To nie jest coś, co powinno się zostawiać na ostatnią chwilę. Najczęściej szczepienia ochronne wykonuje się na około 6-8 tygodni przed podróżą. Nie wszystkie szczepionki dostępne są w Polsce, wiele nie jest refundowanych, dlatego jak tylko zdecydujemy się na kierunek – najlepiej poradzić się ekspertów.

Na sam początek wykluczmy z nich najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe. Oczywiście wiele z nas rozpoczyna od nich poszukiwania czegokolwiek u doktora Google, ale w przypadku zdrowia trzeba stawiać na sprawdzoną wiedzę. Portal Medycyna Podróży Medicover jest opracowany przez praktyków, którzy codziennie pomagają pacjentom.

Sprawdź na jakie choroby warto zaszczepić się w danym miejscu świata:

Azja:

  • Japońskie zapalenie mózgu – wirus powodujący tę chorobę jest przenoszony przez komary. Może prowadzić do uszkodzeń centralnego ośrodka nerwowego i upośledzenia fizycznego oraz psychicznego. Ocenia się, że co czwarty przypadek zachorowania okazuje się śmiertelny.

Afryka:

  • Malaria – choroba pasożytnicza roznoszona przez komary. Podczas ukąszenia przenoszą one zarodźce malarii. Zagrożenie szczególnie nie do zlekceważenia podczas podróży do krajów strefy subtropikalnej (czyli podzwrotnikowej). Malaria jest śmiertelnie niebezpieczna.

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz B – bardzo niebezpieczna choroba wywoływana wirusem przenoszonym najczęściej drogą pokarmową.

  • Dur brzuszny – wywoływany przez bakterie Salmonella Typhi, zwany kiedyś tyfusem. Chorobie towarzyszy ból, wysypka, stany zapalne, ma także swoją listę powikłań. Można ją leczyć antybiotykami, jednak znacznie lepiej oszczędzić sobie tego za pomocą szczepienia.

Europa:

  • Kleszczowe zapalenie mózgu – każdej wiosny i lata nie brakuje alarmujących tekstów w mediach o kleszczach i pojawiającym się wraz z nimi zagrożeniem tą poważną chorobą. Atakuje układ nerwowy i może prowadzić do porażeń, zaniku mięśni, trwałych uszkodzeń mózgu.


Wszystkie powyższe destynacje:

  • Cholera – to jedna z tak zwanych „chorób brudnych rąk”. W dawnych latach jej epidemie dziesiątkowały populację Europy, jednak zmieniło się to wraz z rozwojem medycyny i świadomości zachowania zasad higieny. Obecnie najwięcej zakażeń bakteriami powodującymi cholerę notuje się w najbiedniejszych krajach Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji. Wśród powikłań cholery jest także poważne zagrożenie śmiercią.

  • Żółta gorączka – choroba w Polsce obecnie zupełnie nie znana, jednak jej wirus ma swoje ogniska w wielu miejscach globu. Choroba wywołana wirusem potrafi być bardzo szybka i prowadzić do zapalenia ośrodkowego układu nerwowego. Do tego lista jej powikłań jest dość pokaźna, znajdziemy tak między innymi uszkodzenie nerek, wątroby i krwawienie przewodu do pokarmowego.

  • Wścieklizna – w Europie oraz Polsce choroba jest trzymana „na uwięzi” dzięki szczepieniom zwierząt, jednak w krajach rozwijających się zagrożenie jest poważne. Choroba rozwija się szybko, nie jest uleczalna i prowadzi do śmierci.

  • Meningokoki – najwięcej zakażeń notuje się w pasie od Senegalu do Etiopii, zatem szczególnie warto mieć je na uwadze podczas podróży do Afryki. Nie znaczy to jednak, że nie istnieje zagrożenie w innych rejonach. Co ciekawe, szczepienie przyda się także w Polsce, gdzie występuje ryzyko zagrożenia, choć znacznie mniejsze. Choroba wywoływana przez meningokoki może przebiegać jako sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub ogniskowe zakażenie jednego z narządów. Potrafi być niebezpieczna dla życia.

Zdobycie dokładniejszych informacji o „wakacyjnych” chorobach szczepieniach nie jest trudne, trzeba jednak odsiać sporo tych niesprawdzonych i niewiarygodnych. Znacznie więcej ciekawych szczegółów o tym jak najlepiej przygotować się przed podróżą znajdziecie w portalu Medycyna Podróży Medicover. Jeśli zapomnicie suszarki, koszuli czy klapek, z pewnością nie będzie kłopotu na miejscu to nadrobić. W przypadku szczepień jest zupełnie inaczej: sami sprowadzamy na siebie ryzyko nieprzyjemnych i nierzadko bardzo niebezpiecznych chorób.