Trwająca już od ponad roku pandemia koronawirusa zmusiła nas do wprowadzenia konkretnych zmian w życiu codziennym. Na wiele miesięcy domy milionów ludzi na całym świecie stały się nie tylko biurami, ale też przedszkolami i szkołami. Zamknięcie w czterech ścianach szczególnie odczuły osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez podróży.

Wspomniane zmiany dotyczą również turystyki. Przez wprowadzenie restrykcji ograniczających podróżowanie, na popularności zyskały zupełnie nowe trendy jak na przykład staycation, czyli wakacje w miejscu zamieszkania (dla urozmaicenia można zamienić dom na hotel) oraz workation – wczasy połączone z pracą zdalną. Międzynarodowa turystyka powoli wraca jednak do normalności.

Tajlandia bardziej dostępna dla zaszczepionych

Uwielbiane przez Polaków Grecja czy Chorwacja były otwarte na podróżnych przez dwa ostatnie sezony wakacyjne, jednak inne kierunki jak na przykład Tajlandia długo pozostawały w sferze marzeń turystów. Do czasu.

Od listopada w pełni zaszczepieni turyści z 63 krajów – w tym również z Polski – są zwolnieni z dotychczasowej 14-dniowej kwarantanny. To nie oznacza jednak, że każdy, kto przyleci do Tajlandii, od razu będzie mógł się swobodnie przemieszczać. Przed przylotem podróżni muszą okazać negatywny wynik testu PCR na COVID-19. Na miejscu są zobowiązani powtórzyć badanie. Oczekiwanie na wynik może potrwać do 24 godzin, dlatego turyści spędzają pierwszą noc na kwarantannie w miejscu wyznaczonym przez rząd.

Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą być zaszczepione – tak jak dorośli obowiązuję je jednak testy przed i po przyleceniu do Tajlandii.

Wyjazdy do Argentyny w pandemii

Na podobnych zasadach od 1 listopada podróżni z całego świata mogą również odwiedzać Argentynę. Zaszczepieni turyści są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny. Muszą jednak okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie później niż 72 godziny przed podróżną. Dodatkowo goście z zagranicą są zobowiązani do wykonania drugiego testu między piątym a siódmym dniem pobytu w Argentynie.

Władze Argentyny stawiają na stopniowy powrót do normalności. W pierwszej kolejności w październiku otworzono granice dla przyjezdnych z sąsiednich krajów. W lokalach gastronomicznych i innych miejscach publicznych nadal obowiązują obostrzenia. Przykładowo kluby nocne mogą być zapełnione przez gości jedynie w 50 proc. Z kolei w Buenos Aires – mieście słynącym z wielu rozrywek – bary i dyskoteki będą otwarte do godziny 3 nad ranem.

USA nareszcie otwarte

Stany Zjednoczone to kolejny kraj, który po wielu miesiącach (w sumie 18) otwiera się na zaszczepionych turystów zza granicy. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym podpisanym przez Joe Bidena, od 8 listopada do USA będą mogły przylecieć osoby w pełni zaszczepione preparatami zatwierdzonymi przez Światową Organizację Zdrowia: Moderna, Pfizer, Johnson & Johnson, AstraZeneca, Covishield, Sinopharm, Sinovac lub Covaxin. Zaszczepieni podróżni nie będą zwolnieni z wykonania testu na COVID-19.

Zniesienie restrykcji dotyczy wszystkich stanów, w tym Hawajów. Przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu burmistrz Maui prosił turystów i linie lotnicze o przerwę. Fale wczasowiczów przyczyniły się do wzrostu liczby zakażeń. Co więcej, część podróżnych włamywała się na objęte ochroną tereny. Władze stanu zapewniają, że Hawaje są znów gotowe na przyjęcie gości nie tylko z USA, ale z całego świata.

Częściowe odmrożenie turystyki w Kambodży

Europejska zima nieprzypadkowo zbiega się ze szczytem turystycznego sezonu w Azji Południowo-Wschodniej. Niedługo po tym, jak Tajlandia ogłosiła, że otwiera się na zaszczepionych turystów, Kambodża również poinformowała o częściowym poluzowaniu restrykcji.

Od 30 listopada zaszczepieni turyści zza granicy będą mogli ominąć obowiązkową kwarantannę pod warunkiem, że pierwsze pięć dni po przyjeździe do Kambodży spędzą w prowincjach Sihanoukville lub Koh Kong. Docelowo władze chcą otworzyć cały kraj dla podróżnych od razu po przylocie. Na styczeń 2022 r. planowane jest rozszerzenie listy prowincji pierwszego pobytu między innymi o Siem Reap, w której znajduje się wpisany na listę UNESCO kompleks Angkor Wat.