Wielu z nas ma nadzieję, że te wakacje będą wyglądały inaczej niż ubiegłoroczne. Państwa utrzymujące się w dużej mierze z turystyki od kilku tygodni prowadzą działania mające na celu zachęcenie podróżnych do przyjazdu na wczasy. Jak na razie prym wiedzie Grecja, która już w połowie maja otworzy się dla wszystkich turystów. Włosi stawiają na ostrożniejsze kroki.

Zielona przepustka dla turystów odwiedzających Włochy

Podczas konferencji prasowej włoski premier Mario Draghi zapowiedział wprowadzenie tzw. zielonej przepustki. – Pandemia zmusiła nas do tymczasowego zamknięcia, ale Włochy są gotowe na ponowne powitanie świata – mówił. 

Będzie ona zwalniała turystów z kwarantanny po przybyciu do Włoch. Żeby ją otrzymać, podróżni będą jednak musieli spełniać konkretne kryteria. Do przepustki upoważnia zaświadczenie o przyjęciu jednej lub dwóch dawek szczepionki (w zależności od preparatu), negatywny wynik testu na COVID-19 lub bycie ozdrowieńcem. Inicjatywa ma wejść w życie od połowy maja.

Włosi wyprzedzili tym samym Unię Europejską we wprowadzeniu paszportu szczepionkowego. Dokument ma obowiązywać na podobnych zasadach, co włoska zielona przepustka. Jeśli propozycja Komisji Europejskiej zostanie pozytywnie rozpatrzona, paszporty zaczną być używane na terenie UE już w czerwcu.

Włoska branża turystyczna zaznacza, że nie może czekać tak długo z wpuszczaniem podróżnych, zwłaszcza że spora część Europejczyków rozważa w te wakacje wypoczynek za granicą. Wcześniej własne zasady wprowadzili też Grecy i Cypryjczycy.

Włochy otwierają się na turystów 

Włoski minister turystyki, Massimo Garavaglia, w rozmowie ze SkyTg24,  potwierdził, że o zieloną przepustkę będą mogli ubiegać się nie tylko obywatele Unii Europejskiej, ale też Brytyjczycy i Amerykanie.

We Włoszech prowadzone są też inne działania, mające na celu przyciągnięcie turystów. Na dniach skontrolowane mają być lodziarnie serwujące popularne gelato. Włosi chcą mieć pewność, że desery będą pozbawione sztucznych barwników i spulchniaczy. Prawdziwa rewolucja czeka też Koloseum – najpopularniejszą atrakcję turystyczną Rzymu. Dzięki nowej wysuwanej powierzchni odwiedzający będą mogli po raz pierwszy od końca XIX w. obejrzeć amfiteatr z zupełnie nowej perspektywy.