Jeszcze kilkanaście lat temu Meksyk wydawał się Polakom dość „egzotycznym” kierunkiem wakacyjnym. To zaczęło się zmieniać około 2006 r., kiedy Tulum i Cancun trafiły do ofert polskich touroperatorów. Co prawda Meksyk nadal nie cieszy się taką popularnością jak Turcja czy Grecja, ale coraz więcej naszych rodaków leci za ocean, żeby na własne oczy zobaczyć słynne piramidy Majów.

Meksyk ma nowe zaginione miasto

To właśnie bogata historia, poza malowniczymi plażami, przyciąga na Półwysep Jukatan turystów z całego świata. Częstymi gośćmi w Meksyku są też naukowcy i badacze. Na miejscu od lat nieustannie prowadzi się wykopaliska, a kolejne odkrycia archeologiczne dowodzą, że południowi sąsiedzi Stanów Zjednoczonych nadal mają wiele do odkrycia.

Ostatnio badacze prowadzący prace w meksykańskim stanie Guerrero odkryli historyczną osadę rozciągającą się na powierzchni 29 hektarów. Jak sugerują, to miejsce może być starą lokalizacją osady Apancalecan. Wcześniej wspominano o niej tylko w kodeksach z czasów przedhiszpańskich. Archeolodzy zarejestrowali 26 kopców (najprawdopodobniej ołtarze) i długie konstrukcje zachowane w dobrym stanie, a także miejsca mieszkalne i boiska do gry w piłkę.

Badany kompleks znajduje się 850 metrów od wschodniego brzegu rzeki Tecpan i jeden kilometr od Laguna de Tetitlán. Niedziwne więc, że na miejscu rozpoznano zagłębienia, które są połączone z wydłużonymi konstrukcjami. Z wstępnych ustaleń archeologów wynika, że mogą to być pozostałości po zaporach wodnych i innych strukturach związanych z magazynowaniem wody. Na zdjęciach lotniczych widać z kolei ołtarz z dwiema bliźniaczymi stelami. Prawdopodobna świątynia miała stać na głównym kopcu.

Apancalecan: co to za miejsce?

Jak stara jest nowo odkryta osada? Pierwsi mieszkańcy mieli pojawić się tam już około 200-650 r. n. e. Na to wskazują wyniki badania materiału ceramicznego odzyskanego na powierzchni. Niewykluczone, że archeolodzy odkryli tak naprawdę miejscowość, o której słuch zaginął setki lat temu. Na podstawie źródeł historycznych z XVI w. badacze sugerują, że może to być miasto Apancalecan, które pojawia się na mapie z 1570 r. Do tej pory jego współczesna lokalizacja pozostawała jednak zagadką.

W języku Nahua słowo Apancalecan oznacza mniej więcej „Miejsce domu z kanałami wodnymi”. To ma sens, biorąc pod uwagę ostatnie odkrycia archeologiczne, w tym kanały, i położenie zapomnianej miejscowości.

Meksyk kiedyś i dziś

Meksyk jest uważany za miejsce narodzin kilku głównych dla Ameryki Południowej i Środkowej cywilizacji: Olmeków, Majów, Teotihuacan, Tolteków i Azteków. W przeciwieństwie do innych rdzennych społeczeństw meksykańskich, te cywilizacje – poza podzielonymi Majami – rozszerzyły swój polityczny i kulturowy zasięg na cały Meksyk i nie tylko.

Różnorodność jest odczuwalna w Meksyku do dziś. Wyróżnia się tam co najmniej 60 różnych kultur, z których 20 to te o największej populacji. Trzy najbardziej znane kultury Meksyku tworzą potomkowie Nahua, Majowie i Zapotekowie.

Źródło: National Institute of Anthropology and History