Wyśmienita pogoda, wspaniała przyroda, niesamowite zabytki i piękne kurorty. Każdy znajdzie w Meksyku coś dla siebie. Nic więc dziwnego, że to miejsce przyciąga turystów z całego świata. Warto jednak wiedzieć, że ten niezwykły kraj to nie tylko atrakcje turystyczne, ale także unikatowa kultura, całkowicie odmienna od europejskiej.

Wymieniając ciekawostki o Ameryce Północnej, szczególną uwagę wypada poświęcić Meksykowi. Rozległy kraj, w którego granicach rozpościerają się malownicze obszary naturalne, wielkie metropolie i małe miasteczka, do których nie dotarła kultura zachodniego świata, zaskakuje na wiele sposobów. 

Ciekawostki o kulturze Meksyku

Rozległe pustynie, majestatyczne góry, dzika dżungla – różnorodność krajobrazu w Meksyku jest wprost zdumiewająca. Wypada jednak wspomnieć, że wielu turystów ceni tę destynację nie tylko ze względu na jej warunki naturalne, ale także za unikatową kulturę mieszkańców Meksyku.

 • W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, przyjętym zwyczajem jest wręczanie dzieciom prezentów w wigilię Bożego Narodzenia. W Meksyku wygląda to inaczej. Najmłodsi otrzymują prezenty dopiero 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Ten zwyczaj nawiązuje do przybycia do Betlejem trzech mędrców, którzy przynieśli ze sobą dary dla Dzieciątka Jezus.
 • Większość Meksykanów to katolicy, ale warto wiedzieć, że wciąż kultywuje się tam wiele pradawnych obrzędów, a modlitwa do majańskich bóstw nie jest niczym niezwykłym w tamtejszym kościele. 
 • Dzień Zmarłych jest jednym z najważniejszych świąt w Meksyku. Mieszkańcy tego kraju wierzą, że każdego roku dusze zamarłych przekraczają granicę światów. 1 listopada rozpoczynają się 2-dniowe obchody Dia de Muertos. Pierwszego dnia Meksykanie witają dusze dzieci. Z tej okazji na grobach najmłodszych ustawiane są ich ulubione zabawki. Drugi dzień jest poświęcony duszom dorosłych. Ludzie budują przy swoich domach ołtarze, na których układają ulubione potrawy i napoje (także te wysokoprocentowe) swoich bliskich, którzy odeszli już z tego świata. Przygotowania do tego święta rozpoczynają się już 27 października. Wtedy w meksykańskich miastach i miasteczkach zaczynają się huczne parady, których uczestnicy malują twarze w nieco demoniczne wzory i przebierają się za duchy.
 • Santa Muerte jest jednym z najdziwniejszych meksykańskich kultów. To osobliwa mieszanka pogańskich i chrześcijańskich tradycji, która narodziła się w środowiskach przestępczych. Kryminaliści, którzy byli osobami głęboko wierzącymi, zaczęli modlić się do Białej Dziewczyny (Ninia Blanca). W ich przekonaniu, Święta Śmierć miała być jedyną sprawiedliwą siłą wyższą, która nie narzuca zasad, nikogo nie ocenia i nie wskazuje jedynej słusznej drogi. Gdy przychodzi czas, zabiera każdego, ale zanim to nastąpi, spełnia prośby swoich wyznawców, o ile ma na to ochotę. Dziś meksykański kult śmierci nie jest popularny wyłącznie w środowiskach przestępczych. Znajduje wyznawców we wszystkich warstwach społecznych.

Ciekawostki o edukacji w Meksyku

Meksykańskie szkolnictwo wyższe i specjalistyczne jest dość rozbudowane, jednak należy podkreślić, że publiczny system edukacji  w tym kraju wciąż boryka się z poważnymi problemami.

 • Szacuje się, że ok. 60 proc. rdzennych Meksykanów kończących szkołę średnią to funkcjonalni analfabeci. Oznacza to, że potrafią odszyfrować podstawowe słowa (np. nazwę ulicy), ale przeczytanie książki ze zrozumieniem przerasta ich możliwości.
 • Do 2004 roku naukę w szkołach wyższych kontynuowało zaledwie od 1 do 3 proc. rdzennych mieszkańców Meksyku.
 • Badanie przeprowadzone w 2007 roku wykazało, że ok. 1,7 mln. meksykańskich chłopców i ok. 1,4 mln. dziewcząt w wieku od 5 do 17 lat nie uczęszcza do szkoły.
 • Gdzie znajduje się najstarszy uniwersytet Ameryki Północnej? W Stanach Zjednoczonych? A może w Kanadzie? Prawidłowa odpowiedź brzmi: w Meksyku. Mowa o Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie Meksyku, założonym w 1551 roku przez Karola V Habsburga. 

Ciekawostki o kuchni meksykańskiej

Wymieniając ciekawostki o Meksyku, nie można nie wspomnieć o tamtejszej kuchni. Tradycyjne potrawy meksykańskie nie są ani skomplikowane, ani specjalnie wyrafinowane. Jednak niemal na całym świecie cieszą się ogromnym powodzeniem.

 • Współczesna kuchnia meksykańska należy do najstarszych na świecie. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że już 1500 lat temu mieszkańcy tamtejszych terenów zajadali się przysmakami podobnymi do współczesnych.
 • Kuchnia meksykańska obfituje w warzywa, a mimo to Meksykanie należą do najbardziej otyłych nacji. Winę za to nie ponoszą jednak złe nawyki żywieniowe. Otyłość wśród mieszkańców Meksyku jest efektem ich siedzącego stylu życia.
 • Prawdziwe meksykańskie tacos nie wyglądają jak zamerykanizowane odpowiedniki tego dania. W Meksyku wśród dodatków do kukurydzianej tortilli nie ma mielonej wołowiny i sera cheddar. Są za to świeże warzywa i marynowana wieprzowina.
 • Jednym z przysmaków kuchni meksykańskiej jest Ustilago maydis – gatunek grzyba rosnący na nadgniłych kolbach kukurydzy. 

Ciekawostki turystyczne o Meksyku

Meksyk to prawdziwy raj dla turystów. Przyjezdni znajdą tam wszystko, co składa się na udane wakacje – wspaniałą przyrodę, niesamowite zabytki i kurorty, których nie powstydziłyby się najbardziej prestiżowe destynacje turystyczne.

 • W Meksyku można skorzystać z przelotów lokalnych i ze świetnie rozwiniętego transportu drogowego, ale osobowy transport kolejowy niemal nie istnieje w tym kraju.
 • Najlepszy czas na wizytę w Meksyku przypada na miesiące od grudnia do kwietnia. Właśnie wtedy w kraju praktycznie nie pada. 
 • Osoby pytające o bezpieczeństwo w Meksyku często słyszą opowieści o wojnach między kartelami narkotykowymi i mafiach taksówkarskich, które porywają turystów dla okupu lub w celu wprowadzenia ich organów na czarny rynek. Meksyk nie jest najbezpieczniejszą destynacją, ale większość jego mieszkańców jest pozytywnie nastawiona do turystów. Prawdą jest jednak, że zatrzymywanie taksówki na ulicy to wyjątkowo zły pomysł. Lepiej zamówić Ubera lub przewóz w sprawdzonej (czyli legalnej) korporacji.
 • Drogi w Meksyku są w fatalnym stanie, a progi zwalniające – nieoznakowane. Z tego względu turystom nie zaleca się nocnych przejażdżek autem.
 • Dla własnego bezpieczeństwa, w Meksyku lepiej nie zabierać autostopowiczów.

Ciekawostki geograficzne o Meksyku

Meksyk graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, Gwatemalą i Belize, a otaczają go wody Oceanu Spokojnego, Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Takie położenie sprawia, że ciekawostki geograficzne o Meksyku można wymieniać niemal w nieskończoność.

 • Meksyk leży w Ameryce Północnej, ale w ujęciu kulturowym jest zaliczany do krajów Ameryki Łacińskiej.
 • W Meksyku (a dokładnie – w centralnej części gór Transvolcanic Belt) żyje jeden z najrzadszych gatunków królika. Mowa o króliku wulkanicznym. Przedstawiciele tego gatunku charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, grubym futrem i małymi, zaokrąglonymi uszami. Niektórzy naukowcy wyrażają przekonanie, że królik wulkaniczny to najbardziej prymitywny gatunek ze wszystkich żyjących zającowatych. 
 • Meksyk jest położony w pasie pacyficznego pierścienia ognia, czyli w obszarze częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.
 • Granica rozdzielająca Meksyk i USA mierzy 3155 km długości. To czyni ją 10. najdłuższą granicą na świecie.
 • U wybrzeży wyspy Cozumel położona jest Mezoamerykańska Rafa Koralowa. To drugi największy tego typu twór na świecie. Pod względem powierzchni, ustępuje tylko australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej.

Ciekawostki historyczne o Meksyku

Meksyk to kraj o niezwykle barwnej, a momentami także burzliwej historii, która rozpoczyna się na długo przed przybyciem Hiszpanów na tamtejsze ziemie.

 • Nie każdy wie, że kontekście gospodarczym, Meksyk mógł być dzisiaj na miejscu USA, a hiszpański miał szansę zdobyć status najważniejszego języka na świecie. Pod koniec XVIII wieku sytuacja Meksyku przedstawiała się o wiele korzystniej niż sytuacja północnego sąsiada. Gdy ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych podpisywali Deklarację Niepodległości, granice Wicekrólestwa Nowej Hiszpanii obejmowały już terytorium, które pod względem powierzchni ustępowało jedynie Imperium Rosyjskiemu. Co więc poszło nie tak? Najgorszą podjętą decyzją było wyprzedawanie terytoriów, które rozpoczęło się jeszcze w czasie panowania Hiszpanów. Gdy Meksyk zyskał niepodległość, rząd odmówił sprzedaży kluczowych obszarów (Kalifornii i Teksasu). W odpowiedzi kongres USA uchwalił przyjęcie Teksasu jako 28. stanu. Meksyk wypowiedział wojnę swojemu sąsiadowi. Stany Zjednoczone dysponowały wówczas profesjonalną armią. Działania zbrojne przyniosły tragiczne skutki dla Meksyku, który musiał odstąpić swojemu sąsiadowi nie tylko terytorium Kalifornii i Teksasu, ale także Nowego Meksyku, Arizony, Utah, Wyoming i Kolorado, za kwotę... 15 mln dolarów!
 • Można powiedzieć, że Meksyk jest ojczyzną czekolady. 3000 lat temu mieszkający na tamtejszych ziemiach Majowie i Aztekowie uprawiali drzewa kakaowca, z którego nasion przygotowywali gorzki napój. Nazywali go xococalit, co można przetłumaczyć jako „gorzka woda”.
 • W 1913 roku, w ciągu jednej godziny, Meksyk miał trzech różnych prezydentów.

Inne ciekawostki o Meksyku

Wymieniliśmy już najważniejsze ciekawostki o Meksyku. Jeżeli to za mało, poniżej znajdziesz kolejne zaskakujące informacje na temat tego niezwykłego kraju.

 • Oficjalna nazwa Meksyku to Meksykańskie Stany Zjednoczone.
 • Jeden ze szczęśliwców biorących udział w narodowej loterii wygrał wartą 4,5 mln dolarów willę. Meksykański rząd skonfiskował ten dom (w 1995 roku) Amado Carrillo Fuentesowi – baronowi jednego z meksykańskich karteli narkotykowych.
 • Każdego roku miasto Meksyk obniża swoje położenie o ok. 15 cm.
 • Meksyk jest położony na obszarze czterech stref czasowych.
 • Meksyk jest drugim na świecie producentem koniny.