Tulum: gdzie leży?


Tulum nie pojawia się w każdym przewodniku, a w zestawieniach top najbardziej odwiedzanych miejsc świata z całą pewnością również ich nie znajdziecie. Jednak mimo wszystko warto poznać bliżej to miasto. Gdzie leży Tulum? To niewielkie miasteczko leżące w Meksyku. Niewielkie ze względu na to, że mieszka w nim stale niespełna piętnaście tysięcy mieszkańców. Dokładnie Tulum znajduje się na półwyspie Jukatan w prowincji Quintana Roo. Z jednej strony otoczone jest murem wykonanym przez Majów, z drugiej strony mamy niemal dwunastometrowy klif i Morze Karaibskie.

Miasto zdobyło zdecydowanie większą popularność ze względu na badania archeologiczne w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Dzięki amerykańskiemu badaczowi Arturowi Millerowi miasto zaczęło zdobywać coraz większe zainteresowanie i stało się jedną z największych atrakcji turystycznych, jeśli chodzi o tak zwaną riwierę Majów, czyli kilka miast, które stricte powiązane są ze średniowiecznymi zabytkami wybudowanymi przez Majów. Ciekawostką jest fakt, że po okresie pierwszych odkryć i rozpowszechnienia miasteczka ilość mieszkańców nie malała. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku było to najszybciej zaludniające się miejsce w całym Meksyku. Kilkanaście lat później, dokładnie w 2008 roku utworzoną nową gminę, czyli właśnie Quintana Roo, a samo miasteczko Tulum zyskało prawa miejskie.

 

Tulum: co warto wiedzieć?


Tulum to małe miasteczko, które wbrew pozorom w okresie największego ruchu turystycznego przemienia się w mały kurort, mimo iż sam Meksyk nie należy do najbezpieczniejszych krajów świata. Region, w którym znajdziemy tak zwaną Riwierę Majów i samo miasto Tulum uważany jest za jeden najbezpieczniejszy w całym Meksyku. By lecieć do samego Meksyku nie potrzebujemy dodatkowej wizy - jednorazowo możemy przebywać tam przez sto osiemdziesiąt dni i warto, by nasz paszport był ważny co najmniej pół roku.

Kiedy najlepiej odwiedzić Tulum? Najlepszym okresem na wyjazd do Meksyku w rejonie Jukatanu jest czas od końca listopada aż do początku kwietnia. Wówczas temperatury nie są bardzo wysokie, a i tak niemal codziennie „dobijają” do granicy trzydziestu stopni Celsjusza. Nie ma także wtedy intensywnych deszczów. Te z kolei mogą się pojawiać w okresie od czerwca do września. Wówczas też temperatury są zauważalnie wyższe i większości dni przekraczają grubo ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Najwięcej turystów pojawia się w Tulum w okresie świątecznym i noworocznym, natomiast dużo spokojniej i ciszej jest we wrześniu i październiku. Wybierając się w te rejony świata trzeba zdawać sobie sprawę z wysokich temperatur, a w okresie pory deszczowej - z dużą wyższą wilgotnością powietrza. Jednak bez względu na porę roku i tak przywitają was piękne widoki i bardzo życzliwi ludzie.

 

Zwiedzanie Tulum: atrakcje


Tulum to miasteczko, które swój rozkwit zawdzięcza przede wszystkim średniowiecznym Majom. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęto w tamtym rejonie bardzo intensywne badania archeologiczne, które w dużej mierze przyczyniły się do odkrycia zabytków związanych z kulturą Majów. Tych w okolicach Tulum jest co najmniej kilka.

Pierwszym i największym obiektem związanym z cywilizacją Majów jest El Castillo - z hiszpańskiego Zamek. To część fortyfikacji, która u schyłku ery Majów najpewniej działała jako latarnia morska. To również pięknie umiejscowiony zabytek, na szczycie kilkunastometrowego klifu, który wpada do Morza Karaibskiego. Kolejnym punktem, który warto zwiedzić z całą pewnością jest Templo de los Frescos . To dwukondygnacyjna świątynia, która nazwę swą zawdzięcza zachowanym do tej pory freskom. Znajdują się one na tylnej ścianie budowli. Są zachowane w kolorze czarnym, zielonym, żółtym i przede wszystkim czerwonym. Przedstawiają one bóstwa męskie i żeńskie, a także ofiary, które miałby zostać złożone bogom w postaci kwiatów, owoców oraz kukurydzy.

Trzecią ważną budowlą związaną z cywilizacją Majów w rejonie miasteczka Tulum z całą pewnością jest Templo del Dios Descendente, czyli tak zwana Świątynia Zstępującego Boga. Nazwa pochodzi od rzeźby bóstwa Majów, które przewija się w ich kulturze wielokrotnie. To bóg związany z hodowlą pszczół, wiatrem i zachodem słońca. Kolejną świątynią Majów, którą można znaleźć w Tulum jest Templo del Dios del Viento, czyli Świątynia Boga Wiatru. Znajduje się na naturalnym wzniesieniu i jest to jedna z najbardziej tajemniczych budowli Majów na półwyspie Jukatan.

W przypadku budowli związanych z cywilizacją Majów trzeba wziąć pod uwagę, że nie znajdziemy tutaj bardziej charakterystycznych wysokich, wielostopniowych świątyń. Wynika to z faktu, że wszystkie budowle powstały za czasów panowania Tolteków. Stąd większość budowli to maksymalnie dwukondygnacyjne budynki. Prócz dużej ilości zabytków związanych z Majami, warto również spróbować innych rzeczy. Ciekawą odskocznią od kultury Majów jest możliwość popływania w cenotach. Są to naturalne studnie, które tworzą się w wapniowych jaskiniach. W Tulum największym tego typu atrakcją jest Gran Cenote, które daje świetne warunku do nurkowania. Również piękne widoki znajdziecie na pobliskich plażach.

 

Ciekawostki o Tulum

Tulum to miasto, które największą popularność zdobyło na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Przyciąga przede wszystkim pięknymi widokami i bogatą kulturą Majów. Można tutaj znaleźć niemal całe średniowieczne miasto Majów z bardzo dobrze zachowanymi zabytkami. Starożytne Tulum odgrywało bardzo ważną rolę w transporcie morskim i był to wówczas jeden z największych portów w tamtym rejonie.