Gdzie są piramidy Majów? Ile mają lat? O najważniejszych i najcenniejszych zabytkach Meksyku nadal wiemy niewiele. Czas to zmienić, zwłaszcza jeśli planujesz wakacje na Półwyspie Jukatan.

Meksyk to jeden z ulubionych kierunków turystycznych Europejczyków. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy za oceanem termometry cały czas pokazują temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Wielu wczasowiczów przyciągają malownicze plaże ciągnące się wzdłuż popularnego kurortu Tulum.

Meksyk ma jednak do zaoferowania znacznie więcej niż tylko rajskie widoki. Podróżnych przyciąga równie fascynująca historia prekolumbijskich cywilizacji. Obecnie zostały po nich głównie ruiny miast, cały czas eksplorowane przez archeologów. Największym zainteresowaniem naukowców i turystów niezmiennie cieszą się piramidy Majów.

Gdzie znajdują się piramidy Majów?

Wszyscy, którzy chcą zobaczyć i lepiej poznać piramidy Majów powinni w pierwszej kolejności wybrać się do Chichen Itza, najbardziej znanego na świecie prekolumbijskiego miasta założonego przez Majów. Jedną z najważniejszych budowli na miejscu jest El Castillo, czyli mierząca 30 metrów wysokości piramida Kukulkana.

Z każdej z czterech stron na szczyt słynnej piramidy Majów prowadzi 91 stopni. W odróżnieniu od innych piramid jest niewielka, jednak wyróżnia się szczegółami architektonicznymi oraz symbolami astronomicznymi. Niektórzy badacze twierdzą, że konstrukcja budowli może być związana z majańskim kalendarzem.

fot. Matteo Colombo/Getty Images

Turyści najchętniej oglądają El Castillo w czasie równonocy wiosennej i jesienej, kiedy narożnik piramidy rzuca przypominający węża na północną ścianę budowli. Efekt podkreślają wyrzeźbione głowy węży pierzastych na końcach balustrad.

Nie wszystkie piramidy Majów wyglądają tak samo

Piramidy Majów można oglądać nie tylko w Chichen Itza. W końcu w Meksyku archeolodzy pracują na ponad 200 stanowiskach. Trzeba jednak pamiętać, że prekolumbijskie budowle różnią się od siebie i nie wszędzie wyglądają tak samo.

Przykładowo piramidy w Tulum nie są tak wielkie i zjawiskowe jak te w Chcihen Itza. Mimo to turyście chętnie odwiedzają stanowisko archeologiczne w kurorcie zwabieni malowniczym położeniem. Ruiny znajdują się na klifie. W dole szumi błękitne Morze Karaibskie.

fot. Pam Suemiehl/Getty Images

Kolejnym ważnym miejscem na mapie Meksyku jest Calakmul, czyli jedno z największych starożytnych miast zbudowanych przez Majów. Jego pozostałości są schowane w dżungli, blisko granicy meksykańsko-gwatemalskiej. Według biologa Cyrusa L. Lundella nazwa Calakmul miała oznaczać „Miasto Dwóch Sąsiadujących Piramid”.

To by się zgadzało. Turystów przyciągają tu właśnie dwie imponujących rozmiarów piramidy Majów. Jedna z nich, tzw. struktura II, mierzy 45 m wysokości. Jest największą tego typu budowlą odkrytą na Jukatanie.

Uxmal było jednym z głównych miast-państw cywilizacji Majów w okresie Nowego Państwa. Na miejscu do dziś zachowały się cenne zabytki, w tym mierząca ok. 38 m wysokości Piramida Czarownika. Jak na piramidy Majów, ma dość nietypowy kształt. Została bowiem zbudowana na planie elipsy.

Kiedy i w jakim celu budowano piramidy Majów

Ludy mezoamerykańskie budowały piramidy od około 1000 roku p.n.e. aż do czasów podboju hiszpańskiego na początku XVI wieku. Piramida El Castillo w Chichen Itza powstała pomiędzy IX a XII wiekiem n.e. Budowle te były stawiane ku czci bóstw. Część z nich wykorzystywano też do do prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Archeolodzy do do czasów obecnych badają piramidy Majów. Kolejne odkrycia świadczą o tym, że nadal nie znamy o nich całej prawdy. Przykładowo w kompleksie archeologicznym Calakmul na ścianach znaleziono dobrze zachowane, tajemnicze hieroglify.