Większości osób, Bałtyk nie kojarzy się z wyspiarskim rajem. To prawda, nasza szerokość geograficzna nie zapewnia typowo egzotycznych atrakcji, ale każdy, kto Morze Bałtyckie nazywa nudnym, jest w ogromnym błędzie. Wyspy na Morzu Bałtyckim oferują masę atrakcji, a wycieczkę po najpiękniejszych z nich nie sposób nie zaliczyć do udanych. Które warto zobaczyć? Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy krótki przewodnik po najciekawszych zakątkach Bałtyku.

Gotlandia, Szwecja

Jako pierwsza w naszym zestawieniu pojawia się największa wyspa nad Morzem Bałtyckim. Gotlandia, nazywana też Wyspą Wikingów, legitymuje się długością 170 km i szerokością 50 km (powierzchnia to 3140 km kw.). To miejsce od dawna przyciąga turystów z całej Europy. Szczególnie malowniczo prezentuje się jej stolica - Visby. Otaczające miasto mury obronne i niezwykle nastrojowe, stare kamienice tworzą tam niepowtarzalną atmosferę. Niezamieszkane tereny są pokryte przez lasy świerkowo-sosnowe. W krajobrazie wybrzeża dominują natomiast piaszczyste plaże i skały, którym natura nadała niezwykle fantazyjne kształty. 

fot. KRYSTIAN TRELA/REPORTER/EAST NEWS

Olandia, Szwecja

Drugą wyspą na naszej liście jest szwedzka Olandia, której powierzchnia to 1342 km kw. To propozycja dla osób, które od typowo zabytkowej architektury bardziej cenią sobie sielską atmosferę. W krajobrazie wyspy dominują młyny i farmy. Południowy obszar Olandii niemal w całości pokrywają tereny stepowe, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niemałą atrakcją tego miejsca jest rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej. Park otaczający imponującą posiadłość jest otwarty dla ruchu turystycznego. 

fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS

Bornholm, Dania

Kolejna zachwycająca wyspa na Morzu Bałtyckim, to duński Bornholm. Powierzchnia wynosząca 588 km kw. nie stawia jej w czołówce największych morskich enklaw Morza Bałtyckiego, jednak z całą pewnością nie można odmówić jej uroku, zwłaszcza że Bornholm jest najcieplejszą wyspą Bałtyku. Plaże z niezwykle malowniczymi klifami prezentują się tam zachwycająco, podobnie zresztą jak jeziora, gęste lasy, tereny bagienne i wąwozy. Miłośnicy dzikiej natury poczują się tam jak w domu, a coś dla siebie znajdą też wielbiciele dawnej architektury. Ruiny średniowiecznej warowni Hammershus prezentują się niezwykle majestatycznie. Będąc na wyspie, nie można też nie zobaczyć pięknego kościoła św. Mikołaja, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża szachulcowa. 

fot. Jan KUCHARZYK/EAST NEWS