Jest bardzo dużo powodów, dla których ludzie decydują się na wyprowadzkę za granicę. Może to być chęć nauki nowego języka, studia lub praca, potrzeba zmiany otoczenia lub klimatu, niezadowolenie z władzy. Jakkolwiek eskapizm nie zawsze jest najlepszym pomysłem, przenosiny do innego kraju niewątpliwie mogą być szkołą życia.

Musimy bowiem przystosować się do nowej rzeczywistości, społeczności oraz niekiedy innych praw i obyczajów. Jeżeli chcemy znaleźć pracę w miejscu, do którego emigrujemy, często musimy znać bardzo dobrze język, który tam obowiązuje. Są jednak kraje w Europie, w których otrzymamy zatrudnienie, znając jedynie angielski.

Co oczywiście nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z nauki. Opanowanie języka urzędowego otwiera nam znacznie więcej drzwi… Jednak zanim to się stanie, sprawdźmy, które kierunki w Europie są najlepsze dla anglojęzycznych ekspatów. Weźmy pod uwagę EF English Proficiency Index, czyli wskaźnik, który określa poziom znajomości języka w poszczególnych krajach.

Holandia

Na pierwszym miejscu wśród europejskich krajów znajduje się Holandia. Według ekspertów nawet 93% Holendrów deklaruje dobrą znajomość języka angielskiego. W kraju tulipanów relatywnie łatwo jest znaleźć pracę bez znajomości niderlandzkiego. Na stronach z ogłoszeniami widnieje bardzo dużo ofert dla anglojęzycznych pracowników.

Co więcej, wbrew pozorom życie w Holandii nie należy do najdroższych w Europie, a zarobki są dość wysokie. Płaca minimalna w tym kraju w 2022 roku wynosi 1756 euro brutto miesięcznie, a średnia krajowa to 2894 euro miesięcznie. Warto pamiętać również o tym, że w Holandii znajdują się bardzo dobre uczelnie wyższe, na które aplikować może każdy obywatel Unii Europejskiej. Przy czym, co ważne, czesne wynosi 1000–2000 euro rocznie, a studia magisterskie zazwyczaj trwają tam rok. Jest to więc również dobry kierunek, aby podnieść swoje kwalifikacje lub poszerzyć naukowe horyzonty.

Austria

Na drugim miejscu państw, które uchodzą za idealne dla anglojęzycznych ekspatów, jest kraj Mozarta, Schielego i Freuda. Austria, oprócz znamienitego dziedzictwa kulturowego, ma również opinię kraju, w którym łatwo dostać pracę. W internecie można znaleźć wiele stron , które spersonalizowane są pod osoby znające angielski. To głównie oferty pracy dla specjalistów z branży IT, marketingu oraz inżynierów.

Najlepszym i najbardziej oczywistym kierunkiem będzie Wiedeń. W stolicy Austrii znaleźć można najwięcej ogłoszeń, a zarobki są najwyższe w kraju. Pamiętajmy również, że jest to region, który znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej zamożnych w całej Europie. Niestety, samo życie w Wiedniu nie należy do najtańszych. Średnie koszty utrzymania się to ok. 800–900 euro miesięcznie, nie licząc opłaty za mieszkanie. Wynagradzają to zarobki. Średnia krajowa wynosi tam nawet 3790 euro brutto miesięcznie.

Dania

Podium zamyka Dania. Spośród wszystkich krajów skandynawskich, ten jest najlepszym wyborem dla osób znających tylko angielski. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w Kopenhadze, czy w mniejszym mieście, prawie wszędzie możemy liczyć na to, że bez problemu dogadamy się bez znajomości duńskiego. Skandynawia kojarzy nam się jednak z bardzo wysokimi podatkami. Jest to prawda, ale wynika to z koncepcji socjaldemokratycznego państwa opiekuńczego.

Płacenie podatków w tych krajach przekłada się na konkretne i wymierne korzyści. Pomoc socjalną przyjmują tam nie tylko osoby z klasy robotniczej, ale też z klasy średniej, a państwo stara się zapewniać jak najwyższe standardy, by pomagać obywatelom i rezydentom. Oznacza to, że powszechny jest dostęp do państwowego szkolnictwa i służby zdrowia, które są na naprawdę wysokim poziomie, a ludzie otrzymują osłony socjalne, które są bardzo dużym wsparciem.

W Danii system podatkowy składa się z trzech stawek, od których uzależniona jest wysokość podatku: 

  • 8% podatku dochodowego – zarobek do 50 217 koron duńskich, 
  • 39,2% podatku dochodowego – zarobek między 50 217 a 558 043 koron,
  • 56,5% podatku dochodowego – zarobek powyżej 558 043 koron.

1 korona duńska to ok. 0,63 polskiego złotego. Średnia krajowa w Danii wynosi ok. 44 514 koron, czyli niecałe 30 000 złotych.