Przedstawiamy 11 najciekawszych miejsc turystycznych Polski. To wyjątkowe miejsca - zarówno w skali kraju, ale też często jedyne tego typu na mapie Europy.

Atrakcje zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. Konkurs na organizowany jest od 2003 roku, a jego celem jest wyróżnienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów miejsc, w których warto spędzić czas wolny. 

Trwa właśnie kampania ale POLSKA!”  promująca laureatów. Jej głównym elementem są krótkie spoty wideo prezentujące zwycięskie lokalizacje. Zobacz  atrakcje, które otrzymały Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

1. Kopalnia złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku

Zdobywca Złotego Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

To jedyne miejsce w Europie, gdzie podjęto się stworzenia wiernej repliki średniowiecznej wioski górniczej z urządzeniami, które nie są jedynie eksponatami, ale faktycznie działają - odtwarzając swoje funkcje z przeszłości.

Na turystów czeka m.in. pływanie łodzią podziemnym korytarzem, płukanie złota, wybijanie złotej monety, skarbiec ze sztabami złota oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad. Turyści mogą także przejechać się repliką czołgu Leonarda da Vinci, obejrzeć wystawę minerałów, czy samodzielnie wykonać złoty papier czerpany.

 

2. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

Bieszczadzie drezyny to nietuzinkowy pomysł na połączenie turystyki z zamiłowaniem do tradycji kolejarskiej. Największa w Polsce, pięknie stylizowana wypożyczalnia drezyn rowerowych przyciąga setki turystów dziennie, którzy chcą w niebanalny sposób spędzić czas.

drezynyrowerowe.pl/

 

3. WakePark Szczecinek

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

 

WakePark Szczecinek na jeziorze Trzesiecko mieści się w sercu miasta, w sąsiedztwie zabytkowego Parku Miejskiego, plaży oraz kompleksu pomostów i basenu sportowego. WakePark to jeden z najdłuższych w Europie Wyciągów do Nart Wodnych i Wakebordu. Jako jedyny w Polsce posiada certyfikowane elementy wakeparku. Na terenie obiektu odbywają się m.in. Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie czy Mistrzostwa Europy i Afryki w Narciarstwie Wodnym.

szlot.pl/wakepark-szczecinek

 
4. Wielka Pętla Wielkopolski

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

 

Raj nie tylko dla wodniaków. Liczący blisko 690 km szlak, to wielki zbiór atrakcji Wielkopolski. Na turystów czeka szeroki wachlarz aktywności wodnych, a także szlaki rowerowe biegnące przez liczne parki krajobrazowe, rezerwaty i parki narodowe.

wielka-petla.pl

 

5. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

                                                                                                 

Najsłynniejsze w Polsce wykopaliska i najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Funkcjonuje jako muzeum, ze współczesnymi, pełnowymiarowymi rekonstrukcjami 3 osad:

- in situ – pierwszych rolników, tzw. długie domy sprzed 6000 lat,

- łużyckiej z epoki brązu sprzed 2700 lat,

- wczesnośredniowiecznej (X/XI w.).

biskupin.pl/

 

6. Polin. Muzeum Historii Żydów Polskich 

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

Wspólna historia 1000-letniej historii Polaków i Żydów na ziemiach polskich jest kanwą opowieści o ludziach, cierpieniu, ale też miłości, nadziei i ponadczasowych wartościach.  Wyróżnikiem muzeum jest  też niezwykły budynek, który zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych.

polin.pl

 

7. Strefa Kultury w Katowicach

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.        

Strefa Kultury to 3 obiekty: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskie, położone w centrum Katowic, obok Spodka, na terenach byłej kopalni Katowice. MCK to nowe miejsce na biznesowej mapie Śląska i Polski. Siedziba NOSPR to najnowocześniejsza obecnie sala koncertowa Europy. Muzeum Śląskie to niepowtarzalny architektonicznie obiekt, wykorzystujący podziemne wyrobiska górnicze byłej kopalni (sale wystawowe), część naziemna to nowoczesne szklane budynki wkomponowane w zabytkowe industrialne otoczenie.

nospr.pl  muzeumslaskie.pl 

 

8. Wrocławskie ZOO

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

 

Miejsce z pierwszym w Polsce oceanarium i jedynym na świecie prezentującym faunę jednego kontynentu. Afrykarium przyciąga turystów z całego świata. ZOO znane jest także z działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków.

zoo.wroclaw.pl

 

9. Magiczne Ogrody Rodzinny Park Tematyczny Janowiec

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

 

Pierwszy w Polsce ogród sensoryczny zbudowany w oparciu o oryginalną historię.  To miejsce, w którym już po krótkiej chwili dorośli stają się dziećmi, a dzieci mogą zanurzyć się w bezpiecznej, magicznej krainie. Aranżacja zachęca do aktywnego spędzania czasu, a atmosfera sprzyja wspólnej, rodzinnej zabawie.

magiczneogrody.com  

 

10. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

 

Feria barw może być metaforą miasta, które ze swojego dziedzictwa przemysłowego uczyniło perełkę turystyczną. Łódź wizjonerska i kreatywna znajduje odzwierciedlenie w Festiwalu sztuk wizualnych w otwartych przestrzeniach miejskich. Light.Move.Festival. jest wydarzeniem z krótką historią, ale zdążył już na stałe zagościć w kalendarzu najważniejszych imprez kulturalnych Polski. To jedno z największych otwartych i bezpłatnych wydarzeń plenerowych w kraju, promujące nowoczesny styl życia miejskiego.

lmf.com.pl        

 

11. Ekspozycja PGE giganty mocy. Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie  

Zdobywca Certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny 2015 roku.

 

Pierwsza w kraju interaktywna ekspozycja dotycząca węgla i energii elektrycznej. Przedstawia proces wytwarzania energii z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie „giganty mocy”: kopalnię węgla brunatnego i elektrownię Bełchatów - największe tego typu przedsiębiorstwa w kraju.

pgegigantymocy.pl

 

Źródło: youtube.com/Polska Organizacja Turystyczna