Monachium to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów z Polski miasto w Niemczech. W stolicy Bawarii szczególnie dużo uwagi poświęca się na to, by zwiedzanie miasta mogło odbywać się w sposób możliwie najbardziej neutralny dla środowiska naturalnego.

Niemieckie słowo die Nachhaltigkeit – często spotykane w Monachium – jest tłumaczone na polski jako „szansa na przetrwanie" lub po prostu „zrównoważony rozwój". To stąd miasto coraz częściej jest znane jako Zielone Monachium"

Poniżej 5 mniej znanych atrakcji trzeciego największego miasta Niemiec, które warto zobaczyć. Każda z nich nawiązuje do odpowiedzialnego podróżowania. 

Śladami dzikiej przyrody w mieście 

Pozornie Monachium, jak wiele innych miast Europy, jest pozbawione dzikich zwierząt. Jeśli jednak ma się oczy szeroko otwarte, można tu dostrzec mnóstwo ptaków i małych stworzeń. Szczególnie dużo różnorodnych gatunków ptaków można obserwować w miejskich parkach. Żyją tam również kuny, jeże, kaczki i łabędzie

Zaledwie 40 minut na południe od miasta znajduje się rezerwat przyrody Murnauer Moos. To jedno z największych w Europie tego typu miejsc. Rozległy rezerwat wyróżnia się bogactwem dzikiej przyrody, widokiem na Alpy oraz szlakami biegnącymi przez lasy i mokradła.

gęsi monachiumGęsi w jednym z monachijskich parków.

Ekologiczna piekarnia na Starówce

Tuż obok Hofbräuhaus, mieszczącego się na Starym Mieście najsłynniejszego browaru w Monachium, działa mała lokalna piekarnia Jakob Blum Hofbräuhaus Kunstmühle. Zakład powstał w 1878 roku, początkowo przygotowując dla browaru pszenicę pod produkcję jasnego piwa.

Dziś piekarnia – w całości skupiona na produkcji ekologicznej – jest prowadzona przez już przez czwarte pokolenie rodziny Blum. Od początku stawiano tu przede wszystkim na świeżość pieczywa. Niedaleko są Alpy, więc chleb musiał wytrzymać długie górskie wędrówki.

Każdego dnia wytwarza się tutaj 26 kg mąki. Samych rodzajów mąk z Kunstmühle jest aż 60, choć największą popularnością cieszy się ta do wyrobu pizzy. Piekarnia nie generuje prawie żadnych odpadów. W ciągu tygodnia zapełnia się tu dosłownie jeden kubeł kosz na śmieci, do którego trafiają papier i nitki.

Poza tym w zakładzie nie zużywa się dużo energii, ponieważ wyroby nie są tu mrożone. Tuż obok znajduje się piekarnia, gdzie można kupić wyłącznie świeże pieczywo. 

Ogród Angielski

To największy miejski park na świecie. Ten rozległy ogród zajmuje powierzchnię od śródmieścia miasta aż po jego rogatki w kierunku monachijskiego lotniska. Englischer Garten zawdzięcza swoją nazwę parkom w stylu angielskiem, które charakteryzuje naturalny krajobraz, mający być domem dla dzikiej przyrody w mieście. 

Jedną z największych atrakcji jest Eisbach, mały kanał rzeczny biegnący przez ogród. To tutaj na rwących wodach potoku przez cały rok można spotkać miejskich surferów. Latem z kolei nad jego brzegami wypoczywają tłumy mieszkańców miasta. W okolicy można napić się organicznego piwa lub wypożyczyć rower. 

surferka MonachiumSurferka na miejskiej rzecze Eisbach. Fot. Gokhan Balci/Anadolu Agency via Getty Images

Wystawa RE:Imagine w BMW Welt

BMW Welt to jedna z największych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Monachium. To niezwykłe muzeum historii motoryzacji niekoniecznie musi kojarzyć się ze zrównoważonym rozwojem. Tymczasem specjalna wystawa „RE:Imagine", którą wciąż można tu oglądać, pokazuje jak może i powinna wyglądać przyszłość pojazdów. 

Wystawa zajmuje aż kilometr kwadratowy powierzchni i składa się z około 30 interaktywnych stanowisk. Odwiedzając kolejne z nich, można się dowiedzieć m.in., jak działa gospodarka o obiegu zamkniętym, jak można na Ziemi dbać o rzadkie zasoby potrzebne do produkcji samochodów i czy da się zbudować auto, które będzie w całości neutralne ekologicznie

Wystawa może zainteresować zarówno młodych odkrywców, jak i ich rodziców. 

re:imagione bmw welt monachiumWystawa „RE:Imagine" w BMW Welt. Fot. Łukasz Załuski

Targ wiedeński na Wiener Platz

Haidhausen to jedna z najbardziej progresywnych części miasta. Okolica jest często przez samych mieszkańców nazywana „Dzielnicą Francuską" i rzeczywiście, nazwy ulic mają tutaj francuskie brzmienie, a niektóre fragmenty dzielnicy mogą przywodzić na myśl zaułki Paryża

To tu właśnie znajduje się mały i urokliwy Wienner Platz (plac Wiedeński). Plac jest położony w miejscu dawnego skrzyżowania dróg łączących Monachium z Wiedniem, które zostało zniszczone podczas II wojny światowej. W 2022 roku uformowano tu przestrzeń miejską, nadając jej historyczny wygląd. To świetna baza wypadowa do zwiedzania Haidhausen, uroczej dzielnicy z mnóstwem butików i kawiarni.

Nawiązaniem do przeszłości Wiener Platz jest również „targ wiedeński" (Marktes am Wiener Platz). To jeden z 4 stałych targów jedzeniowych i kwiatowych w Monachium. Sprzedawcy wystawiają się tu codziennie oprócz niedzieli. 

plac wiedeńskiPlac Wiedeński w Monachium. Fot. imageBROKER/Manfred Bail/Getty Images

Jak Monachium dba o zrównoważony rozwój?

Zrównoważony rozwój to solidarność międzypokoleniowa, która polega na szukaniu takich sposobów na dalszy rozwój gospodarczy i społeczny, aby kolejne generacje mogły otrzymać od nas środowisko naturalne w możliwie najlepszym stanie. Oto, jak na co dzień o zrównoważonym rozwoju myśli się w Monachium.

  • Zmniejszanie emisji CO2 – Monachium zamierza zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w mieście o połowę do 2030 roku.
  • Zielona energia – wszystkie budynki użyteczności publicznej w mieście są zasilane wyłącznie energią wiatrową i słoneczną. 
  • Rowery na drogi – w Monachium ułatwia się poruszanie po mieście pieszym i rowerzystom. Miasto jest też znakomicie skomunikowane systemem transportu publicznego. 
  • Zakaz używania starych pojazdów – starsze samochody, które nie spełniają określonych norm środowiskowych, mają zakaz wjazdu do centrum Monachium. 

Źródło: Curiositysavestravel