Westerplatte: historia

Westerplatte to półwysep leżący na terenie Gdańska, znajdujący się przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Jest w większości zalesiony, jego szerokość waha się pomiędzy 200 a 500 metrów, a długość wynosi 2 km. Teren półwyspu (a dawniej wyspy) nie jest zamieszkany.

Z czego słynie Westerplatte? To niezwykle ważne miejsce w historii Polski, kojarzone jednoznacznie z momentem wybuchu II wojny światowej. Wszystko to za sprawą bitwy o Westerplatte, która polegała na obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej przed atakiem wojsk III Rzeszy. Obrona Westerplatte zapisała się na stałe na kartach naszej historii, warto więc odwiedzić to miejsce i poznać przebieg związanych z nim wydarzeń.

25 sierpnia 1939 do Gdańska przybył pancernik szkoleniowy Schleswig-Holstein. Miał on jedynie odbyć kurtuazyjną wizytę na tej polskiej wyspie niemieckiego miasta. Pod pokładem przewoził kampanię szturmową Kriegsmarine, był też mocno uzbrojony. Pierwszego września załoga pancernika przeprowadziła atak na Westerplatte. Obrona półwyspu trwała aż tydzień, pomimo wyraźnie przeważających i przytłaczających sił wroga.

Po kapitulacji, w marcu 1940, na półwyspie powstał podobóz obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Po zakończeniu walk teren Westerplatte był zrujnowany. Gdy skończyła się wojna, natychmiast ustawiono tutaj krzyż oraz tablicę zawierającą nazwiska poległych, a następnie czołg T-34. Dziś na półwyspie stoi duży Pomnik Obrońców Wybrzeża, oraz niewielki cmentarzyk poległych bohaterów. Tajemnice Westerplatte wciąż wychodzą na jaw –jeszcze w roku 2011 odkryto tutaj nieznane wcześniej elementy infrastruktury. W Gdańsku, choć nie na samym terenie półwyspu, znajduje się też nowe Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Co roku liczni turyści zwiedzają to niezwykłe miejsce i poznają jego historię.