Od 11 kwietnia, aby wjechać do Turcji, turyści powinni wcześniej wyrobić wizy przez internet. Do tej pory po przylocie wystarczyło wnieść opłatę za dokument i odebrać go w okienku na lotnisku. Teraz trzeba skorzystać ze strony internetowej tureckiego MSZ i na niej wyrobić wizę. Serwis nie ma jeszcze polskiej wersji językowej (ma być przed 11 kwietnia), a opłatę można uiścić tylko kartą kredytową. Nowe zasady zostały opracowane na prośbę Unii Europejskiej – chodzi o lepszą kontrolę, kto i z jakiego kraju o wjazd się ubiega. Ale polscy touroperatorzy obawiają się, że przez nowe przepisy spadnie zainteresowanie Turcją.

– To utrudni, a nie ułatwi podróżowanie. Wielu naszych klientów płaci za wycieczki gotówką, niechętnie używają kart kredytowych – mówi w rozmowie z Travelerem Radomir Świderski z biura Rainbow Tours.

Tureckie MSZ zapewnia, że w okresie przejściowym, a więc w sezonie letnim 2014, turyści, którzy nie wyrobią wizy przez internet, będą mogli to zrobić na lotnisku − w okienku lub w elektronicznym kiosku wydającym wizy.

Tymczasem biuro podróży Neckermann jako pierwsze w Polsce ogłosiło, że sprawy wizowe klienci mogą załatwić w biurze – bezpośrednio lub przez stronę internetową. - Klienci rezerwując online wycieczkę, po wyborze hotelu i terminu, mogą podać dane z paszportu potrzebne do wizy elektronicznej. Potem dostaną ten dokument mejlem. To dodatkowa opcja - tłumaczy Efe Turkel z Neckermanna. Co ważne, klienci nie muszą mieć karty kredytowej, bo opłata za wizę (75 zł) jest im doliczana do całkowitej kwoty wycieczki.

Inne biura podróży też myślą o wprowadzeniu ułatwień. - Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji. Na pewno będziemy starać się ułatwić klientom załatwianie formalności wizowych - zapewnia Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka.

Turcy zapewniają jednak, że nowe przepisy pozwolą touroperatorom na grupowe załatwianie wiz dla swoich klientów. Nowa e-wiza jest ważna przez 180 dni od daty pierwszego przekroczenia granicy i upoważnia do wielokrotnego wjazdu i pobytu na terenie Turcji (maksymalnie 90 dni). Jej koszt to 15 euro lub 20 dol. www.evisa.gov.tr