Na przestrzeni dosłownie paru lat nastąpił ogromny postęp technologiczny.  Warto zatem wykorzystywać możliwości jakie dają nam funkcje dostępne w naszych smartfonach. Dlatego też razem z ASUS Polska, producentem smartfonów ZenFone oraz fotografem Mariuszem Stachowiakiem przedstawimy parę funkcji w smartfonach, które są przydatne przy kreowaniu obrazu. 

WIĘCEJ NIŻ KLASYCZNA FOTOGRAFIA

Każdy aparat jest na tyle dobry i daje tyle możliwości, na ile będziemy w stanie wykorzystać jego potencjał oraz jego funkcje. Jednym, odpowiednim ruchem ręki wykonamy zdjęcie panoramiczne. Możemy też tworzyć efektowne timelapse, wciągające odbiorcę GIFy, a wszystko po to, aby zapisywany przez nas obraz był jeszcze bardziej atrakcyjny i miał szansę wybić się z tłumu obrazów, którymi zasypany jest już cały internet.

TIMELAPSE

To funkcja, która jeszcze niedawno była zarezerwowana tylko dla aparatów systemowych.  Zaangażowanie w post produkcji zniechęcało niejedną osobę do tego, aby stworzyć tak fantastyczny efekt, który czasem jest nieuchwytny dla oka. Zdarza się, że jednym zdjęciem nie jesteśmy w stanie opisać jakiegoś zjawiska np. chmur szybko przelatujących nad naszymi głowami. Ta funkcja jest standardem w smartfonach (tak jest w przypadku ZenFone), warto zatem sprawdzić czy w Waszych urządzeniach jest ona również dostępna. Trzeba też dodać, że do zarejestrowania obrazu niezbędny jest choćby mały statyw, na  którym stabilnie zamontujemy nasz smartfon. Stawiamy nasze urządzenie na określony czas, a tuż po jego zakończeniu, w trybie natychmiastowym, funkcja timelapse stworzy dla nas piękny film, składający się z tysięcy zdjęć.

GIF

Pod tą nazwą kryją się popularne w mediach społecznościowych zapętlone filmiki, które z reguły przedstawiają  zabawną scenkę. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że GIF powstaje z zapętlonych zdjęć, zrobionych jedno po drugim i że nasz smartfon ( jak np. ZenFone )posiada taką funkcję, to dostajemy kolejne ciekawe narzędzie. Najważniejsze, aby je kreatywnie wykorzystać! Zamiast banalnej animacji, lepiej jest stworzyć np. piękną pocztówkę z podróży z niekończącą się historią fal morskich oderzającycho kamienisty brzeg.

PANORAMA

Chcąc objąć jak najwięcej w kadrze naszego zdjęcia, warto o niej pamiętać, bo ta funkcja sprawdza się dobrze w fotografii krajobrazowej. Sukcesem w otrzymaniu pożądanego zdjęcia panoramicznego jest trzymanie aparatu w pionie podczas rejestracji obrazu. Przy takim ustawieniu, zarejestrujemy zdecydowanie więcej i co najważniejsze, nie pojawią się zniekształcenia.

MAŁY WIELKI EDYTOR ZDJĘĆ

W dobie pośpiechu, chęci szybkiego dzielenia się swoimi fotografiami, technologia również wyciągnęła do nas pomocną dłoń. Smartfon daje duże możliwości edytowania wykonanej fotografii w trybie natychmiastowym, czyli dokładnie to na czym nam zależy. Można do tego bez obaw wykorzystać  fabryczne oprogramowanie smartfona lub pobrać odpowiednią aplikację. Nawet delikatna edycja zdjęcia na ekranie smartfona ( jak w przypadku mojego modelu ZenFone) wpływa na atrakcyjność fotografii. Intuicyjnie  dodajemy kontrast, zwiększamy nasycenie, kadrujemy lub nakładamy pożądany przez nas filtr. Korzystanie z tej funkcji sprawdza się rewelacyjnie w podróży, kiedy mamy np. trochę czasu oczekując na kolejny pociąg lub samolot.

INNE FUNKCJE

Warto zajrzeć do naszego smartfona w panelu zarządzania funkcjami. Przeznaczcie na to chwilę i   sprawdźcie, czy wasze urządzenie nie ma funkcji, które pozwolą kreatywnie tworzyć obraz nie tylko statyczny, ale również dynamiczny. Wszystko po to, aby wykorzystać potencjał swój oraz samego urządzenia i stworzyć coś wyjątkowego.

Pamiętajcie zatem, że każdy aparat jest na tyle dobry i funkcjonalny, na ile będziecie go znać. Ja swój znam doskonale i część możliwości smartfonów ZenFone już pokazałem. Zainspirujcie się tym i zobaczcie co kryje wasz aparat, który przecież macie prawie zawsze przy sobie. Poznajcie i twórzcie kreatywny obraz, który nie musi być tylko fotografią

 

Mariusz Stachowiak

Fotograf, ambasador smartfonów ZenFone marki ASUS

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym poradniku, zostały wykonane smartfonami ZenFone.