  • Rosja - 1953
  • Serbia - 5741

Silną stroną ruchu jest skuteczne rozprzestrzenianie swoich interpretacji badań oraz  teorii spiskowych dzięki mediom społecznościowym, filmom internetowym oraz wsparciu znanych osobistości. W USA histerię antyszczepionkową podsycał między innymi Jim Carrey, Kat von D, Charlie Sheen czy prezydent Donald Trump.

Prezydent Donald Trump / MANDEL NGAN/AFP/East News

W Polsce także nie brakuje znanych postaci podważających bezpieczeństwo szczepień, w tym polityków, czego przykładem jest działalność Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych i wspieranego przez nich Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Główna postać stowarzyszenia, Justyna Socha na początku roku przegrała proces z lekarzem doktorem Pawłem Grzesiowskim, którego pomówiła o bycie lobbystą koncernów farmaceutycznych. Grzesiowski krytykował forsowany przez "Stop NOP" projekt dobrowolności szczepień. Jego nazwisko pojawiło się w petycji do premier Beaty Szydło "Stop lobbystom koncernów farmaceutycznych w administracji publicznej". Justyna Socha została przez sąd uznana za winną pomówienia i naruszenia dobrego imienia lekarza. Skazano ją na 2 tysiące złotych grzywny i 10 tysięcy nawiązki na rzecz Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. 

Justyna Socha, szefowa "Stop NOP" / ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER