Zakup aparatu jest sprawą bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od tego, do czego będzie dany aparat ci służył. Współczesne aparaty posiadają imponująco dużą rozdzielczość obrazu oraz szereg dodatkowych parametrów, dzięki którym amatorzy mają szansę na zrobienie naprawdę dobrych zdjęć. Obecnie dla celów amatorskich najbardziej popularne są aparaty cyfrowe.

• PIKSELE, MATRYCE – aktualnie możliwości większości aparatów cyfrowych określa się w megapikselach. Przeciętnemu użytkownikowi z powodzeniem wystarczą 3-4 megapiksele, zatem uleganie manii megapikseli prowadzi na manowce. Ważniejszą rzeczą jest fizyczna wielkość matrycy. Na nic zda się ogromna liczba megapikseli, jeżeli będą się one znajdować na małej matrycy.
• ZOOM - najprostsze aparaty cyfrowe mają zoom 3-krotny. Cyfrowy zoom oznacza powiększenie obrazu z części matrycy, nie jest więc wykorzystywana pełna rozdzielczość aparatu, a co za tym idzie, jakość takich zdjęć będzie dużo gorsza. W przypadku zoomu optycznego możliwe jest duże optyczne powiększenie oznacza nie tylko możliwość robienia zbliżeń. Zoomy optyczne posiadają zazwyczaj bardzo dobrej jakości soczewki.
• STABILIZACJA OBRAZU – informuje o tym, że dany aparat nie jest podatny na ruchy ręki, dzięki czemu nie ma rozmazanych zdjęć.
• RĘCZNA REGULACJA OSTROŚCI – jest to bardzo praktyczna funkcja, dzięki której możesz ustawić sobie taką ostrość obrazu, jakiej oczekujesz.
• LAMPA BŁYSKOWA – przydaje się zwłaszcza podczas wykonywania zdjęć w pomieszczeniach przy niekorzystnym świetle. Najlepiej, jeżeli możliwe jest ręczne włączanie i wyłączanie lampy. Nowsze aparaty posiadają także opcję usuwania efektu czerwonych oczu.
• WIZJER, EKRAN LCD – dobry ekran LCD pozwala na szybką i łatwą ocenę jakości wykonanych zdjęć. W sytuacji, kiedy zdjęcia robione są w pełnym słońcu, bardziej użyteczny jest klasyczny wizjer.
• MENU – powinno być czytelne i zrozumiałe nawet dla osób rozpoczynających swoją przygodę z aparatem. Skomplikowane menu znacząco utrudnia użytkowanie aparatu i może budzić frustrację u właściciela.
• TRYBY APARATU – umożliwiają robienie zdjęć tematycznych, dzięki automatycznemu doborowi jego rodzaju. Popularny jest tryb krajobrazu, portretu czy program sport, który jest w stanie zarejestrować poruszające się obiekty.
• KARTA PAMIĘCI – jest bardzo ważna. Pojemna karta z pewnością zaoszczędzi ci dodatkowych wydatków.
• CENY – w przypadku aparatów cyfrowych ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dla celów prywatnych wystarczy nieco tańsza wersja. Nie ma potrzeby płacić za drogą i skomplikowaną technologię, z której nigdy nie skorzystasz.

Oprócz podstawowej wiedzy warto niekiedy zasięgnąć rady innych użytkowników, którzy wypróbowali dany model aparatu. Ich uwagi mogą być bardzo cenne. Liczne opinie i recenzje na temat konkretnych modeli zamieszczane są na stronie internetowej Nokautu – tutaj poszukaj najlepszych aparatów cyfrowych.